Nakon dvije zbirke poezije i nakon naučne studije „Jezik i stil Arsena Dedića“ uskoro iz štampe izlazi četvrta knjiga Zeničanke Merime Handanović „Izuzetnost svakodnevnih: Ženski likovi u prozi Čehova i Andrića“. Na početku razgovora za Našu riječ ističe da je ova knjiga prerađena verzija njene doktorske disertacije koju je odbranila 2023. godine na Filozofskom fakultetu u Sarajevu pod mentorstvom rahmetli akademika, prof. dr. Dževada Karahasana, emeritusa.
– Radi se književnoteorijskoj naučnoj studiji iz oblasti komparativne književnosti. Knjiga je zasnovana na komparativnoj analizi fenomena ženskih likova u odabranom korpusu proze Antona Pavloviča Čehova i Ive Andrića. Pored toga, u knjizi je zastupljeno propitivanje i drugih fenomena djela iz odabranog korpusa ova dva autora (poput motivacijskih sistema, odnosa karaktera i sudbine likova, i sl.). Važan segment ove književnoteorijske knjige je i analiziranje samih proznih djela unutar kojih su komparirani i analizirani književni likovi. Dakle, za samo istraživanje i na koncu ispisivanje ove knjige, krenula sam od cjeline/a, da bih došla do objašnjenja pojedinačnih književnih fenomena –kaže Handanović a potom dodaje da knjiga izlazi u izdanju zeničke Izdavačke kuće „Pendulum“ te da je ovo prva knjiga iz Edicije teorija.
– Prvi put sam imala urednika, kolegu Nermina Ormanovića u kojeg sam imala povjerenja da će uraditi dobar posao i zaista se to desilo. Također, jako sam zadovoljna dizajnom naslovnice koju je uradila Ajla Suljić. Na koncu, san svakog autora/ice je da se ne bavi svojom knjigom kada dođe vrijeme da bude štampana–istakla je Handanović a potom se dotakla i datuma izlaska knjige.
– Nadam se da bi knjiga mogla biti u prodaji koncem mjeseca februara. A s obzirom da se bavim javnim poslom, privatno sve manje volim da imam javne istupe, tako da bih najradije birala da knjiga nema promociju, ali naravno da imam potrebu da ispoštujem izdavača i da knjiga ima javno predstavljanje. Voljela bih da to bude nekad u aprilu zbog privatnih obaveza. Već imam i novi poziv iz Kuće nobelovca Ive Andrića da u Herceg Novom promovišem knjigu. Knjige imaju svoje živote, mene će radovati kad vidim da moja knjiga nađe svoje mjesto na policama javnih i kućnih biblioteka i kada nađe put do svojih čitatelja –kazala je Handanović na kraju.