Počast patriotama, prijem za branilačka udruženja i
svečana sjednica Skupštine Zeničko-dobojskog kantona


Nakon odavanja počasti i polaganja cvijeća na Centralnom spomen-obilježju poginulim borcima i šehidima “Kameni spavač” u Zenici i tradicionalnog svečanog prijema za predstavnike udruženja boračke populacije Armije RBiH i HVO-a iz ovog kantona, u četvrtak je upriličena svečana sjednica Skupštine Zeničko-dobojskog kantona, a povodom obilježavanja 29. augusta – Dana Zeničko-dobojskog kantona.

Huskić

Nakon intoniranja himne Bosne i Hercegovine, te odavanja počasti svim poginulim borcima i braniteljima koji su svoje živote dali za slobodnu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu kao i svim civilnim žrtvama rata, prisutnima, ali i svim građankama i građanima Dan Zeničko-dobojskog kantona je čestitao predsjedavajući Skupštine Zeničko-dobojskog kantona Ćazim Huskić.
„Svim građankama i građanima upućujem čestitke povodom 29. augusta – Dana Zeničko-dobojskog kantona, sa željom da nam buduće vrijeme donese prosperitet i bolji i pravedniji život za sve građane našeg kantona. Slijedimo naše djedove i pradjedove koji su vijekovima čuvali i očuvali vjeru, tradiciju, običaje i sve što je dobro i lijepo, kao što je i naša domovina Bosna i Hercegovina. Također, svim građanima grada Visoko upućujem čestitku povodom 29. augusta – Dana Grada Visoko“, poručio je predsjedavajući Huskić, zahvalivši se pojedincima i organizacijama, gradonačelnicima gradova i načelnicima općima, te predsjedavajućim gradskih i općinskih vijeća koji su uputili pismene i usmene čestitke povodom 29. augusta – Dana Zeničko-dobojskog kantona.
„Također se zahvaljujem svima vama, koji ste svojim prisustvom uveličali svečanu sjednicu Skupštine“, dodao je predsjedavajući Huskić.
Jednaka prava, ali i jednako kvalitetni uslovi za život i rad
Prigodnim govorom se obratio i premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić, čestitavši Dan Kantona prisutnima, ali i svim građankama i građanima Zeničko-dobojskog kantona, ističući da 29. august nije slučajno izabran za Dan Kantona, koji se obilježava od 2013. godine.

Pivić

„Na ovaj datum, 1189. godine, bosanski ban Kulin potpisao je Povelju koja je najstariji sačuvani bosanski državni dokument. Povelja je potvrda bosanske državnosti, jer pokazuje da smo u 12. vijeku imali uređenu državu, institucije, razvijenu trgovinu, diplomatske odnose sa komšijama, kao i pisarsku kancelariju koja potvrđuje tradiciju pismenosti u Bosni i Hercegovini. To su, kroz historiju, prešućivali i pokušali osporiti razni historičari, geografi, politolozi iz okolnih zemalja, a isto to rade i danas. Dužnost svih nas koji obnašamo dužnosti u vlasti – zakonodavnoj, izvršnoj ili sudskoj je da čuvamo i jačamo institucije te da svi zajedno radimo na jačanju pravne države koja se temelji na vladavini zakona i prava. To je glavna vodilja i Vlade koju predvodim, jer želimo da svi građani imaju jednaka prava, na svakom pedlju kantona, ali i jednako kvalitetne uslove za život i rad. Zato smo se od prvog dana fokusirali na razvojne infrastrukturne projekte, unapređenje sektora zdravstva, jačanje naše privrede i poljoprivrede, potrebe gradova i općina, kao i brigu o potrebama mladih, našim porodiljama, branilačkoj populaciji i socijalnim kategorijama, vodeći svakako računa o stabilnosti i likvidnosti budžeta. Svoj posao radimo časno i pošteno, a budžet trošimo racionalno i domaćinski“, rekao je premijer Pivić.
Žele, istakao je, da ova vlada ostane zapamćena po snažnom iskoraku na svim poljima.
„Naravno, za to je potrebna podrška ove Skupštine i opći koncenzus oko razvojnih planova i vizija. Zato je moja poruka na ovaj dan, a ujedno i poziv svima vama koji sjedite u skupštinskim klupama, da budemo još odlučniji, uporniji, posvećeniji i zajedno radimo na stvaranju sigurnijeg i pravednijeg okruženja te kvalitetnijih uslova za život i rad u našem kantonu. Na kraju, u ime cjelokupne Vlade, i u svoje lično ime, upućujem iskrene čestitke svim dobitnicima javnih priznanja povodom Dana Kantona, svima vama i našim građanima želim sretan 29. august – Dan Zeničko-dobojskog kantona, a našim đacima želim puno uspjeha u novoj školskoj godini“, poručio je premijer Pivić.
Uručene plakete najzaslužnijima
Nakon obraćanja predsjedavajućeg Huskića i premijera Pivića, uslijedila je dodjela javnih priznanja. Plakete Zeničko-dobojskog kantona za 2024. godinu dobili su književnik Bajruzin Hajro Planjac, privrednik, sportski i društveni radnik Suad Kaknjo te najbolja bh. skijašica Elvedina Muzaferija. „Ove godine, Plaketa Kantona se dodjeljuje pojedincima, kao priznanje za izuzetan doprinos razvoju Zeničko-dobojskog kantona u oblasti nauke, sporta i društvenih djelatnosti“, rekao je predsjedavajući Huskić.

