Muzej grada Zenica je u toku ljetne pauze počeo opsežne radove na rekonstruiranju tri stalne postavke: arheološke, historijske i postavke „Mediji 20. stoljeća“. Poslove na arheološkoj postavci okončali su u potpunosti pa sad sadrži i nalaze s iskopavanja obavljenih u protekle tri godine na lokalitetu Kopilo. Direktor ove ustanove Adnadin Jašarević u izjavi za Našu riječ istakao je da su u stalnu postavku uvršteni i određeni nalazi iz antičkog perioda, koji su bili u muzejskom depou.
Brojni projekti
– Tako da građani mogu vidjeti i nešto novo. Što se tiče etnologije, radimo rekonstrukciju u okviru projekta Europske komisije. Tu smo preduzeli značajnije zahvate, a u okviru te rekonstrukcije i projekta je i mapiranje starih zanata na području cijele Bosne i Hercegovine. Što se tiče zbirke „Mediji 20. stoljeća“, ona će biti bogatija za stotinjak novih eksponata i stavljena na uvid posjetiocima -kaže Jašarević, napominjući da su zbog toga bili prinuđeni nabaviti nove vitrine znatno većeg kapaciteta jer, kako kaže, žele da prezentiraju sve predmete koje su prikupili u proteklih petnaestak godina. Jašarević kaže da u toku godine realiziraju 15-20 projekata.
– Vrlo je značajno da održavamo izdavačku djelatnost, što je vrlo teško u ovim okolnostima. U toku je priprema knjige „Žene u bh. arheologiji“ i ovo je prvi put da neko u BiH posveti pažnju arheologiji na taj način, o izuzetnim damama koje čine kičmu arheološkog istraživanja i zaštiti naše baštine. Tako nešto nikada nijedan muzej nije radio. To radi naš muzejski savjetnik Ikbal Cogo i ta će knjiga sigurno biti gotova do Nove godine. Radit ćemo i specijalno izdanje o pozitivnoj muzejskoj praksi u radu s djecom. To nam je omogućio naš Muzejski kutak, koji je, vjerujte, europski i izuzetan – kaže Jašarević te na kraju dodaje da su počeli raditi i na istraživanjima za knjige pod naslovom „Znamenite Zeničanke“, „Historija naučno-fantastičnog stripa“, kao i knjigu o tradicionalnim zanatima.
Mapiranje zanata
Prostor za najmlađe posjetitelje dobit će nove sadržaje, muzejski pedagog Lejla Agić je u muzejskom kutku pripremila igraonu „Ježeva kućica“. U pripremi je velika igra na ploči, veličine 3x4m, koja će biti u Vranduku pa će djeca s figurinama s likovima Kulina bana, kraljice Katarine, kralja Tvrtka i jednog Bosanskog zmaja, moći igrati jednu pustolovnu, zabavnu i edukativnu igru. Sve su ovo projekti koji će približiti muzej široj publici, jer, kako ističu u zeničkom muzeju „nikakve koristi nema od muzeja koji je zatvoren u sebe, a svi predmeti zaključani u vitrine ili nedodirljivi“.
– MADE IN i mapiranje zanata – Europa, a time i Europska komisija shvataju iznimnu važnost očuvanja tradicionalnih zanata/obrta koji masovno već par decenija odumiru. Kao ilustracija, na tlu Bosne i Hercegovine s početka XIX stoljeća proteklog milenijuma govorili smo o preko 400 živućih zanata. Danas ne možete naći bojadžiju vune na tradicionalni način. Stoga, naš zadatak i cilj je da na tlu BiH mapiramo 10 zanata/zanatlija na temelju različitih utvrđenih principa relevantnosti (rasprostranjenost, prenošenje s pokoljenja na pokoljenje…). Uz zanate idu i prirodni resursi (njih pet kojih mapiramo). Na primjer, ovca tj. vuna ovce pramenke koja je autohtona bh. pasmina i korištena za tkanje tradicionalnih bosanskih ćilima i vrandučkog ćilima kao lokalne autohtone vrste. Ili rujika (biljka) koja se koristila za štavljenje kože, ali i za bojenje vune u određene boje/nijanse. I naposljetku, mapiranje, odnosno kreiranje jedne baze eksperata koji se bave naslijeđem tj. zanatima. Pišu, istražuju, evidentiraju ih i tako daju veliki doprinos da se očuvaju i već u potpunosti izgubljeni zanati, znanja i vještine -kaže Agić.