U Zeničko-dobojskom kantonu će se održati dva velika privredna sajma, 18. Međunarodni sajam privrede Tešanj, od 25. do 28. septembra i Generalni BH sajam ZEPS 2024, koji će se održati od 1. do 5. oktobra u Zenici. Sa Samirom Šibonjićem, ministrom za privredu Zeničko-dobojskog kantona, razgovarali smo o predstojećim sajmovima kao i o razvoju privrede u ovom kantonu.
Interes kompanija/firmi i poduzetnika
NR: Privreda u Zeničko-dobojskom kantonu je kičma razvoja BiH. Koje su to oblasti privrede i firme koje, po Vašem mišljenju, daju najveći zamajac daljem razvoju privrede na ovom području?
ŠIBONJIĆ: Zeničko-dobojski kanton je stub i kičma razvoja privrede u Bosni i Hercegovini. To nije bez razloga. Lideri smo u metalnoj industriji i naši najveći proizvođači su proizvođači čelika u Zenici. Imamo veliki broj firmi koje su se razvile u metalnom sektoru na području Zenice dok u Tešnju, Zavidovićima i Žepču imamo firme koje se razvijaju i rastu. Slobodno možemo reći da smo lideri u metalnoj industriji ali ne izostajemo ni u drvnoj industriji jer i tu imamo veliki broj firmi koje su rasle i rastu. Posebno nas raduje razvoj firmi poput Artisana i Interprocesa, koje našem namještaju daju dodatnu vrijednost. Također, ne možemo zaboraviti da na našem teritoriju imamo firme koje opslužuju i koje proizvode dijelove za namještaj kao što je Tisakomerc. Svi oni su izvozno orijentisani i prave velike dodatne vrijednosti, a kada je u pitanju segment drvne industije i šumarstva, želim istaći da smo lideri na Balkanu u proizvodnji celuloze i papira sa našim Natron-Hayatom u Maglaju. U ZDK je razvijena i proizvodnja hrane. Istakao bih Visoko i Vispak. Lideri smo i u proizvodnji piletine na Balkanu. Trenutno je u BiH i regiji najveći proizvođač Madi koji se nalazi na našim prostorima, a također, ne možemo da ne spomenemo i druga dva proizvođača Brovis Visoko i Perutnina Ptuj u Brezi. Slobodno možemo reći da smo najveći proizvođači pilećeg mesa, a već imamo i izbrendirane proizvođače suhomesnatih proizvoda u Visokom kao što su: Semić, Vimar, Vimes, Semko,…i mnogi drugi. Tu su i naši proizvođači mineralnih voda poput Oaze, Tešanjskog dijamanta i drugih, koji su dobijali prestižne medalje na takmičenju u SAD-u. Imamo i sektor u ekspanziji, a to je turizam. Olovo je prošle godine, sa dvije lokacije, bilo interesantno pa je zabilježeno preko 120.000 noćenja. Raduje nas činjenica da i taj segment privrede raste.
NR: Ministarstvo za privredu je prošle godine izdvojilo 8,2 miliona KM što su bila rekordna sredstva za jačanje konkurentnosti malih i srednjih preduzeća i obrta. Koji je iznos ove godine izdvojen za ove namjene i kakvi su očekivani efekti poticaja?
ŠIBONJIĆ: Program koji Ministarstvo za privredu realizuje namijenjen je za jačanje konkurentnosti naših malih i srednjih preduzeća i to je program koji se bavi obezbjeđenjem sredstava za nabavku opreme, mašina, uvođenje novih standarda i certifikata. Također, obezbjeđenjem sredstava za obrte i stare tradicionalne zanate, subvencioniranje organizacije učestvovanja na sajmovima, rad udruženja, subvencioniranje administrativnih troškova kod izgradnje novih objekata, kao i za žensko poduzetništvo, zapošljavanje mladih, IT sektor. Prošle godine za ove namjene izdvojen je iznos od oko osam miliona KM, a ove godine izdvojeno je preko devet miliona KM. Trudimo se da svake godine povećavamo sredstva i Vlada ZDK je opredijeljena da jača podršku našim preduzećima. Jačanjem podrške našim preduzećima jačat ćemo i privredu, a razvojem privrede se puni Budžet, a samim tim i život građana ovog kantona će biti kvalitetniji.
