U okviru projekta „Čuvajmo naslijeđe za buduće generacije”, koji je podržalo Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona, a kako bi ukazali na značaj našeg kulturno-historijskog naslijeđa, objavit ćemo članke o spomenicima na području Zeničko-dobojskog kantona posvećenim ljudima i događajima koji su obilježili period 20. vijeka.
Imena poginulih na granitnim pločama
U parku koji se nalazi u blizini nekadašnje fabrike papira, poznat kao „Park Papirna“, 1954. godine izgrađena je spomen-kosturnica kao vječni spomen poginulim borcima koji su svoje živote izgubili tokom oslobađanja Zenice. Prema informacijama koje smo pronašli u publikaciji „Elaborat o stanju spomen-obilježja iz perioda NOB-a na području S.O. Zenica“ iz 1989. godine, u okviru parkovskog rješenja izveden je kompleks spomen-kosturnice prema projektu prof. Juraja Naidharta, a koji se sastoji od podzemne prostorije-kosturnice i nadzemnog dijela koji se sastoji od kamenog obilježja te platoa sa pristupnom stazom. Ulaz u kosturnicu, kako piše u Elaboratu, zatvoren je kružnom betonskom pločom dok su plato i pristupna staza zidom odijeljeni od zelene površine.
„Neka je vječna slava i zahvalnost palim borcima za djela i zasluge u slavnoj Narodno-oslobodilačkoj borbi za stvaranje naše socijalističke otadžbine, zajednice slobodnih i ravnopravnih naroda Jugoslavije“, piše na spomen-kosturnici dok su imena poginulih boraca ispisana na granitnim pločama koje se nalaze iza kosturnice. Kako piše na jednoj od tih ploča, u spomen-kosturnici su „sahranjeni posmrtni ostaci boraca 3. krajiške proleterske NOU brigade, 1. divizije, 6.8.11. krajiške NOU brigade, 4. divizije, 7.9. krajiške NOU brigade, 10. divizije, 18. srednjobosanske NOU brigade, 53. divizije NOV-e i Zeničkog partizanskog odreda koji su poginuli u NOR-u na području Zenice.“
Sanacija spomen-kosturnice
Posljednja sanacija spomen-kosturnice „Papirna“ izvršena je 2020. godine te je tom prilikom zamijenjena podloga, sanirana je oborinska odvodnja, uređen mobilijar, otklonjene su arhitektonske barijere kako bi osobe s invaliditetom imale pristup spomen-kosturnici te su izvršeni radovi na postavljanju LED traka. Spomen-kosturnica „Papirna“ za grad Zenicu ima veliki historijski značaj, ali bi, prema riječima historičara Mirze Džananovića, mogla biti i vrijedan turistički resurs.
„Papirna je možda u najboljem stanju, a nedavno je obnovljena pa zaista izgleda pristojno, a generalno je jedan od posjećenijih spomenika u našem gradu. Mislim da zanimanje za ove spomenike postoji, a da bi interes bio i veći da se uloži energija u njihovu promociju. Svi ti spomenici su važno svjedočanstvo i vremena i određenih vrijednosti, te imaju i svoju estetsku i umjetničku vrijednost i mogli bi biti i vrijedan turistički resurs. Ali potrebno je ipak uložiti energiju i manja sredstva da bi oni zasijali punim sjajem“, poručio je Džananović.
Spašene biste Seada Škrge i sestara Ditrih
Tokom rata, veliki broj spomenika je uništen ili oštećen dok su pojedini preneseni na druge lokacije. Prema podacima iz Elaborata, bista Sead Škrgo prvenstveno je bila postavljena u parku u ulici Lace Zahirovića (sada Talića brdo), a potom prenesena u dvorište Osnovne škole „Sead Škrgo“ (sada OŠ „Edhem Mulabdić“) dok je bista sestara Ditrih (Tihoslave, Borislave i Miroslave, koje su strijeljane u logoru Jasenovac u januaru 1945. godine) prvobitno bila postavljena u dvorište Osnovne škole „Sestre Ditrih“ (sadašnja OŠ „Miroslav Krleža“). Kako bi se sačuvale od oštećenja ili uništenja, biste Seada Škrge i sestara Ditrih su, na kraju, prebačene u „Park Papirna“ gdje se i danas nalaze.
„Biste i spomenici su tu prebačeni tokom rata kako bi bili spašeni, jer dio bisti koji nije prebačen na Papirnu ili ispred direkcije Željezare je nestao i vjerovatno je uništen“, kaže Džananović.
POD POKROVITELJSTVOM MINISTARSTVA
ZA OBRAZOVANJE, NAUKU, KULTURU I SPORT ZDK