Prošlog četvrtka je u amfiteatru Politehničkog fakulteta Univerziteta u Zenici održana prezentacija rezultata studentskih projekata koji su realizovani u okviru studijskog programa Softversko inženjerstvo srednjoškolcima Grada Zenice. Na ovom fakultetu studira više od 700 studenata, 1. i 2. ciklusa studija, a odnedavno je uveden i 3. ciklus, doktorski studij. Prezentacija je okupila studente, profesore, srednjoškolce i goste zainteresirane za inovacije i praktičnu primjenu znanja iz oblasti tehnologije i inženjerstva.
Studenti su prezentovali četiri projekta: „Parking sistem (maketa)“ Džejlan Solić i Ajdin Fazlihodžić, „Solarni panel sa senzorom i okretanjem“ Anes Kubat i Inas Karahmet, „Autić na daljinski“ Naida Burkić, Amna Bećak i Eldar Deronja, te „Robotska ruka“ Emir Đelibašić, Ramo Kozlić i Kemal Beganović.
Dekan Politehničkog fakulteta, prof. dr. Samir Lemeš, istakao je važnost ovakvih događaja za razvoj praktičnih kompetencija studenata, naglasivši da su ovakvi projekti odličan pokazatelj spoja teorijskog znanja i primjene u stvarnom svijetu, kao i da im je ova prezentacija poslužila kao promocija kako fakulteta, tako i odsjeka Softversko inženjerstvo.
– Softverska industrija se suočila s ozbiljnim problemom a to je pojava alata vještačke inteligencije koji su zaprijetili s nestankom radnih mjesta. To je čak imalo efekta na način studiranja i način učenja softverskih inžinjera i iz tog razloga smo organizovali prezentaciju studentskih projekata koji pokazuju da ne može vještačka inteligencija sve sama da uradi da oni moraju imati praktične vještine i praktična znanja. Danas smo doveli i srednjoškolce da im pokažemo šta se radi na studiju Softverskog inženjerstva i šta da očekuju -kazao je Lemeš i dodao da pokušavaju na ovakve načine da potaknu i zainteresuju mlade da se upišu na fakultet, da se prijave za upis.