NR: Koja je vaša poruka firmama, izlagačima i građanima povodom održavanja sajmova?
ŠIBONJIĆ: Želim da poručim svim našim privrednicima, posebno našim ugostiteljima obzirom da ćemo imati povećan broj gostiju, ali i našim građanima i omladini da u tim danima, koje zovemo Festivalom privrede ZDK, pokažemo da smo dobri domaćini i da naše bosanskohercegovačko gostoprimstvo pokažemo na djelu. Imat ćemo posjetu velikog broja zvaničnika, privrednika, investitora, doći će nam hiljade ljudi, a imamo informaciju i da su svi hotelski kapaciteti popunjeni. Tešanjski sajam, koji će biti održan od 25. do 28. septembra, i ZEPS, koji će trajati od 1. do 5. oktobra, odnosno tih deset dana, nazvali smo Festivalom privrede ZDK. Radujemo se i voljeli bi da svi sretni i nasmijani dočekamo naše goste kao i da budu dobro prihvaćeni. To će imati ogroman uticaj kako na budžete tako i na našu budućnost jer nam dolazi veliki broj investitora. Kao Vlada ZDK ćemo učinti sve što je u našoj moći da ti dani proteknu u što boljem redu, a bez naših građana i privrednika ne možemo ništa uraditi. Dobar smo tim i ako budemo timski radili, svima nama će se, kao feedback, pozitivno vratiti.
NR: Za koje programe vlada najveći interes firmi/kompanija i poduzetnika?
ŠIBONJIĆ: Najveće interesovanje trenutno je za jačanje konkurentnosti i za obrte. Ove godine nas posebno raduje što smo olakšali našim starim tradicionalnim zanatima. Stalno ponavljam da su stari tradicionalni zanati i obrti osnova za dalji razvoj privrede i zato imamo posebnu empatiju prema starim tradicionalnim zanatima i našim obrtnicima i trudimo se da im poslovanje u ZDK olakšamo. Ove godine smo za obrte izdvojili rekordan iznos. Ranije je on bio do 500.000 KM, a ove godine je iznos oko 1 milion KM. Posebno nas raduje što su stari tradicionalni zanati kao jedna, možemo reći, najosjetljivija karika, uspjeli u ogromnom broju da dobiju naš poticaj.
NR: Kakva je realizacija ovogodišnjeg programa?
ŠIBONJIĆ: Na prošloj sjednici Vlade ZDK usvojena je Odluka o dodjeli sredstava za poticaje privredi i turizmu od 1,5 milion KM za stare tradicionalne zanate, turističku infrastrukturu, sajmove i manifestacije. Veliku podršku smo dali firmama koje će učestvovati na sajmovima i manifestacijama i u toku je realizacija našeg najvećeg poticaja jačanje konkurentnosti. Zahvaljujem se svim našim privrednicima na strpljenju. Želimo i trudimo se da damo podršku i zasigurno da će ove godine veliki broj firmi dobiti podršku za nabavku mašina, opreme i drugih sredstava koje su potrebne za rad kako bi bili jači i konkurentniji kada je u pitanju tržište.
Ulaganje u razvoj industrijskih zona i turističke zajednice
NR: Nastavljeno je ulaganje u razvoj industrijskih zona na području Zeničko-dobojskog kantona. Koliko se izdvaja ove godine u te svrhe? Jeste li zadovoljni rezultatima dosadašnjih ulaganja i kakvi su efekti?
