Vjernici katoličke vjeroispovijesti se pripremaju za jedan od najvećih blagdana, Božić. Tradicija katolika u Središnjoj Bosni je bogata predbožićnim i božićnim običajima u kojoj svjetlost, zelenilo, darivanje i mnogo drugih elemenata čine božićni ugođaj. Ipak, slavljenje i priprema za Božić nije ista u svim krajevima i svako je područje razvilo sebi specifičan oblik slavlja. O tradiciji u zeničkoj župi „Svetog Ilije“ smo razgovarali sa župnikom fra Markom Kepićem.
Mise zornice
– Vrijeme adventa je jedno radosno vrijeme – četiri nedjelje se pripremamo za proslavu Božića. Započeli smo ovo vrijeme paljenjem adventskog vijenca u našem parku i to činimo svake godine, jednom malom svečanošću. Kroz ovo vrijeme posebno mjesto zauzimaju mise zornica, kad već udišemo božićno ozračje. U ovom vremenu uz neke kulturne aktivnosti, koje nam pomažu u našem doživljaju, posebno se trudimo urediti i ukrasiti naš prostor. Tako da ovo vrijeme ima svoju posebnost za razliku od korizmenog vremena i vremena kroz godinu, jer se tajna izriče kroz mnogo simbolike: svijeće, svijetlo, zelenilo, pšenica, mise u zoru i ukrašavanje -kaže fra Marko te ističe da župna zajednica nastoji ovo vrijeme slaviti svečano iako se danas puno toga promijenilo. Smanjen je broj vjernika, u ratnom vremenu veliki broj ljudi je odselio a ostali su većinom stariji. Broj vjernika u župi sv. Ilije bio je blizu 7.000 a danas je tek 1.200.
Prvotna župna crkva u Zenici izgrađena je 1870. godine, a sada postojeća 1909-1910. godine, po projektu Josipa Vancaša. Na njoj prevladavaju arhitektonski oblici secesije. U crkvi se nalazi glavni oltar iz 1837. godine s reljefom sv. Ilije i skulpturama sv. Barbare i sv. Florijana. Sadašnja župna kuća izgrađena je 1910. godine, a 1930. je rekonstruirana i znatno proširena. Crkva i župna kuća su od 2007. godine proglašeni nacionalnim spomenikom BiH.
– Ali da nije sve baš tako porazno kao brojke, treba spomenuti Vokalno instrumentalni sastav „Novo Nebo“ – koje će ove godine proslaviti 40 godina svoga postojanja. Mnoge velike i brojne zajednice ne mogu se pohvaliti trajanjem jednog ovakvog sastava. Prošli su mnogi članovi kroz ovaj bend ali on uvijek biva pomlađivan, nekad to izgleda kao čudo. U ovakvoj župi uvijek ima i novih članova, koji uglavnom pohađaju i glazbenu školu -kazao je fra Marko. Ova zajednica i franjevačka prisutnost u Zenici, uvijek želi dati svoj obol.
Duh Asiza
– U jednom ovakvom multikulturalnom društvu a koje je imalo i ratne sukobe, vrijedna je zasigurno i međureligijska manifestacija Duh Asiza. Ove godine je to bila petnaesta po redu i uvijek se događa u franjevačkoj crkvi sv. Ilije. Zašto je ovaj događaj naša obveza? Slavili smo 800 godina od susreta Sv. Franje i sultana, ideje da se sukobi riješe dijalogom – onim najelementarnijim ljudskim. Naša umanjena zajednica još s ponosom i mnogim teškoćama opstaje u gradu i svjesna svoje duge povijesti nastoji u svoj realnosti živjeti kršćanske vrednote, hraneći svoju nadu slaveći blagdane – posebno radost Božića. Zato je važno da u vremenu, koje se hrani ponekad i isključivošću, biti svjedok radosti i čuvati ono najosnovnije ljudsko što određuje zrelost vjernika – dijalog. Zato neka nas proslava ovog radosnog Blagdana i ispuni mirom i radošću, kako bismo radost dijelili sa svim ljudima -istakao je fra Marko na kraju razgovora.