Skup podrške radnicima Nove Željezare Zenica biće održan u petak, na Praznik rada, u Zenici, odluka je Upravnog odbora Sindikata metalaca Federacije Bosne i Hercegovine donesena na vanrednoj sjednici. Razmatrana je kompletna situacija i aktuelna dešavanja koja se direktno tiču sudbine Nove Željezare Zenica i industrije čelika, sudbine preko 45.000 ljudi kao uzrok gašenja proizvodnje čelika.
Podršku ovom protestu i svim budućim aktivnostima Sindikata daće svih 37 sindikalnih organizacija Sindikata metalaca. Poruka koju metalci šalju ove godine jasna je i beskompromisna, da bez zeničkog čelika nema ni stabilne industrije u Federaciji BiH, a odustajanje od proizvodnje značilo bi ekonomski kolaps za cijelu regiju.
Uz jasne i glasne poruke „Svi u Zenicu za
1. maj“ i „Ne gašenju proizvodnje čelika – spasimo Željezaru Zenica, radna mjesta i temelje naše industrije“, pozivaju sve građane Zenice i sve lidere svih granskih sindikata da se priključe ovom protestu, odbrani industrije i sudbine desetina hiljada radnika i pokoljenja koja dolaze.
Zbor će biti na Kamberovića polju, preko puta Tržnog centra, do 9 sati, nekon čega, pod sloganom „Spasimo Željezaru Zenica“, u povorci kreću prema Željezari Zenica, Obalnim bulevarom i Bulevarom Kralja Tvrtka I.