ŠIBONJIĆ: Svake godine se izdvajaju ogromna sredstva za industrijske zone i radi se o milionskim iznosima. Velika sredstva se doznače našim općinama i gradovima jer smo mišljenja da industrijske zone trebaju biti mjesta gdje će se industrija razvijati, gdje će se praviti fabrike i gdje će našim investitorima biti lakše i ugodnije. Želio bih istaknuti da svi gradovi i općine ne pristupaju na isti način kada su u pitanju industrijske zone. Kao ministarstvo smo uputili dopis ali nismo dobili od velikog broja gradova i općina odgovor ko održava higijenu u našim industijskim zonama i ko se brine o istoj jer ne želimo da higijena u tim industrijskim zonama, u koje investiramo ogromna sredstva, ne bude na zavidnom nivou. Također, želimo da naše industrijske zone budu jasno obilježene, da budu vidljive i tu imamo propuste. Uvodimo standardizaciju i zasigurno ćemo, ako ne do kraja godine već početkom naredne godine, imati jasno obilježene industrijske zone i to tražimo kao ministarstvo koje izdvaja najveća sredstva za naše industrijske zone. Nama je cilj da našim privrednicima olakšamo poslovanje, a industrijske zone su mjesto gdje se treba razvijati industrija u ZDK, a u našem kantonu ne postoji grad ili općina da nema jednu, dvije, tri ili više industrijskih zona.
NR: U stalnom ste kontaktu s privrednicima i često obilazite proizvodne pogone. Jesu li privrednici zadovoljni mjerama koje Vlada ZDK i Ministarstvo za privredu poduzimaju te šta su njihovi zahtjevi koje ćete uvrstiti u plan podrške privredi za narednu godinu?
ŠIBONJIĆ: Dolaskom na čelo Ministarstva za privredu trudim se da budem na raspolaganju i obzirom da sam i sam privrednik znam koje su želje i potrebe naših privrednika. Ne možemo u jednom momentu sve riješiti ali u stalnom razgovoru i komunikaciji sa našim privrednicima zajedno nalazimo rješenja. Kompletan program koji je sad u toku, usaglašen je u razgovoru s našim privrednicima, udruženjima i usklađen je sa njhovim željama i potrebama te su otklonjeni nedostaci koji su bili u javnim pozivima. Zahvaljujući tome, stari zanati, mladi poduzetnici i žene poduzetnice su stavljeni na prioritetno mjesto, a olakšali smo i samu aplikacuju kada su u pitanju javni pozivi. Težimo digitalizaciji jer je ona neminovna i potrudit ćemo se da u što skorije vrijeme, dođemo na taj nivo. U saradnji s našim privrednicima dešavaju se sajmovi, posjete, dolasci velikog broja delegacija i stranih investitora. Koristim priliku da se zahvalim svim našim privrednicima za rezultate koje postižemo u našem kantonu i želio bih poručiti da je ZDK lider i proizvodnji kao i da bih volio da i drugi kantoni pođu ovim putem, odnosno da svi više proizvodimo, a da manje trošimo.
NR: Ministarstvo za privredu je uspjelo stvoriti preduslove za osnivanje Turističke zajednice ZDK. Koliko će njeno osnivanje pomoći razvoju turizma, odnosno ohrabriti poduzetnike i strane investitore da više ulažu u ovu privrednu granu u ZDK?
ŠIBONJIĆ: Preponosni smo što smo ponovno osnovali Turističku zajednicu. Znamo da od 2015. godine ZDK nije imao Turističku zajednicu. Usvojen je zakon i u skladu sa Zakonom o turizmu formirali smo novu Turističku zajednicu ZDK i naša očekivanja su da ćemo dobiti zamah u jednoj industriji koja će, zasigurno, biti u vrhu liste naših prioriteta. Cilj nam je da se turizam profesionalizira te da se javnost upozna sa ogromnim potencijalima koje ZDK nudi. Imamo nekoliko lokacija: piramide, kamene kugle, kraljevski grad Bobovac, aquaterme,… mjesta koja već masovno posjećuju naši turisti. Ne smijemo zaboraviti da su kraljevi stolovali u ZDK te da imamo veliki broj tvrđava. Želimo da na tvrđavu Vranduk svakodnvno dolaze turisti. Osim vrandučke tvrđave, imamo Bobovac, maglajsku i tešanjsku tvrđavu. Ogroman turistički potencijal je zaštićeno područje Tajan, koje je apsolutno neiskorišteno i od kojeg nemamo nikakve prihode. Želimo da taj kompleks oživimo, a znamo i da je jedna privatna firma izgradila golf teren na Tajanu. Zasigurno će Turistička zajednica ZDK u kontinuitetu raditi promociju, učestvovat će na sajmovima u BiH i biće kreatori turističke ponude našeg kantona. Već u narednih par godina želimo da prihodi od turizma budu u top tri privredne oblasti.
