Vlč. dr. Vlatko Rosić: “Najvažnija zadaća ljudskog roda – odgoj
i obrazovanje novih naraštaja”
Katolički školski centar „Sveti Pavao“ Zenica proslavio je prošlog petka svetom misom u crkvi sv. Ilije te svečanom akademijom u amfiteatru Centra svoj dan. Središnji moto ovogodišnjeg obilježavanja rođendana bio je „Živjela, cvjetala i rasla naša škola“. Svetu misu slavio je nadbiskup vrhbosanski, mons. Tomo Vukšić u koncelebraciji mons. Slađana Čosića, generalnog vikara Vrhbosanske nadbiskupije i povjerenika za katoličke školske centre, i vlč. dr. Vlatka Rosića, ravnatelja Centra te drugih svećenika, ravnatelja katoličkih centara i svećenika zeničkih župa.
Nadbiskup je prigodnom propovijedi, a na temelju evanđelja dana koje govori o Isusovoj ustanovi Dvanaestorice apostola, ukazao na smisao apostolata te prisutnost Isusa i danas „među svojim učenicima“ na duhovan način. Osvijetlio je činjenicu da se, na primjeru apostola i tolikoga broja svetaca u Crkvi, svaki čovjek može odreći svoga lošega puta i poći putem Isusa Krista. Na tom tragu spomenuo je životni primjer sv. Franje Saleškoga, zaštitnika novinara, čiji se spomendan toga dana slavio te potaknuo sve da budu ustrajni kao nasljedovatelji Isusovi.
Svečana akademija
Nakon euharistijskog slavlja uslijedila je svečana akademija koju su pripremili djelatnici i učenici Centra. Program je bio bogat i raznolik te je okupio mnoge goste i bivše učenike ove ustanove, koji su se prisjetili važnih trenutaka iz povijesti škole. U amfiteatru je održana prigodna priredba, a na samome početku izvedene su dvije himne: himna Sustava katoličkih škola za Europu kao i himna zeničkog Centra pod nazivom „Homo Homini“ čiji je tekst napisala pok. prof. Roza Brdar, a uglazbio je Miroslav Martinjak 1996. godine.
U pozdravnom govoru ravnatelj dr. Rosić je istaknuo da se povijest školstva u Bosni i Hercegovini ne može pisati bez Katoličkih centara.
– Mi se ponekad ne uklapamo u stanovite društveno–političke obrasce podjela. Ali mi s ponosom već 30 godina plivamo protiv struje, iako to nije lako. Uvjereni smo da je to pravi put, a jest jer je i Sveta stolica istakla pozitivan primjer katoličkih škola u BiH koje odgajaju i obrazuju učenike u različitosti. Stoga nećemo odustati od zacrtanoga puta kojim idemo, unatoč izazovima. Ovime Katolički školski centri postaju modelom i znakom kako graditi suživot u zemlji, u kojoj se čini da je suživot nemoguć. Nadamo se da će i drugi i nadalje prepoznavati vrijednost ovih škola i slijediti pozitivne primjere koje su ove škole postigle kroz proteklih 30 godina –kazao je, između ostalog, ravnatelj Rosić a potom se zahvalio svima koji su sudjelovali u organizaciji ove manifestacije kao i onim koji pomažu Centru.
Zenički KŠC „Sv. Pavao“ s radom je započeo 1995. kao drugi po redu u Sustavu katoličkih škola za Europu na teritoriju Bosne i Hercegovine te u njemu djeluju Osnovna škola i Opća gimnazija koje trenutno pohađa više od 600 učenika. Nastao je na temelju Klostera i škole Sv. Pavla sestara Klanjateljica Krvi Kristove. Tokom protekla tri desetljeća svoga postojanja postao je prepoznatljiva odgojno-obrazovna ustanova u gradu čelika, ali mnogo šire o čemu svjedoče brojne nagrade i priznanja.
– Čestitajući ovu značajnu obljetnicu svima nama, kojima je ova škola u srcu želimo još mnogo obljetnica u kojima ćemo pronalaziti snage nastavljati dalje u ovom teškome, ali vrijednom zadatku. Na kraju želimo poručiti: neka nas ova 30. obljetnica nadahne da ne posustanemo u provedbi ovog projekta te da svi zajedno: i učenici i roditelji i nastavnici, sudjelujemo u najvažnijoj zadaći ljudskog roda – odgoju i obrazovanju novih naraštaja –istakao je ravnatelj Rosić.
