Udruženje paraplegičara i oboljelih od dječije paralize Zenica protekle sedmice predstavilo je rezultate kampanje „Ne želimo biti sjenke“ te je ukazano na značaj kontinuiranog finansiranja organizacija osoba sa invaliditetom i civilnih žrtava rata sa osvrtom na trenutna zakonska rješenja.
„Projekat “Ne želimo biti sjenke“ pokazao je da osobe s invaliditetom žele da budu viđene i da budu ravnopravni dio društva. Kroz projekat smo, kako kroz kampanje tako i kroz zagovaranje, postigli ono što je bio krajnji cilj projekta, a to je da se u skladu sa zakonskim rješenjima, riješi i sistemsko finansiranje organizacija osoba s invaliditetom Grada Zenice. Moramo istaknuti da je Grad Zenica prvi grad koji je, na osnovu tog zakonskog rješenja, prepoznao organizacije osoba s invaliditetom, koje će imati status i reprezentativnost te će kroz to da finansira njihove programe rada“, kaže Harun Aliefendić, koordinator projekta.
Predsjednica Udruženja paraplegičara i oboljelih od dječije paralize Zenica Samira Đidić istakla je da je Zakon o reprezentativnim organizacijama umnogome pomogao rad udruženja te izražava zadovoljstvo što je Grad Zenica prepoznao zakon kao nešto korisno i kvalitetno te što je organizacije osoba sa invaliditetom uvrstio u budžet. „Najveći problem s kojim se susreću organizacije osoba sa invaliditetom jeste stabilno finansiranje. Ovim ćemo zakonom riješiti taj veliki problem i moći ćemo se fokusirati na rješavanje drugih problema koje imaju osobe s invaliditetom. Sada se možemo posvetiti samo radu na poboljšanju statusa i položaja ove populacije u društvu“, kaže Đidić.
Direktor Udruženja „Dlan“ Zenica Selvedin Dedić kazao je da je ovaj projekat pokazao da nevladin sektor radi kvalitetan posao ali i da mu je potrebna finansijska podrška kako bi provodili svoje aktivnosti.