Poslodavci podržavaju veće plate ali uz manje obaveze prema državi
Vlada Federacije BiH je, na sjednici održanoj 30.12.2024. godine u Sarajevu kojom je po ovlaštenju premijera Federacije BiH predsjedavao zamjenik premijera Federacije BiH Vojin Mijatović, na prijedlog Federalnog ministarstva finansija, a nakon konsultacija s Ekonomsko-socijalnim vijećem, donijela Odluku o iznosu najniže plaće za 2025. godinu. Odlukom je propisano da se najniža plaća za period od 1. januara do 31. decembra 2025. godine utvrđuje u neto iznosu od 1.000 KM. Ova odluka stupila je na snagu danom donošenja te je objavljena u Službenim novinama Federacije BiH samo dan kasnije.
Fiskalni zakoni
Kako bi se prevazišli potencijalni problemi za obrtnike i mala preduzeća, Vlada FBiH je predvidjela program subvencioniranja iz budžeta Federacije BiH, a čije usvajanje se očekuje u narednim danima. Kako je pojašnjeno, obrtnicima i malim preduzećima, Vlada FBiH će uplaćivati subvencije za doprinose, a kako bi sačuvali radna mjesta koja su eventualno ugrožena uslijed povećanja minimalne plate i primanja.
Ove srijede (8. januar 2025. godine) s početkom od 13 sati, u sjedištu Vlade Federacije BiH u Sarajevu će biti održana konferencija za medije o Odluci o iznosu najniže plaće za 2025. godinu. O ovoj odluci govorit će Kolegij Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, kojeg čine premijer Federacije BiH Nermin Nikšić i zamjenici premijera Toni Kraljević i Vojin Mijatović. Na konferenciji će se obratiti i Admir Omerbašić, po ovlaštenju Vlade rukovodilac Porezne uprave Federacije BiH.
– Nakon 11 godina čekanja, konačno smo uspjeli radnicima u Federaciji podići najnižu platu. Sretni smo zbog ove odluke prvenstveno jer su njome zadovoljni radnici u Federaciji. Pred nama je još jedan važan korak, a to je usvajanje seta fiskalnih zakona – kazao je federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović.
Udruženje poslodavaca FBiH
Nakon donošenja odluke Vlade FBiH Udruženje poslodavaca u FBiH održalo je hitnu vanrednu sjednicu Upravnog odbora u proširenom sastavu.
– Upravni odbor Udruženja poslodavaca FBiH ukazuje na ozbiljne posljedice i rizike donošenja ovako ishitrene odluke. Poslodavci jesu za povećanje plaća radnika, ali na način kako je to moguće i održivo, kako je i najavljivano, a to je da poslodavci povećaju neto plaće radnika, a da će vlasti kroz fiskalne i druge neophodne reforme, smanjiti obaveze poslodavaca prema državi i da će se na taj način popraviti položaj radnika –istakli su iz Udruženja poslodavaca FBiH te dodali da povećanje minimalnih plata obavezno vuče i usklađivanje, odnosno povećanje svih drugih plata, te ističu da povećanje minimalne i prosječne plaće, za posljedicu ima i dodatna socijalna davanja na svim nivoima vlasti u BiH.
– Šokantno za poslovnu zajednicu je da se vlast opredijelila za ovako veliko povećanje plaća radnika bez poduzimanja bilo kakvih fiskalnih reformi, bez najavljenih reformi zdravstvenog osiguranja, parafiskalnih rasterećenja i drugih olakšica koje su dugo najavljivane!–istakli su, između ostalog, iz federalnog Udruženja poslodavaca.
Pronalazak rješenja
Reakcije javnosti na odluku Vlade FBiH su podijeljene. Dok je jedni pozdravljaju, drugi napominju da je iznos sindikalne potrošačke korpe u 2024. godini iznosio i više od 3.000 KM te kako će i ovaj iznos minimalne plate biti nedovoljan za kvalitetan život. Treći strahuju da će povećanje „minimalca“, zbog dodatnih troškova poslodavaca, lančano dovesti i do novog rasta cijena proizvoda u trgovinama. Sve su glasniji i oni koji tvrde da će ova odluka biti povod za brojne otkaze i zatvaranje firmi. Vlasnici obrta i malih biznisa tvrde da ne mogu opstati uz ovakvu odluku i da će veliki broj njih biti prisiljen da stavi „ključ u bravu“.
Ministar privrede Zeničko-dobojskog kantona Samir Šibonjić kritizirao je odluku Vlade FBiH da minimalna plata od 1. januara bude hiljadu KM.
Kako je rekao, odluka o minimalnoj plati u FBiH, koju je usvojila Vlada, nije donijela olakšice za privredu, već je postala još jedan udar na leđa poslodavaca i radnika.
– Umjesto da smanje poreze i doprinose i olakšaju poslovanje, vlast je pronašla način da uzme još više novca od privrede, stavljajući u pitanje njenu održivost. Ovo je nezabilježen udar na sektor koji stvara radna mjesta, puni budžete i nosi ekonomiju – naveo je Šibonjić i dodao da dok se privrednici bore s inflacijom, rastućim troškovima i manjkom radne snage, vlast donosi poteze koji dodatno otežavaju poslovanje i tjeraju investiture.
Zastupnik SDA u Federalnom parlamentu, Almedin Aliefendić uputio je inicijativu za održavanje hitne tematske sjednice Zastupničkog doma, a o temi fiskalne reforme. Povod za inicijativu su brojne reakcije građana, radnika, poslodavaca, sindikata i medija nakon odluke Vlade o povećanju minimalne plate, te pronalazak rješenja koje će, kako je naveo, svima dati priliku za dostojanstven rad i život.