Ilustracija

Na sastanku federalnog ministra trgovine Amira Hasičevića s predstavnicima Udruženja poslodavaca iz sektora trgovine, domaćih proizvođača i prerađivačke industrije, predstavnicima udruženja potrošača te Sindikata trgovačkih radnika dogovoren je nastavak projekta sniženih i zaključanih cijena osnovnih prehrambenih i higijenskih proizvoda s ciljem ublažavanja pritiska na životni standard potrošača.
Trajat će tri mjeseca
Trgovci su ponudili radnu verziju popisa 50 + 20 artikala kako bi prije svega socijalno osjetljivim kategorijama učinili dostupnima najpotrebnije životne namirnice. „Nastavljamo dijalog u partnerskom duhu i tražimo najbolje rješenje s predstavnicima Udruženja poslodavaca iz sektora trgovine kako bismo odgovorili na izazove tržišta. Čuli smo i važne napomene predstavnika udruženja potrošača. Radna skupina nastavit će dogovarati detalje, a načelni dogovor jest da će pedesetak proizvoda biti sniženo i zaključano“, kazao je Hasičević, podsjetivši da je prošlogodišnji projekt „Zaključavamo cijene“, u kojem su sudjelovali trgovci koji imaju 1.500 prodajnih objekata, imao pozitivne rezultate i omogućio kupcima uštedu od oko 60 KM na korpi proizvoda čija je cijena bila zaključana.
Učesnici sastanka naglasili su da ni ovoga puta na popisu proizvoda sa sniženim i zaključanim cijenama neće biti najjeftiniji i nekvalitetni proizvodi već oni koji se najčešće prodaju. Projekat će trajati tri mjeseca, a dogovoreno je da se svakih 30 dana analizira popis i visina cijena kako bi se izbjegli gubici u slučaju naglih poskupljenja na svjetskom tržištu.


Neki od proizvoda sa zaključanim cijenama su: ulje suncokret 1l-3.15 KM, hljeb 400gr-1.70 KM, brašno tip500 5kg-5.50 KM, riža okruglo zrno 800gr-2.45 KM, šećer 1kg-1.70 KM, jaja svježa L 30/1-8.95 KM, maslac 250gr-2.65 KM, tjestenina 400gr-1.70 KM,… Kupci će moći prepoznati snižene artikle putem istaknutih spiskova u prodajnim objektima kao i na zvaničnoj stranici Federalnog ministarstva trgovine.


Kritike na zaključavanje cijena
Facebook grupa BOJkot.ba uputila je kritike na radnu verziju popisa 50 + 20 artikala, navodeći da ova je odluka donesena bez dijaloga sa građanima. „Ova odluka dolazi bez prethodnog uvažavanja naših zahtjeva i bez iskrenog dijaloga s građanima. Zar nije uvreda da sada, kada smo digli glas protiv nepravde, vlast i trgovci jednostrano odlučuju kako će “pomoći” potrošačima? Da smo vjerovali istoj toj vladi, ne bismo tražili odgovornost niti ukazivali na probleme koje svi osjećamo. Privremeno zamrzavanje cijena ne rješava suštinske probleme – enormne marže i nedostatak kontrole nad tržištem. Ne smijemo dopustiti da nas ovakvi potezi zavaraju i skrenu pažnju sa pravih zahtjeva. Zajedno možemo pokazati da nismo pasivni posmatrači, već glas koji se mora čuti!”, navode iz grupe BOJkot.ba.