Delegacija Skupštine i Vlade, predvođena predsjedavajućim Huskićem i premijerom Pivićem, odala je počast i položila cvijeće na Centralnom spomen-obilježju poginulim borcima i šehidima „Kameni spavač“ u Zenici. Ovom prilikom je premijer Pivić prisutnim novinarima kazao da je 29. augusta prije 835 godina potpisan jedan od najznačajnijih dokumenata u historiji Bosne i Hercegovine. 
– Naravno, ovo je prilika i da se podsjetimo naših obaveza, da radimo u interesu naših građana, u interesu države Bosne i Hercegovine. Tako je i ova vlada u proteklom periodu maksimalno fokusirana da ispoštuje sve svoje obaveze, da posveti pažnju onom što je ustavna obaveza Kantona i mislim da smo ih u tom smislu ispunili. Naravno, predstoji puno posla u budućem periodu, mi ćemo biti maksimalno posvećeni našem radu te ostvarivanju što boljih rezultata a u cilju što ugodnijeg življenja na području Zeničko-dobojskog kantona. Nadam se da ćemo na sljedećem Danu Kantona imati mnogo bolju situaciju, mnogo više riješenih pitanja-kazao je Pivić.

Aktivan angažman u sportu Suada Kaknje počinje u srednjoj školi, kada se uključuje u Atletski klub „Čelik“ , danas Atletski klub „Zenica“. Zbog povreda, a više zbog obaveze prema fakultetu, prekida svoju sportsku karijeru, ali se aktivno uključuje u rad AK „Zenica“. Svojim ličnim sredstvima, pomagao je olimpijce Amela Tuku, Hamzu Alića, Mesuda Pezera i čitavu plejadu sportista iz drugih gradova, ne samo iz atletike. Dobitnik je niza priznanja, ne samo u sportu, nego i drugih sfera života, poput ekonomije.

Kaknjo

„Izuzetno mi je zadovoljstvo da vas, sa ove govornice, pozdravim i poselamim i rekao bih samo riječi zahvale. Prvo, da se zahvalim svome matičnom klubu, Atletskom klubu „Zenica“ koji je slavu Zenice i Bosne i Hercegovine pronio širom svijeta, a čiji ste i vi svjedoci, zatim da se zahvalim zastupnicima u Skupštini Zeničko-dobojskog kantona i, svakako, predsjedavajućem, premijeru i Vladi Zeničko-dobojskog kantona. U životu sam puno i naporno radio, ali uvijek sam našao vremena da radim i ono što je isključivo za društvenu zajednicu i smatram da je to jedna jako dobra poruka mladima da ne odustaju. Prvo, da radom ostvare svoje snove, a da mjesto u zajednici nađu dodatnom aktivnošću isključivo za društvenu zajednicu, da li to bio, u mom slučaju, sport, ili vjerska zajednica ili bilo koji drugi način. U svome dugogodišnjem radu, društvenom aktivizmu, prije svega sportskom, ono što je, možda, ostalo u sjeni a to su moji projektantski uspjesi i djela ali, u svakom slučaju, nagrada objedinjuje ukupni aktivitet“, rekao je Kaknjo.

Planjac

Akademik Planjac je objavio pedesetak knjiga i slikovnica za najmlađe, sa po nekoliko izdanja. Zastupljen je u nastavnim planovima i programima u Sjevernoj Makedoniji, Srbiji i Bosni i Hercegovini. Dobitnik je brojnih nagrada za književnost, između ostalih i Plakete Malog princa za najbolju knjigu za mlade u regionu. Član je Društva pisaca Bosne i Hercegovine od 2005. godine. Radni vijek je proveo kao glavni i odgovorni urednik u Izdavačko-štamparskoj kući PLANJAX komerc, čiji je osnivač, dajući veliki doprinos afirmaciji i popularizaciji knjige, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i u regionu.
„Drago mi je i počašćen sam što je među svim ovim dobitnicima od osnivanja Kantona, čini mi se, drugi ili treći pisac dobitnik ovog velikog prizanja. Osjećam se ponosnim i mislim da treba i u narednom periodu pisce, na neki način, podržati i stimulisati“, rekao je Planjac.
Dan Zeničko-dobojskog kantona ustanovljen je 2013. godine, a obilježava se na dan kada je 1189. godine bosanski ban Kulin dubrovačkom knezu izdao povelju kojom mu je garantovao slobodu trgovine u Bosni. Povelja je najstariji očuvani pisani dokument i potvrda bosanske državnosti.
Elvedina Muzaferija je najuspješnija alpska skijašica u Bosni i Hercegovini i, kao jedina reprezentativka u najvišem rangu takmičenja – Svjetskom kupu, Svjetskom prvenstvu i Europa kupu, godinama daje izuzetan doprinos promociji Visokog, Zenice i Zeničko-dobojskog kantona, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i Evropi i cijelom svijetu. Svojim rezultatima, aktivnostima i javnim nastupima, neiscrpno afirmira i motivira mlade za bavljenje sportom, a posebno zimskim sportovima, te je motivator i uzor mladima koji žele slijediti put uspjeha i pobjede.
Muzaferija je bila spriječena da prisustvuje sjednici, a Plaketu je preuzeo njen suprug.
Nakon svečane sjednice, premijer Pivić i predsjedavajući Huskić su upriličili prijem za dobitnike javnih priznanja, a program obilježavanja Dana Kantona završen je druženjem i svečanim koktelom u auli zgrade institucija Zeničko-dobojskog kantona.