Najbolji atletičar u historiji Bosne i Hercegovine, reprezentativac i rekorder države, član Atletskog kluba Zenica, Amel Tuka, na početku razgovora kaže da je ljetna sezona počela ali da je imao malih zdravstvenih problema zbog čega još nije nastupio na utrkama.
Medicinske pretrage
Nije riječ o povredi, istakao je Tuka, nego su mu se poremetili parametri nalaza krvne slike. Željezo je bilo nisko te zbog tog nije smio ranije ući u sezonu, ali dodaje da je u punom treningu i da se dobro osjeća.
– Preko selektora reprezentacije Srbije sam došao do doktorice Marije Anđelković koja je doktor sportske medicine s fokusom na sportsku suplementaciju. Mjesec dana smo radili pretrage i nalaze kako bih se što prije vratio. Na dobrom smo putu, vjerujem da bi u narednih par sedmica sve trebalo biti riješeno -kaže Tuka te dodaje da mu je sve podređeno treningu te u proteklim godinama nije ljeti imao vremena za neke duže odmore i putovanja.
– Iskoristim neki slobodan dan, svaku drugu sedmicu, da posjetim jezero. To je cijena karijere, propusti se dosta nekih stvari jer se ne uklapaju. Fokusiran sam dok traje karijera jer znam da samo tako mogu napraviti rezultat. Prošle godine sam istrčao sjajnih 1:44.91 na 800 metara, vratio se na vrhunski nivo. Sve do polovice septembra nemam prostora za neki duži odmor, uživanje. Ove godine sam morao „spustiti gas“ kad su u pitanju treninzi pa sam s porodicom malo više. Volim provoditi vrijeme s djecom, odradim jedan trening dnevno pa sam s njima. Trenutno mi godi taj ritam -kaže Tuka.
– Uvijek mi je drago govoriti za Našu riječ jer je to medij koji me prati od početka, još od juniorske karijere. Uvijek sam slobodniji u razgovoru s novinarima vaše medijske kuće i hvala vam na svim člancima u proteklim godinama -kazao je Tuka.
Ostatak pročitajte u printanom izdanju



