Općina Kakanj nalazi se u centralnom dijelu Bosne i Hercegovine, privredno najznačajnijem i najgušće naseljenom regionu BiH. Ukupna površina općine Kakanj iznosi 377 km2 na kojoj živi 37.441 stanovnika. Od glavnog grada BiH, Sarajeva, je udaljen 50 km, od sjedišta Zeničko-dobojskog kantona odnosno grada Zenice 25 km cestovnom linijom. Općina Kakanj ima povoljan geoprometni položaj, razvijenu mrežu magistralnih, regionalnih, lokalnih i nekategorisanih putnih pravaca. Kroz njen teritorij prolazi trasa Koridora Vc, magistralni put M 17 i željeznička pruga, koje pružaju dobre pretpostavke za razvoj saobraćajnih komunikacija.
Rudarstvo, energetika, građevina
Područje općine Kakanj raspolaže značajnim prirodnim resursima što je i opredijelilo pravce privrednog razvoja.
Industrijski je centar BiH. U energetskom sistemu države zauzima najznačanije mjesto jer se u Kaknju nalaze Rudnik mrkog uglja Kakanj i Termoelektrana Kakanj. Pored toga u Kaknju je izrazito razvijena i građevinska industrija u kojoj prednjači Tvornica cementa Kakanj, ali i brojni drugi poslovni subjekti iz ove oblasti.
Energetski sistem i građevinska industrija su oduvijek bili oslonac privrednog razvoja Općine Kakanj. To, međutim, i nije ključna razvojna pretpostavka jer se zahvaljujući općinskoj administraciji Općina Kakanj prilagodila i drugim privrednim zahtjevima.
Efikasna, odgovorna i transparentna općinska administracija
„Strateški i prioritetni pravci razvoja Općine Kakanj su definisani u Strategiji razvoja općine Kakanj za period 2021-2027. godina, sa ciljem stvoriti efikasnu, odgovornu i transparentnu Općinu koja odgovara na potrebe svih građana, potom poboljšati ukupno privredno stanje, pospješiti ekonomski rast kreiranjem povoljnog poslovnog okruženja razvojem MSP, maskimalnim iskorištavanjem kakanjskih resursa itd“, kaže načelnik Općine Mirnes Bajtarević.
Garancija da procesi i usluge općinske administracije kao operativni segmetni u potpunosti funkcionišu je BFC certikat koji je Općini Kakanj dodijeljen 2019. godine. BFC ceritifikat je priznanje i obaveza za bržu i efikasniju administraciju, kvalitetnije pružanje usluga prije svega privrednim subjektima i investitorima, bolje investicione rezultate odnosno sve ono što utiče na kvalitet povoljnog poslovnog okruženja.
Američki časopis Financial Times je Općinu Kakanj rangirao na 7. mjesto evropskih mikrogradova i regija budućnosti 2024. godine. Podsjećamo, Financial Times svake godine provodi evaluaciju prema određenim kriterijima kako bi identifikovali najuspješnije i najperspektivnije evropske gradove i regije u privlačenju investicija.
