Juli su obilježile velike vrućine i visoke temperature. Iz Službe hitne medicinske pomoći JU „Dom zdravlja“ Zenica kazali su nam da je u periodu toplotnog vala evidentan povećan priliv pacijenata sa gastrointestinalnim i respiratornim smetnjama.
„Glavni razlog gastrointestinalnih tegoba tokom ljetnih dana je napravilno oprano ili termički neobrađeno povrće i voće, koje može biti zaraženo virusima poput Adenovirusa ili Rotavirusa, koji izazivaju simptome poput: povraćanja, proljeva, bolova u stomaku, gubitak apetita, opće slabosti i dehidracija. Pacijenti koji su se javljali u Službu hitne medicinske pomoći su bili svih životnih dobi, a najčešće su to bili hronični bolesnici i djeca, koji su ujedno i najugroženija skupina pacijenta“, kaže dr. Adna Zlotrg.
Primijećen je, napominje dr. Zlotrg, povećan broj intervencija i na javnim mjestima, a najčešće zbog kolabiranja uslijed visokih temperatura.
„Visoke temperature mogu izazvati toplotni udar ili toplotnu iscrpljenost, koja ima blažu kliničku sliku, a uključuje simptome poput obilnog znojenja, slabosti, grčeva u mišićima, mučninu i povraćanje. Da bi se smanjio rizik od zdravstvenih problema izazvan vrućinom, savjetujemo građane, starije osobe, trudnice i djecu da u toku ovog perioda obezbijede adekvatnu hidrataciju organizma te da izbjegavaju boravak na otvorenom od 11 do 17 sati“, ističe dr. Zlotrg. (I.N.)