Najboljim ovosezonskim rezultatom te šestim uzastopnim naslovom seniorskog prvaka Bosne i Hercegovine, zenički bacač kugle Mesud Pezer definitivno je ispunio normu za nastup na Svjetskom prvenstvu u japanskom Tokiju, koje će se održati od 13.-21. septembra. Pezer je na zeničkom Atletskom stadionu Kamberovića polje pobijedio s dužinom 20.56 metara, koju je ostvario u petoj seriji.
– Ova sezona bila je jedna od najtežih u mojoj karijeri – puna izazova, padova i borbi sa samim sobom. Usprkos svemu, nisam odustajao. Današnjim hicem od 20.56 i osvojenim prvim mjestom, osigurao sam nastup na Svjetskom prvenstvu u Tokiju gdje će se okupiti najbolji bacači kugle svijeta. Hvala mom treneru Kenanu Ekmešiću koji vjeruje u mene i kada ja sumnjam. Sljedeća stanica: pripreme na Vlašiću – krećemo dalje, jači nego ikad -kazao je Pezer.
Mlada zenička bacačica kugle i bh. reprezentativka Mejrema Baručija, koja je 26. jula tek napunila 16 godina, pobijedila je u konkurenciji seniorki s hicem od 14.42 metra. Time je poboljšala lični rekord s Državnog dvoranskog prvenstva za seniorke iz februara ove godine na kojem je ona ostvarila dužinu od 12.76 metara, a njen je današnji rezultat ujedno i državni rekord za juniorke (U20) s kuglom od 4 kg. Zlato u disciplini koplje osvojio je Dejan Mileusnić s rezultatom 62.65 m. Sajra Selimović je s preskočenih 173 cm uzela zlato u disciplini vis. U utrci na 800 metara prvi je kroz cilj prošao Amel Tuka s vremenom 1:49.77.
Harun Šaćirbegović na disciplini vis ostvario je odlično drugo mjesto s visinom od 194 cm. Treća mjesta osvojili su Zaim Duvnjak u disciplini disk s daljinom od 36.97 m i Ahmed Fetić u disciplini troskok s daljinom od 11.97 m.



