Smetovi su poznato izletište Zeničana koje je od centra grada udaljeno osam kilometara. Nalazi se na 1.025 metara nadmorske visine. Jedno je od rijetkih mjesta koje služi za bijeg ljudi iz zagađene zeničke kotline na svjež zrak. Prošle srijede su u JU Medicinska škola Zenica organizovali jesenji izlet na kojem su, uz akciju čišćenja, zahvaljujući prijateljima iz JP Šumsko privredno društvo Zeničko-dobojskog kantona te kompanije ALBA Zenica d.o.o. posadili više od 400 novih sadnica.
Učestvovalo blizu 500 učenika
Nakon što su autobusi s učenicima i nastavnim osobljem napustili Zenicu okovanu maglom, na vrhu Smetova ih je dočekalo sunce i, za ovo doba godine, prilično ugodnih 15-ak stepeni Celzija. Ova akcija mobilizirala je blizu 500 učenika koji su zajedničkim snagama posadili stabla na dijelovima planine koji su bili u potpunosti ogoljeni i zapušteni, čime su napravili značajan korak u očuvanju prirodne ravnoteže i sprečavanju pojave klizišta. Učenici su zajedno s profesorima uložili veliki trud, ali su iz akcije izašli ispunjeni s osjećajem da je ovo pošumljavanje samo mali dio u velikom mozaiku koji će da priča jednu zelenu priču. Ovo drveće će obogatiti biodiverzitet Smetova, stvarajući staništa za mnoge vrste biljnog i životinjskog svijeta.
– Naši profesori kontinuirano rade na razvoju ekološke svijesti učenika, a samim tim i građana provodeći veliki broj aktivnosti usmjerenih na podizanje svijesti o ekologiji. Jedna od takvih aktivnosti je i jesenji izlet koji smo nazvali Ekološki dan, a koji je samo nastavak inicijative „Kao prvo, posadi drvo“. No međutim, mi smo to proširili jer se naša aktivnost sastoji od pošumljavanja, otklanjanja otpada i sportskih aktivnosti-kazala je direktorica Medicinske škole Nedžada Alispahić a potom dodala da kroz saradnju sa Šumarijom Zenica i Albom škola nastoji ostvariti šire društveno angažiranje i zajedničke napore za očuvanje prirode i unapređenje kvalitete života.
– Ono što je ključno jeste odgovornost svakog pojedinca za produženje životnog vijeka planete zemlje, a kako bi svi imali još ljepši i kvalitetniji život. Vjerujem da će ova aktivnost naših učenika i profesora biti podstrek i za druge škole, organizacije, ustanove -zaključila je Alispahić.
Uživanje u prirodi
Cijeli dan na Smetovima protekao je u znaku mladalačke energije i prosperitetnog duha. Nakon što je posao uspješno završen, uslijedilo je vrijeme za druženje, rekreaciju i uživanje u prirodi, što je akciji dalo i njen moto „Zasađeno stablo je gradivna i funkcionalna jedinica svakog zdravog društva!“.
Iz kompanije ALBA Zenica d.o.o. Zenica su istakli da je JP ŠPD ZDK doniralo sadnice bijelog bora iz svog rasadnika. Uposlenici zeničke Albe su pomogli s dostavom alata za sađenje te su educirali prisutne učenike na koji način se ispravno trebaju posaditi sadnice. Također, nakon završetka akcije čišćenja u kojoj je prikupljeno više od 30 vreća smeća, Alba je isto odvukla na Regionalnu deponiju Mošćanica.
Profesorica zdravstvene njege Larisa Jovanović kaže da su sve ideje koje potiču iz Medicinske škole sjajne.
– Uvijek smo imali zanimljive izlete a sad, po prvi put, jesenji izlet smo organizovali na način da se svi učenici i nastavnici uključe u jednu vrstu društveno-korisnog rada, od čišćenja smeća na našim Smetovima do sadnje novih sadnica. Svako od 21 odjeljenja naše škole je posadilo po 20 novih sadnica. Svima nama u Zenici je jasno koliko je izletište na Smetovima važno za naš grad. Voljeli bi da imamo imamo i mogućnosti za dodatne aktivnosti ovdje, kako u ljetnom tako i u zimskom periodu -kazala je Jovanović.
Prikupljeno više od 30 vreća smeća
Iz kompanije ALBA Zenica d.o.o. Zenica su istakli da je JP ŠPD ZDK doniralo sadnice bijelog bora iz svog rasadnika. Uposlenici zeničke Albe su pomogli s dostavom alata za sađenje te su educirali prisutne učenike na koji način se ispravno trebaju posaditi sadnice. Također, nakon završetka akcije čišćenja u kojoj je prikupljeno više od 30 vreća smeća, Alba je isto odvukla na Regionalnu deponiju Mošćanica.
Ova generacija učenika Medicinske škole Zenica dokazala je da je spremna preuzeti odgovornost za svoje okruženje i stvoriti bolje uslove za buduće generacije. Jednog dana, ovi učenici će biti ponosni roditelji koji će svojoj djeci moći reći da je to dio prirode koji su oni zasadili. Ta djeca, odrasla u čistijem i zelenijem okruženju, moći će u miru spavati, bez straha od poplava ili nekih novih klizišta. Naši mladi medicinari danas stvaraju temelje za zdraviju i ljepšu budućnost – našu sigurnu i ugodnu budućnost.