Pogodnosti za investitore
U Kaknju su pokrenuti brojni projekti koji su omogućili investiciona ulaganja. Općina je maksimalno posvećena olakšavanju ulaganja i kreiranju modernog poslovnog okruženja kako za razvoj poslovanja tako i za razvoj visokih standarda za život. Osigurani su povoljni uslovi i podsticaji za investitore. Investitorima koji odluče ulagati na području općine Kakanj omogućene su sljedeće pogodnosti:
Refundacija troškova osnivanja firme: podsticaj je namijenjen pravnim i fizičkim licima koji djelatnost registruju na području općine Kakanj (troškovi notarske obrade dokumenata, sudske i administrativne takse, izrada pečata firme i sl.);
Projekat „Pokreni svoj posao u Kaknju“: namijenjen je nezaposlenim osobama koji se odluče pokrenuti vlastiti biznis (refundacija troškova obaveznih doprinosa za jednu osobu i sufinansiranje troškova nabavke mašina i opreme neophodnih za obavljanje registrovane djelatnosti);
Sufinansiranje troškova zapošljavanja radnika: poslovnom subjektu koji zaposli nezaposlenu osobu, na poslove prema odgovarajućoj stručnoj spremi, Općina Kakanj sufinansira bruto plaću radnika;
Regresiranje kamata po kreditima odobrenim u komercijalnim bankama: Općina korisniku podsticaja refundira kamate za cijeli otplatni period – period otplate kredita do 5 godina;
Podsticaj za opstanak starih i tradicionalih zanata i domaće radinosti;
Sufinansiranje zapošljavanja marginaliziranih kategorija društva;
Sufinansiranje projekta Ekonomsko osnaživanje žena kroz različite vidove obuka;
Finansiranje sajamskih aktivnosti i medijska promocija poduzetnika i obrtnika sa područja općine Kakanj;
Finansiranje rada Udruženja Razvojni centar općine Kakanj;
Za gradnju proizvodno-poslovnih objekata ostvaruju pravo na podsticaje i pogodnosti za investiranje i to u iznosu dijela ili ukupnom iznosu novčanih sredstava uplaćenih na ime rente i uređenja gradskog građevinskog zemljišta;
Poticaji u vidu oslobađanja od općinskih naknada i taksi (za korištenje gradskog građevinskog zemljišta, komunalne naknade, takse na istaknutu firmu za određene djelatnosti)
Podsticaji za registraciju poljoprivrede kao osnovne djelatnosti
Sufinansiranje nabavke plastenika u saradnji sa humanitarnom organizacijom Muslim Aid – Sarajevo i Turskom agencijom za saradnju i koordinaciju „TIKA“ Sarajevo
Sufinansiranje projekata i troškova rada devet sektorskih udruženja iz oblasti poljoprivrede i finansiranje rada Udruženja Savez poljoprivrednih udruženja „KAP“ Kakanj i dr.
Općina Kakanj je jedna od općina u BiH koja se pridružila Inicijativi nazvanoj “Sporazum gradonačelnika za klimu i energiju“ koja predstavlja najveću svjetsku inicijativu usmjerenu na lokalne energetske i klimatske aktivnosti. U cilju realizacije gore navedenog Sporazuma Općina Kakanj je izradila Akcioni plan za održivu energiju i klimu (Sustainable Energy and Climate Action Plan – SECAP) koji predstavlja odgovor lokalne zajednice na globalne izazove klimatskih promjena. Glavni cilj je smanjenje emisija CO2 za najmanje 40 % do 2030. godine u odnosu na baznu 2007. godinu, kao dio šireg napora da se ograniči globalno zagrijavanje ispod 2 °C.
Turistički potencijal Kaknja
Kakanj se također razvija kao destinacija koja spaja kulturu, prirodu i aktivan odmor, te je sve više popularan među turistima koji traže autentična iskustva.
Na području općine Kakanj nalaze se brojni kulturno-historijski spomenici koji svjedoče i čuvaju bosansku tradiciju, kulturu i običaje. Kakanj je poznat i po čuvenom Zgošćanskom stećku koji je ispred Zemaljskog muzeja u Sarajevu. U blizini kraljevskog grada Bobovac nalazi se i Kraljeva Sutjeska, poznata po najstarijoj džamiji u Bosni i Hercegovini koju je izgradio sultan El-Fatih. Blizu džamije nalazi se i najstariji Franjevački samostan, Samostan Kraljeva Sutjeska, poznat po iznimno bogatom knjižnom fondu (31 inkunabula) i starim orguljama. Tu su i prirodne ljepote općine Kakanj poput Ponijera i Bočice. Zatim vrlo je atraktivna Farma Malak, Močvara Bistrik, prašuma Gornja trstionica i termo-mineralni izvor Banje Tičići. Navedene prirodne ljepote nude izvanredne mogućnosti za rekreaciju i istraživanje. Ova kombinacija kulture i prirode čini Kakanj atraktivnim za posjetitelje i ljubitelje prirode. U cilju intenzivnijeg razvoja turizma na području općine Kakanj osnovana je Turistička zajednica općine Kakanj.