U prostorijama JZU Zavod za bolesti ovisnosti ZDK protekle sedmice upriličeno je potpisivanje Sporazuma o saradnji na implementaciji projekta pod nazivom „Unapređenje međuinstitucionalnog odgovora na povećanju sigurnosti mladih i veće involviranosti roditelja u kontekstu preveniranja ovisnosti mladih“. Sporazum su potpisali direktor JZU Zavod za bolesti ovisnosti ZDK prim. mr. Amir dr. Čustović, komesar Uprave policije MUP-a ZDK Amir Gazić, direktor JU Centar za socijalni rad Zenica Muamer Mehić i direktor JU Srednja mješovita škola „Mladost” Zenica Nihad Kamenjaković. Cilj Sporazuma o saradnji je preveniranje ovisničkih i drugih devijantnih ponašanja kod mladih.
Nužnost prevencije
Kroz prevenciju, kao jedan od tri aspekta kojima se Zavod bavi, nastoje mladim osobama prenijeti informacije i znanje šta predstavlja droga, psihoaktivna supstanca ili neki od oblika patoloških ponašanja. „U školama provodimo istraživanje, kroz prilagođene testove uzrastu učenika, i dobijamo informacije koje nisu ohrabrujuće. Od 12, 13 godina počinje da se primjećuje značajan procenat onih koji koriste nikotin, potom alkohol, a kasnije i ilegalne supstance. Na koji način dolaze do njih, nemamo te informacije, ali već sa 15 i 16 godina prisutna je marihuana, sa 18 i 19 primjećene su teške droge. Patološko ponašanje kreće od osnovne škole, od perioda kada djeca još nisu krenula u školu jer roditelji u prvim koracima odgoja i formiranja osobnosti djeteta, u periodu 5 ili 6 godine života, da bi djeca bila mirna, daju im telefone gdje djeca kasnije, zbog velike količine informacija, formiraju svoj sistem vrijednosti koji se kasnije ne prepoznaje kao kvalitetan i prihvatljiv u zajednici“, kaže Čustović.
Iako su policijski poslovi umnogome opredijeljeni za preventivno djelovanje svih oblika protivpravnog ponašanja, činjenica je da policija radi onda kada dođe do konzumenata ili kada dokumentuju krivična djela ili prekršaje. „Mislim da veliki akcenat treba staviti na roditelje jer su oni ključni za odgoj djece i ono što trebamo uraditi, i preko resornog ministarstva i preko direktora škola, je da mnogo više pažnje prosvjetni radnici posvete odgojnoj mjeri, osim one obrazovne. Samo dobrom međuinstitucionalnom saradnjom možemo dobiti rezultate jer niko pojedinačno ne može riješiti ovaj problem ali možemo prevenirati. Svako dijete koje spasimo da se ne okrene narkotičkim sredstvima, je naš uspjeh. Ono što radimo nakon dokumentovanja krivičnih djela je posljedica svega onoga što svi ostali nisu uradili u sistemu“, poručio je Gazić.
Saradnja sa školama i roditeljima
Centar za socijalni rad se u posljednje vrijeme uključuje samo kada je potrebno rješiti posljedice, a nikako u prevenciju. „Ovaj sporazum je jedan iskorak u našem radu, koji će nam pomoći da dođemo do samih roditelja jer imamo saradnju sa školama i škole nam prijavljuju sve vrste problema koje sami ne mogu riješiti. Međutim tada već bude kasno i moramo uložiti dodatno vrijeme, napore i resurse ali je i upitno da li ćemo, u konačnici, postići da dijete vratimo u normalne obrasce ponašanja. S obzirom na sve čemu su danas djeca izložena, zaista nam je prevencija nužna i potrebna“, ističe Mehić.
Djeca su, kako kaže Kamenjaković, najizloženija populacija našeg društva te je veoma važno kako se i na koji način pristupa djeci. „Ova međuinstitucionalna saradnja je veoma bitna jer radimo na prevenciji problema. Roditelji nekada nemaju dovoljno vremena da posvete djeci ali i nemaju informacije kako i šta je potrebno uraditi. Kroz ove saradnje pokušavamo da educiramo i roditelje kako bi bili spremni da se uhvate u koštac za potencijalnim problemima“, kaže Kamenjaković.