Podrška sajmovima u Zenici i Tešnju
NR: Ministarstvo za privredu, na čijem ste čelu, je dalo podršku organizatorima sajmova u Tešnju i Zenici kao i izlagačima. Jeste li zadovoljni dosadašnjom organizacijom i brojem prijavljenih izlagača?
Šibonjić: Da, 18. Međunarodni tešanjski sajam će se održati od 25. do 28. septembra u Tešnju koji je ujedno i lider u proizvodnji i realizaciji sa dvije milijarde i 600 miliona prometa. Sve firme koje dođu u Tešanj ne vraćaju se praznih ruku i srca jer je Tešanj primjer svima nama u BiH kako bi trebalo da se ophodimo prema domovini svojim radom, trudom i zalaganjem. Ponosni smo na naš Tešanj i drago nam je što smo dio te priče. Ministarstvo za privredu je i prošle godine dalo ogromnu podršku, a ove godine ćemo dati i veću. Svaki dan živimo s ovim sajmovima tako da podrška neće izostati.
Osim Tešnja želio bih napomenuti da smo ove godine, na veliku čast i ponos, vratili ZEPS. Lično sam učestvovao u ponovnom oživljavanju i realizaciji ZEPS-a i mogu reći da, od prvog dana dolaska na čelo Ministarstva za privredu do danas, bila mi je ogromna želja da ponovno našoj Zenici i BiH vratimo ZEPS. Nije dovoljno samo dati finansijsku podršku već je bilo bitno i da rebrendiramo sam ZEPS. Dobro nam je poznato da smo, kao Vlada, boravili u posjeti Turskoj i da smo obavili brojne razgovore. Želim se zahvaliti bivšem ministru za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Vejsilu Erolu iz Republike Turske, koji je bio prva osoba s kojom sam podijelio ideju da Republika Turska bude zemlja partner. Zahvaljujem se i Turskoj ambasadi, DEIK-u na čijem je čelu Hasan Topaloglu, Ministarstvu trgovine Republike Turske i ministru Omeru Bolatu kao i svima onima koji su dali ogroman doprinos da danas imamo Republiku Tursku kao zemlju patnera. Želim da se zahvalim i predsjedniku Istanbulske trgovinske komore Šekibu Avdagiću koji je porijeklom sa naših prostora i koji je, sa svojim timom, okupio najeminentnije turske firme koje dolaze u Zenicu. Na sajmu će biti izložen i njihov najnoviji automobil kao i firme koje su, zasigurno, motor razvoja Republike Turske u ovom trenutku. Svima onima koji su dali dopinos u vraćanju ZEPS-a: Vladi ZDK, Gradu Zenica, organizatorima kao i svim nivoima vlasti koji su uzeli učešće u organizaciji, želim da se, u ime građana ZDK zahvalim.
Ove dvije sedmice koje su pred nama nazvao sam simbolično “Festivalom privrede” našeg kantona, jer on to uistinu jeste. Vjerovatno oko 1.000 izlagača i brendova iz cijele Bosne i Hercegovine i svijeta, sa puno susreta, razgovora, poslovnih prilika, diskusija i događaja koji su usmjereni na samo jedan cilj-razvoj privrede Zeničko-dobojskog kantona, Bosne i Hercegovine i cijele regije. Upravo ovo je dokaz da smo mi kao kanton postali nezaobilazan faktor razvoja u ovom dijelu Evrope, sa perspektivama koje nudimo domaćim i stranim investitorima koje nas stavljaju u sami vrh njihovih prioriteta.
Stoga, i moja podrška firmama i izlagačima iz Zeničko dobojskog kantona za učešće na ovim sajmovima nije izostala ni ove godine, naprotiv, uključio sam se i više nego što bi jedan ministar i mogao i htio, kako bi ova dva naša sajamska bisera jednako zablisatala što ljepšim sjajem.