Dr. Zulović: „Vakcinacija je jedina, najefikasnija, najjeftinija prevencija zaraznih bolesti, i kvalitetan način jačanja imuniteta djece“
Prema riječima dr. Tarika Zulovića, direktora Kantonalne bolnice Zenica, od početka 2024. godine, u Zeničko-dobojskom kantonu imamo epidemijsku pojavu dvije zarazne bolesti. Radi se o krzamaku (Morbilli) i velikom kašlju (Pertussis). Zbog porasta broja oboljelih, epidemija morbila je nedavno proglašena u ZDK, kao i u još nekoliko kantona i gradova u Bosni i Hercegovini, dok epidemija pertusisa nije ni proglašena.
Simptomi i najčešće komplikacije
„Morbilli su virusna bolest, kod koje simptomi nastaju 7-14 dana nakon kontakta sa zaraženom osobom. Prenosi se zrakom, jedna je od najkontagioznijih infektivnih bolesti. Manifestuje se povišenom temperaturom, kašljem, suzenjem očiju, curenjem iz nosa i osipom po koži. Bolest traje 7-10 dana. U najvećem broju slučajeva ne zahtijeva bolničko liječenje. Najčešće komplikacije su upala pluća, upala uha i upala mozga. Više godina nakon prebolovanih morbila, veoma rijetko se javlja teška komplikacija, subakutni sklerozirajuci panencefalitis, progresivna smrtonosna bolest mozga. Pertussis je bakterijsko oboljenje disajnih puteva, prenosi se zrakom, počinje sa blago povišenom temperaturom, postepenim kašljem, suhim podražajnim, koji se pogoršava, postaje jako iscrpljujući tako da pacijenti, najčešće djeca, u drugoj sedmici bolesti imaju napade kašlja, gube dah, zacrvene se u licu, poplave, nakon čega iskašlju oskudan staklast sekret. Uglavnom zahtijevaju bolničko liječenje, a najčešće komplikacije su upala pluća, srčano popuštanje, konvulzije. Dojenčad, starosne dobi nekoliko mjeseci do godinu dana, imaju teške kliničke slike bolesti, i napadi velikog kašlja su dramatični zbog nemogućnosti iskašljavanja, zbog čega dolazi do kratkotrajnog prestanka disanja“, objašnjava dr. Zulović.
„Roditeljima savjetujem da se o značaju vakcinacije informišu kod nadležnih stručnih osoba (pedijatri, epidemiolozi), a nadležnima da pokrenu edukacije roditelja o značaju vakcinacije. Potrebno je da se ojača zdravstveni sistem, a posebno medicinski kadar Odjela za infektivne bolesti KBZ, jer je jedini u ZDK, i treba biti i građevinski i kadrovski osposobljen za zbrinjavanje mogućih epidemija, koje možemo očekivati zbog slabog vakcinalnog statusa djece“, ističe dr. Zulović.
Bolnički liječeno 140 pacijenata od morbila i 50 od pertusisa
Od početka ove godine do danas, kaže dr. Zulović, u prijemnoj ambulanti Odjela za infektivne bolesti KBZ, pregledano je oko 1.300 pacijenata sa kliničkom slikom morbila. Bolnički je liječeno 140 pacijenata.
„Trenutno se na Odjelu za infektivne bolesti liječi četvoro djece sa kliničkom slikom morbila. Bolnički se liječe pacijenti sa težim kliničkim slikama i komplikacijama. Najčešće komplikacije su upala pluća, upala uha i upala mozga. Imali smo jedan smrtni slučaj osamnaestogodišnjaka sa cerebralnom paralizom koji je preminuo zbog teške upale pluća“, kaže dr. Zulović.
S druge strane, kada je u pitanju pertusis, u prijemnoj ambulanti Odjela za infektivne bolesti KBZ pregledano je oko 150, a hospitalizirano 50 pacijenata sa težim kliničkim slikama bolesti. „Svi pacijenti sa kliničkom slikom morbila i pertusisa su nevakcinisani“, ističe dr. Zulović.
Broj zdravstvenih radnika nije prilagođen epidemiji
Već sedam mjeseci, ističe dr. Zulović, situacija je alamantna i zabrinjavajuća.
„Posljedice nevakcinisanja djece su veliki broj bolesne djece koji opterećuju zdravstveni sistem, koji je već narušen pandemijom Covid 19, a zdravstveni kadar je manjkav. Na području cijelog ZDK je jedna infektološka ambulanta, i svi se upućuju na pregled infektologu, gdje je samo jedan dežurni doktor. Dešavaju se velike gužve, koje rezultiraju nezadovoljstvom i prigovorima, jer broj zdravstvenih radnika nije prilagođen epidemiji, tako da ovim putem molim naše pacijente i njihovu pratnju za razumijevanje“, ističe dr. Zulović.
Do epidemije dovelo nevakcinisanje
Upravo je nizak obuhvat vakcinacije doveo do epidemije ove zarazne bolesti, a i dr. Zulović napominje da je najbolja zaštita od morbila upravo vakcinacija protiv iste.
„Povratak bolesti koji su bile skoro iskorijenjene se desio zbog masovnog nevakcinisanja djece. U našoj državi postoji kalendar vakcinacije, modeliran po svjetskim standardima, prilagođen djeci, koji štiti djecu od velikog broja zaraznih bolesti, jača njihov imunitet i pomaže da se mogu boriti protiv mnogobrojnih bolesti. Nevakcinisanje je dovelo do epidemije, ugrožena su bolesna djeca ali i djeca koja su redovno vakcinisana, zbog slabog kolektivnog imuniteta. Vakcinacija je jedina, najefikasnija, najjeftinija prevencija zaraznih bolesti, i kvalitetan način jačanja imuniteta djece“, poručuje dr. Zulović.