Općina Kakanj brojnim programima i poticajima nastoji pomoći građanima. U cilju osluškivanja potreba građana, Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj, redovno održava kontakte sa predstavnicima mjesnih zajednica, različitim budžetskim korisnicima kao i sa privrednicima.
Saradnja sa privrednicima, predstavnicima MZ i udruženja
„Saradnja sa privrednicima, predstavnicima mjesnih zajednica i udruženja je krajnje korektna, iako uvijek može bolje. Često sebi zamjerim da ne provodim dovoljno vremena sa određenim kategorijama, ali sa nekim je to vjerovatno više. Moramo naći mjeru da u vremenu brzih poslova, odluka, aktivnosti, ovo pomirim. Redovno održavam kontakte sa MZ, sa različitim budžetskim korisnicima. Održavamo i sastanke sa privrednicima, a uskoro krećemo i sa aktivnosti obilaska kakanjskih privrednika. Sve sa ciljem zajedničkog nastupa i kreiranja strateških odluka i koraka koji će naš Kakanj učiniti još jačim i privlačnijim za nove poduzetnike, turiste i druge skupine“, kaže Bajtarević.
Izgradnja nedostajuće infrastrukture
Rad općinske vlasti u 2025. godini, u skladu sa finansijskim mogućnosti, prevashodno će biti usmjeren na izgradnju nedostajuće infrastrukture. Kako kaže Bajtarević, razgovore su obavili sa većinom ministara iz Vlade ZDK te im tom prilikom kazali zahtjeve, potrebe i tražili veću podršku. Plan im je da razgovore obave i sa federalnim ministarstvima, kako bi se na vrijeme spremili za javne pozive koji će biti objavljivani. „Naravno u budžetu smo planirali i različite transfere i davanja i nastojat ćemo sve implementirati. Nadam se da će za razliku od prošle godine kada smo imali određena odstupanja, naši prihodi pratiti planove i da ćemo redovno izmirivati svoje obaveze. Naša politika će ponovo biti posvećena običnom čovjeku i njegovim potrebama“, ističe Bajtarević.
Na pitanje da li će, uslijed inflacije i povećanja cijena, građani Kaknja biti dodatno opterećeni poskupljenjem “komunalija” u ovoj godini, načelnik Bajtarević je kazao da je, nažalost, inflacija čini svoje te da cijene stalno rastu. „Nove uredbe i zakoni još su više usložnili situaciju. Prihodi od usluga koje javna preduzeća pružaju nisu dostatna da bi mogli redovno izmirivati svoje obaveze, pogotovo prema uposlenicim, a posebno u svjetlu pomenutih donešenih uredbi i zakona. I prije ovih donesenih uredbi, ogroman broj zaposlenih je imao veoma niske plaće, daleko ispod 1.000 KM i trebalo ih je korigovati. Ne znam na koji način javna preduzeća mogu obezbijediti dodatna sredstva. Nadam se da ukoliko ipak bude potrebna korekcija cijena, da će biti objektivna, u skladu sa potrebama“, kaže Bajtarević.