Obnovljivi izvori energije prirodi ne donose probleme okolišu kao fosilna goriva. To su energija Sunca, vode, vjetra i geotermalna energija. Bosna i Hercegovina spada u red država koje se postepeno prebacuju na proizvodnju energije uz pomoć spomenutih potencijala. Od svih obnovljivih izvora energije, solarna je najbolja opcija jer ima najmanji negativan uticaj na okoliš. Potencijal proizvodnje električne energije putem solarnih panela prepoznala su braća Burić – Kenan, Benjamin i Senjamin te realizovali višemilionsku investiciju podizanja fotonaponske elektrane na području Gračinog Brijega-Hedrovača.
Cijela investicija od kupovine zemljišta, pribavljanja obimne dokumentacije, konstrukcija i fotonaponske ćelije te trafo stanica, iznosi 3,2 miliona KM.
„Vjerujemo da bi nam se uloženo moglo vratiti za pet godina“, kazao nam je jedan od investitora Kenan Burić. Ali, krenimo redom.
Na pribavljanje dokumentacije potrošili skoro tri godine
Kako nam Kenan Burić priča, nakon prerade i pakovanja kafe, Burići su razmišljali o svojoj narednoj investiciji. U prvo vrijeme opcija je bila graditi stambeni objekat, ali onda su, igrom slučaja, došli do Mirela Jabandžića, vlasnika firme „EMY“ doo, koja je bavi instaliranjem fotonaponskih elektrana. Sve to dešavalo se prije nešto više od tri godine, kada su i donijeli odluku da se upuste u značajnu investiciju i projekat. „Tražili smo najpogodnije zemljište u odnosu na položaj Sunca. Došli smo do vlasnika zemljišta koje nam se pokazalo najpogodnije, on živi u Australiji ali uspjeli smo sve brzo realizovati što se tiče kupovine. Ali, tek onda nastaju problemi“, ispričao nam je Kenan. Prema njegovim riječima, najveći problem je bio pribaviti svu potrebnu dokumentaciju – jer prvo su morali izvršiti pretvorbu zemljišta što je trajalo pola godine. Poljoprivredno zemljište prvo je pretvoreno u industrijsko, zatim u građevinsko pa onda dobiti sve potrebne dozvole. „Nažalost, pokazalo se da nas u početku općinska administracija nije mogla pratiti u realizaciji naše zamisli jer ovakva investicija bila je novina na našem području. Onda smo otišli u Tešanj, kod jednog lokalnog privrednika koji nam je predstavio svoju investiciju – kako je on solarne panele ugradio na poslovni objekat, a pomogao nam je i oko potrebne dokumentacije. Nismo se poznavali do tada ali je nesebično podijelio svoje iskustvo. Ne mogu a da ne kažem da smo zaista očekivali da ćemo brže pribaviti potrebnu dokumenatciju, posebno onu u Općini Maglaj, jer radilo se o ozbiljnom ulaganju“, rekao nam je Kenan i dodao da je sve nekako brže krenulo kada su došli do pravnice u resornoj službi Jasminke Saračević.
Ostatak pročitajte u printanom izdanju