U organizaciji Katedre za historiju države Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici, uz učešće ELSA-e Zenica i Asocijacije studenata Pravnog fakulteta, u petak je, tradicionalno, obilježen Dan bijelih traka. Centralni događaj je organizovan na spomen-obilježju Kameni spavač, a prethodio mu je tradicionalni mimohod od zgrade Pravnog fakulteta do Kamenog spavača.
„Naš Pravni fakultet pokušava, zaista, biti i za njihove građane, a i naše studente, da ih osvijestimo i upoznamo sa onim što se dešavalo 1992. godine u BiH, na koji način su tretirani naši sugrađani, šta se s njima dešavalo samo zato što su bili druge vjeroispovijesti i, možda, drugačiji od onih koji su vršili zločin nad njima. Mislim da je, zaista, bitno za sve nas u BiH da se sjetimo onog što se desilo, da to osudimo, da se suprostavimo bilo kakvom nasilju nad ljudima“, kazala je, između ostalog, dekanesa Pravnog fakulteta u Zenici, prof.dr. Larisa Velić.
„Zenica im je otvorila svoja vrata“
Šef Katedre za historiju države Pravnog fakulteta UNZE, prof.dr.sc. Ajdin Huseinspahić je kazao da ne treba zaboraviti da je prva kolona raseljenih izbjeglica došla upravo u Zenicu, koja im je otvorila svoja vrata. „To je bio jedan vrlo težak period u historiji Zenice. To su oni prognani iz Prijedora koji su dobro živu glavu izvukli, pretežno žene i djeca. Kada govorimo o ovogodišnjoj manifestaciji, Pravni fakultet u Zenici je ovaj put uključio i ELSU, ali i JU „Dom-porodica“ Zenica, Medicinsku školu, Medžlis IZ Zenica, što znači da se širimo organizacijski, što i zaslužuje ova manifestacija, pogotovo u ovom vremenu kada živimo u periodu negiranja genocida, otvorenog traženja razdruživanja, veličanja zločinaca, podmetanja laži pod istinu,… Mi moramo da se istinom sjećamo na, ako ništa, 102 djece, koji su, samo zato što se nisu uklapali u veliku srpsku hegemonističku politiku tog perioda, bili ubijeni“, kazao je Huseinspahić.
„Borimo se protiv nekažnjivosti“
Prof.dr.sc. Enis Omerović, vanredni profesor Međunarodnog prava na Pravnom fakultetu u Zenici je istakao da se trebamo sjećati počinjenih međunarodnih zločina na cijelom području BiH. „Danas obilježavamo Dan bijelih traka, zločina koji su počinjeni u Prijedoru, području sa najviše koncentracionih logora i masovnih grobnica na području BiH. Trebamo se sjećati da bismo se borili protiv negiranja i poricanja svih najtežih međunarodnih zločina, protiv svih osnovnih vrijednosti međunarodnog prava i međunarodne zajednice. Trebamo se, zapravo, sjećati, da bi učili mlade naraštaje i generacije da se borimo protiv nekažnjivosti, za opstanak ljudskih skupina i onih osnovnih vrijednosti ispod čije „crvene linije“ cijela međunarodna zajednica i cijeli svijet ne mogu ići“, poručio je Omerović.