Brojni učesnici programa
Potom je u programu uslijedila glazbena točka koja je na jedinstven način spojila generacije, starije i mlađe. Točku je izveo „Efekt fuzije“, novonastali bend koji čine učenici Opće gimnazije zeničkog KŠC-a i posebno odabran sastav profesora, a nazvali su je „Glazbom kroz naših 30 godina“. Za svoju sjajnu izvedbu su nagrađeni dugotrajnim aplauzom gostiju iz do posljednjeg mjesta ispunjenog školskog amfiteatra.
Scensku izvedbu teksta „Učimo zajedno“ izveli su učenici Dramske sekcije razredne nastave, a u izvedbi su im se pridružili i maleni recitatori, plesači i zbor te je u posljednjem dijelu nastupa na pozornici bilo oko 140 učenika.
U amfiteatru zeničkog KŠC-a prošle srijede su mladi glumci „Art sobe“, koja djeluje u okviru HKD Napredak, podružnice u Zenici, izveli nagrađivanu predstavu „Identiteti“ koja nosi snažnu i inspirativnu poruku. Kroz paletu likova, predstava prikazuje živote, sudbine i postignuća ljudi koji su svojim djelima promijenili tok istorije i nadahnuli svijet. Iako život mnogih od tih likova nije bio bajka, njihova predanost, hrabrost i ustrajnost omogućili su im da prevaziđu brojne izazove.
– Predstava šalje jasnu poruku da ne postoje snovi koji se ne mogu ostvariti, i da uz posvećenost i borbenost svaki pojedinac može ostaviti snažan trag u svijetu -istakla je voditeljica sekcije „Art sobe“, zenička glumica Lana Delić.
Nazočnima se na kraju obratio mons. Vukšić koji je spomenuo značaj katoličkih škola u Bosni i Hercegovini te ulogu Vrhbosanske nadbiskupije u njezinom djelovanju.
– Koristim priliku da ravnatelju, svim nastavnicima, učiteljima i ostalim djelatnicima, učenicima i svima koji se okupljaju oko ovog centra čestitam i zaželim sve što je najljepše moguće, naravno, prije svega Božji blagoslov kako bi ovaj centar mogao nastaviti služiti ponajprije djeci, a onda i svim ljudima ovog grada -kazao je, između ostalog, mons. Vukšić.
Poseban dar, umjetničku sliku Katedrale Srca Isusovo u Sarajevu ravnatelj Rosić je u znak zahvalnosti uručio mons. Vukšiću.
Program je vodila bivša učenica Centra Neda Tadić, a danas diplomirana novinarka koja je već 20 godina uposlenica Radiotelevizije Bosne i Hercegovine.
-Prvog dana, kad je Škola startala, upisala sam ovdje 7. razred, a nakon Osnovne škole sam pohađala i Opću gimnaziju. Iz ove škole sam ponijela nešto što bismo mogli nazvati temeljnim i ljudskim vrijednostima. To smatram najvećim blagom kojem me je ova škola naučila. Znate, sve one matematičke i kemijske formule, sve što učite u obrazovnom procesu nekako vremenom „ispari“ ali ono što ostaje su temelji koje vam usade pedagozi, odnosno ta pedagoška strana obrazovanja. Tako da sam i u svim narednim godinama uvijek s ponosom isticala da sam učenica ove škole zbog svega onog po čemu je ova škola tada bila drugačija od ostalih. To je upravo taj pristup, taj duh i ta divna energija prepuna ljubavi koja se osjetila i danas na ovoj priredbi –kazala je Tadić.
Poseban dar dobio je učenik Dani Bilić za osvojenu nagradu za plakat za Dan škole. Prigodne darove su dobili prof. Nada Abramović, prof. Anita Pupić-Milešić i prof. Davorin Bošnjaković, koji su najzaslužniji za organizaciju rođendanske priredbe.
Izložba: Od ideje do realizacije
Dan ranije je u školskoj galeriji „Paulus“ upriličena i izložba o nastanku zeničkog Katoličkog školskog centra pod nazivom „Od ideje do realizacije“. Direktorica Osnovne škole Darija Gelić je istakla da ova izložba predstavlja Centar tijekom 30 godina. Fokus je bio na samoj zgradi, od vremena Klostera koji je otvoren 1903. i koje su sestre Klanjateljice Krvi Kristove koristile u odgojno-obrazovne svrhe. Na izložbi je vidljiva adaptacija i renoviranje zgrade u svim njezinim fazama, a na poseban način je prikazan i duh škole u raznim aktivnostima koje promiče, a na samom kraju i budućnost, odnosno vizija škole kojoj se raduju i koju iščekuju. Prvi ravnatelj Centra, mons. Luka Tunjić otvorio je izložbu prigodnim govorom i prisjećanjem na prve godine Centra.
