Nakon što je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine na hitnoj sjednici, održanoj 9. jula, na prijedlog Federalnog ministarstva zdravstva, utvrdila Prijedlog zakona o dopunama Zakona o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja, i uputila ga u hitnu parlamentarnu proceduru na usvajanje, u „Službenim novinama FBiH“ objavljen je „Adnanov zakon“, odnosno Zakon o dopunama Zakona o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja, koji je od 13. jula na snazi.
Adnanova borba za život ujedinila političare
U Zakonu je sada dodan novi stav kojim se precizira da se uzimanje organa, odnosno tkiva od živog darivatelja može provoditi od nesrodnog živog darivatelja isključivo ukoliko ne postoji mogućnost darivanja u slučaju rodbinske veze, bračnog i izvanbračnog partnerstva i srodstva po tazbini, a pod uslovima propisanim ovim zakonom. Također, dodan je stav prema kojem o uzimanju organa, odnosno tkiva od živog darivatelja u svrhu presađivanja primatelju prethodno odlučuje multidisciplinarni stručni tim i etička komisija zdravstvene ustanove u kojoj će se izvršiti presađivanje. Pri tome će se izvršiti procjena i analiza razloga darivanja, kao i potpuna medicinska, fizička i psihosocijalna procjena darivatelja, te ishoditi pisano mišljenje i saglasnost izabranog doktora medicine primarne zdravstvene zaštite darivatelja.
Izmjene su pokrenute kako bi se pomoglo 22-godišnjem Adnanu Šemiću iz Mostara, koji se više od mjesec dana u mostarskoj Sveučilišnoj kliničkoj bolnici (SKB) borio za život i čekao transplantaciju. Ova priča bila je među rijetkim poticajima političarima u BiH da se ujedine i po hitnom postupku donesu izmjene spornog zakona o transplantaciji i omoguće da donor bude neko izvan porodičnog kruga. Ipak, nakon što su izmjene Zakona usvojene i počele pripreme za operaciju, u kojoj su trebali učestvovati i doktori iz Hrvatske, a cilj je bio presaditi jetru donora iz Srbije, Adnan Šemić nije uspio dočekati taj trenutak.
Ostatak pročitajte u printanom izdnaju