Predstavljen Program mjera za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici i nasilja prema ženama i djeci na području ZDK


U povodu obilježavanja Međunarodnog dana žena – 8. marta i Sedmice ženske solidarnosti, prošlog petka je održana konferencija za medije koju je organizovalo Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i izbjeglice Zeničko-dobojskog kantona u saradnji s Koordinacionom tijelom ZDK za izradu i provođenje programa mjera za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama i djecom. Kako je istaknuto, ovo Koordinaciono tijelo je multisektorsko i pored predstavnika nekoliko ministarstava iz Vlade ZDK, članovi i članice su Medica Zenica, Centar ženskih prava i Udruženje bh. Novinari.
Opširan i ozbiljan dokument
Na konferenciji je predstavljen Program mjera za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici i nasilja prema ženama i djeci na području ZDK 2025-2026. godine, koji je 7. februara 2025. godine usvojila Vlada ZDK. Ministar dr. Antonio Šimunović je kazao da je Vlada ZDK već u drugom mjesecu prošle godine formirala Koordinaciono tijelo koje je radilo na izradi programa mjera za prevenciju nasilja u obitelji.
– Održano je šest sjednica na kojima su, uz redovna zajedanja, ostvarili terenski rad i uključili lokalne zajednice vezano za ovu problematiku. Nakon što je Vlada usvojila sam Program mjera on je bio predstavljen kroz jednu radionicu ovdje u Zenici. Ovaj program je jedan jako opširan i ozbiljan dokument. Vlada kao pokretač reformskih procesa kroz ovaj akcioni plan je potvrdila svoju posvećenost da o ovim temama razgovara, iznosi javno mišljenja a isto tako i utaba put ka rješenju i što boljem snalaženju u ovakvim situacijama -kazao je, između ostalog, Šimunović te istakao da se Program bazira na tri ključne stvari: prevencija nasilja u porodici i nasilja nad ženama i djecom, unaprijediti sistem sveobuhvatne zaštite žrtava nasilja i unaprijediti istražne i pravosudne radnje u slučajevima nasilja u prodici i nasilja nad ženama i djecom.
ZDK primjer dobre prakse
Direktorica Udruženja „Medica“ Zenica dr.sci. Sabiha Husić kazala je da je ZDK po ovom pitanju već ranije postao primjer dobre prakse.
– Medica je uvijek imala izuzetno dobru saradnju s nadležnim ministarstvom, odnosno s Kantonom, još i prije nego je zakon prepoznavao dvogodišnje programe, memorandume ili protokole o međusobnoj saradnji. Medica je inicirala uspostavljanje prvog Koordinacionog tijela na području općine Zenica 2010. godine kad smo se prvi put zajedno educirali i rezultat toga je bio potpisan protokol o međusobnoj saradnji i prvo formirano koordinaciono tijelo -kazala je Husić a potom dodala da su iz ZDK učili i drugi kantoni kao i Gender centar FBiH te je određenu praksu prenijela i Agencija za ravnopravnost spolova BiH. Na kraju je istakla da su svi članovi Koordinacionog tijela radili i uspjeli u želji da dvogodišnji program mjera bude harmoniziran s Istanbulskom konvencijom, odnosno preporukama GREVIO komiteta.


Nakon konferencije za medije, ministar Šimunović je iskoristio priliku te svim osobama nježnijeg spola Zeničko-dobojskog kantona čestitao Međunarodni dan žena – 8. mart.


O programu mjera je više govorio pomoćnik ministra Edin Arnut koji je istakao da je uloga svakoga da podrži mjere prevencije i zaštite žrtve nasilje u porodici.
– Prije 15 godine se sistemski pristupilo najboljem mogućem uređenju ovog pitanja. Kontinuitet Koordinacionih tijela je od tog perioda prisutan i posljednje je formirano u februaru 2024. godine sa zadatkom da izradi dvogodišnji program mjera prevencije, zaštite, borbe protiv nasilja u porodici na području ZDK. Koordinaciono tijelo je sastavljeno od predstavnika kantonalnih ministarstva za rad, socijalnu politiku i izbjeglice, ministarstva unutrašnjih poslova, ministarstva zdravstva, ministarstva pravosuđa i uprave, kantonalnog zavoda za besplatnu pravnu pomoć, kao i organizacija Medica, Centar ženskih prava i Udruženja bh. novinari -kazao je Arnaut te napomenuo da je Koordinaciono tijelo u protekloj godini intenzivno radilo i imalo sistemski pristup izradi Programa.
– Ovim programom se želi postići usklađen pristup djelovanja u prevenciji svih aktera, kao i zaštiti žrtava nasilja, te da se ukaže na prava koje žrtve nasilja mogu da ostvare. Osnovni strateški cilj je da se smanji nasilje u porodici -istakao je Arnaut.