„ALBA Zenica“ d.o.o. Zenica protekle sedmice održala je završnu konferenciju projekta „Jačanje javne svijesti o važnosti postupanja sa otpadom u naseljenim sredinama 2023“, čiji je cilj bio jačanje javne svijesti o značaju zaštite okoliša kroz postupanje sa otpadom putem edukativno-informativnih aktivnosti. Projekat su, u periodu april 2024-februar 2025. godina, realizovali „Alba Zenica“ d.o.o. Zenica i Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH, a korisnici koji su bili obuhvaćeni projektom su stanovnici grada Zenica koji stanuju u urbanom i ruralnom području.
Radne aktivnosti Projekta
Na samom početku konferencije, goste i učesnike u projektu pozdravio je dr. Džafer Daut

begović, menadžer za kvalitet u preduzeću „ALBA Zenica“ d.o.o Zenica, a potom je predstavio projektne aktivnosti kao i ciljeve koji su ostvareni realizacijom ovog projekta. „Ovog puta nastojali smo, između ostalog, da uvedemo nove sadržaje koji su prilagođeni današnjem dobu informatike i digitalne tehnike. U okviru radnih aktivnosti, održali smo razne radionice sa našim učesnicima te smo nadogradili web platformu „Eko znalac“, putem koje nastojimo da povežemo sve one koji doprinose unapređenju zaštite okoliša i očuvanju prirodnih resursa. Pored toga što se u našim projektnim aktivnostima govori o platformi i mobilnim aplikacijama, ubacili smo i „eko patrole“ te smo pripremili i printani materijal, odnosno priručnike o otpadu i bojanke za mlađi uzrast kako bismo im približili pravilne načine postupanja sa otpadom“, kaže Dautbegović.

Tehnički kontrolor u preduzeću „ALBA Zenica“ d.o.o Zenica Mirsada Hasanbašić istakla je da je cilj projekta „Jačanje javne svijesti o važnosti postupanja sa otpadom u naseljenim sredinama 2023“ jačanje svijesti stanovništva o ispravnom postupanju sa otpadom, od njegovog prikupljanja, sa naglaskom na odvojeno odlaganje otpada kao prvog koraka u procesu reciklaže. Kako kaže Hasanbašić, tokom projekta razgovarano je i o ostalim aktivnostima u postupanju sa otpadom, kao što su odlaganje otpada na deponiju i reciklaža. „U okviru projekta realizovano je nekoliko edukativnih aktivnosti. Najznačajnije od njih su radionice sa školama i vrtićima, koje su se realizovale u nekoliko faza. Jedna od faza bilo je predavanje u školama vezano za reciklažu i odvojeno sakupljanje otpada. Posjetili smo i park prirode „Starry Night Retreat“ nedaleko od Visokog, gdje smo, nakon obilaska parka i igre, održali radionicu sa pokaznim vježbama o ispravnom odlaganju otpada. Domaćini su podržali naš projekat te su učesnike ugostili prigodnim druženjem, objedom i osvježenjem bez naknade. U osnovnim školama smo održali radionicu o mobilnim reciklažnim dvorištima u okviru koje smo u dvorišta škola postavili mobilno reciklažno dvorište te smo na taj način učenicima pokazali kako da odvajaju i privremeno skladište manje količine otpada“, kaže Hasanbašić.
Ostatak pročitajte u printanom izdanju