Elma Plasto Plećan iz Kaknja direktorica je kompanije Interšped Logistics, koja se bavi transportom i špedicijom. Iako je svoju ljubav prema transportu i logistici pretočila u profesionalnu karijeru, njena najvažnija i najljepša uloga je biti majka troje djece. S druge strane, kreativnost je uvijek bila sastavni dio njenog života – od djetinjstva ispunjenog crtanjem, šivenjem i stvaranjem pa sve do današnjih dana kada kroz kuhanje pronalazi način da se izrazi i opusti. „Hrana nije samo obrok, već prilika da usrećim svoje najdraže i unesem malo umjetnosti u svakodnevicu“, ističe Plasto Plećan.
Oduševljenje djece najveća inspiracija
Ideja da na kreativan način priprema obroke za djecu došla je iz potrebe kada njena prva kćerka nije prihvatala hranu onako se nadala pa je tražila alternativna rješenja. Počela je eksperimentisati sa oblicima, bojama i aranžiranjem hrane, a ubrzo je shvatila da to nije samo način da kćerku motiviše da jede već i da joj izmami osmijeh. „S vremenom je to preraslo u nešto više – u čistu radost stvaranja i dijeljenja tih trenutaka sa djecom. Njihove iskrene reakcije, oduševljenje i smijeh postali su moja najveća inspiracija. Iako svaki tanjirić nestane u trenu, taj trenutak sreće vrijedi svakog truda. Jednostavno, ne mogu odoljeti tome“, kaže Plasto Plećan.
Povodom Međunarodnog dana žena predstavili smo poduzetnicu Elmu Plasto Plećan iz Kaknja, uspješnu poslovnu ženu koja se nalazi na čelu kompanije Interšped Logistics. Uz poslovne obaveze i izazove, uspješno ispunjava ulogu supruge i majke.
Ponekad je, ističe, neka namirnica podsjeti na neodoljivi oblik koji može pretvoriti u nešto zanimljivo za djecu. Za pripremu jednog tanjirića, jednostavnog dizajna, je dovoljno do 15 minuta dok je za detaljnije kreacije potrebno i do pola sata. Bez obzira na vrijeme pripreme, napominje, najvažniji je trenutak kada vidi sreću u dječjim očima. „Dok neko vidi običnu marelicu, ja u njoj vidim trbuščić od mede. Tu su, naravno, i crtići, likovi koje djeca vole, a internet dodatno doprinosi inspiraciji. Kada nešto objavljujete na društvenim mrežama, takve vas slike htjeli ili ne „proganjaju“ pa ideje dolaze same od sebe. Volim uključiti i djecu u proces pripreme – kada zajedno slažemo tanjiriće, njihovo uzbuđenje i oduševljenje su neprocjenjivi. Nekada krenem praviti pandu, a završimo na zecu – nema strogih pravila! Sve slažem onako kako mi u tom trenutku inspiracija donese“, kaže Plasto Plećan
Kreativno servirani obroci, poručuje, mogu podstaći djecu da probaju stvari koje inače odbijaju, s obzirom da djeca vole igru i maštu pa će rado pojesti nosić snjegoviću, iako je to obična mrkvica, ili travicu od špinata, samo zato što im je predstavljena na zanimljiv način. „Kod moje djece, ovakvi tanjirići su doprinijeli tome da zavole voće i povrće, ali kako rastu, tako se i njihove preferencije mijenjaju. Naravno, ako dijete nešto baš ne voli, nema te čarolije koja će ga natjerati da to pojede, i to je sasvim u redu. Kako postaju stariji, trudim se da im kroz razgovor približim hranu, objašnjavamo šta se nalazi u banani, šta u kupusu i kako određene namirnice pomažu našem tijelu da bude jače i zdravije. Smatram da je znatiželja o hrani jednako važna kao i njen izgled, a kada dijete samo poželi da sazna više, tada smo na pravom putu“, ističe Plasto Plećan.
Poruka roditeljima
Roditeljima čija djeca slabije jedu i protive se konzumiranju raznovrsnog voća i povrća poručuje da, iako zna da je frustrirajuće kada dijete odbija zdraviju hranu dok u isto vrijeme sa oduševljenjem poseže za slatkišima i grickalicama, budu strpljivi i uporni, ali i da sebi ne stvaraju preveliki pritisak. „Nikada svojoj djeci nisam zabranjivala slatkiše, oni su uvijek tu ali dostupni na njihov zahtjev i na naš dogovor o količini istih, ne kao nagrada ili nešto što je zabranjeno. Ipak, smatram da je ključno razvijati svijest o zdravoj ishrani i nuditi voće i povrće na zanimljiv i jednostavan način. Djeca usvajaju navike koje im mi usađujemo – ako ih od malih nogu upoznamo sa zdravim izborima, veća je vjerovatnoća da će ih kasnije sami birati. Posvećenost je ključna, posebno u ranom djetinjstvu. Ako im prvo ponudimo zdravu hranu i napravimo od nje nešto zanimljivo, veća je vjerovatnoća da će je zavoljeti. Danas je srećom priprema zdravih obroka jednostavnija nego ikada. Postoje brojni kuhinjski aparati koji nam skraćuju vrijeme provedeno u kuhinji, pa čak i mi, koji nemamo luksuz dugog kuhanja, možemo lako spremiti zdrave i ukusne obroke. Bitno je da ne odustanemo i da djeci pružimo priliku da kroz igru i zanimljive tanjiriće otkriju ljepotu zdrave ishrane“, poručila je Plasto Plećan.