Djelatnici o Centru…
Profesor glazbene umjetnosti Davorin Bošnjaković, koji je djelatnik zeničkog KŠC-a od prvog dana Centra, kaže da su tri decenije rada s učenicima svakako bile ispunjene brojnim izazovima ali i velikim zadovoljstvom. Dodaje da je lijepo vidjeti bivše učenike prvih generacija kao roditelje današnjih učenika koji im ukazuju veliko povjerenje i povjeravaju svoju djecu odgoju i obrazovanju.
– Čini mi se da me to ponajviše ispunjava. Kolektiv našeg Centra je od samog početka bio utemeljen na duhu zajedništva. Kroz brojne seminare, edukacije, susrete, druženja s ostalim Centrima, težilo se neprestanoj edukaciji, napretku i unapređenju nastavnog procesa, a što je možda najvažnije, međusobnoj podršci. Inkluzivnost, fokus na temeljne etičke i moralne vrijednosti, multidisciplinarni pristup, uzajamno poštivanje nas čine jedinstvenim u odnosu na druge obrazovne institucije –kaže Bošnjaković, a potom dodaje da tome svjedoče brojni uspjesi učenika na natjecanjima, smotrama, umjetničkim, kulturnim i sportskim manifestacijama. Kaže da ova škola predstavlja jednu poticajnu i sigurnu estetski oblikovanu sredinu s brojnim interesnim područjima i izvannastavnim aktivnostima za svakoga.
U proteklih 30 godina, ravnatelji zeničkog KŠC-a su bili: mons. Luka Tunjić, don Josip Lebo, don. Anto Ledić, don Ivan Lovrić i vlč. dr. Vlatko Rosić.
Profesorica razredne nastave Dragana Paškalj ističe da je prije 30 godina dobila prigodu gledati i osjetiti kako živi, cvjeta i raste zenički KŠC. Dodaje da je kao učiteljica, direktorica, dugogodišnja članica Pedagoškog vijeća te kao roditelj, doživjela sve ljepote odgojno– obrazovnog rada ove škole, ali i izazove koje prosvjetni poziv sa sobom nosi. Svaka generacija učenika je bila jedna nova priča i iskustvo, ali ono što je u svakoj od njih vodilo je ljubav i poštovanje mladih bića, želja u svakome od njih pronaći ono dobro i plemenito, rasti i učiti zajedno s njima, poticati ih na odgovornost, empatiju, mir i razumijevanje s drugima.
– Specifičnost zeničkog KŠC-a je zajedničko djelovanje Osnovne škole i Opće gimnazije u istoj zgradi. Samim time je i kolektiv povezan jednom posebnom niti uz našeg ravnatelja i Upravu. Škola smo koja je u svojim klupama iznjedrila i svoje kolege tako da nekadašnji učenici su sadašnji predavači u Centru, na ponos svima. Želimo da se svi osjećaju dobrodošlo i prihvaćeno u našoj lijepo uređenoj školi, da svaki učenik postigne svoj maksimum i da nama koji u njoj radimo i učimo bude drugi dom –kaže Paškalj i dodaje da je zenički KŠC škola koja najprije odgaja srce i priprema duh mladih, djece, a obrazovanjem potiču učenike na samostalno, kritičko promišljanje i što kvalitetniju socijalizaciju. Kako bi se dodatno unaprijedio rad Centra, Paškalj kaže da je potrebno, kao i u svakom pozivu, ne posustati.
– Voditi se idejom, vizijom zbog koje se i pokrenuo Sustav katoličkih škola za Europu u BiH, čije je jedno „dijete“ i naš zenički Centar, shvatiti školu kao osobnu priliku učiniti nešto za sebe, za svoj grad, domovinu i mlade ljude u njoj. Stalno se usavršavati, zadržavati dobre temelje tradicionalnog, a od suvremenog uzimati ono najbolje, njegovati cjeloživotno učenje. Iz ljubavi i u ljubavi djelovati i strpljivo ubirati plodove rada u zajedništvu s mladim ljudima koji su nam povjereni –istakla je Paškalj.