Spomen-česma u selu Sviće podignuta je u čast poginulih ilegalaca i pripadnika NOP-a iz sela Svića i Pečuja tokom Drugog svjetskog rata: Simi Aleksiću, Todoru Butini, Đuki Butini, Marku Mišuri, Mlađenu Mišuri, Peri Mušuri, Gavrilu Ninkoviću, Peri Maslenjaku i Nikoli Vesiću.

U okviru projekta „Čuvajmo naslijeđe za buduće generacije”, koji je podržalo Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona, a kako bi ukazali na značaj našeg kulturno-historijskog naslijeđa, objavljujemo članke o spomenicima na području Zeničko-dobojskog kantona posvećenim ljudima i događajima koji su obilježili period 20. vijeka.
Svečano otkrivena u julu 1968. godine
U selu Sviće nadomak Zenice podignuta je spomen-česma u čast poginulih ilegalaca i pripadnika NOP-a iz sela Svića i Pečuja tokom Drugog svjetskog rata: Simi Aleksiću, Todoru Butini, Đuki Butini, Marku Mišuri, Mlađenu Mišuri, Peri Mišuri, Gavrilu Ninkoviću, Peri Maslenjaku i Nikoli Vesiću.

Bista Todora Butine nalazi se ispred Direkcije Željezara Zenica

„Jedan od poginulih je i Todor Butina jedan od organizatora ustanka u zeničkom kraju 1941. godine te prvi komandant Prve zeničke partizanske čete koja će kasnije prerasti u Zenički partizanski odred. Poginuo je u borbi sa zeničkim četnicima u blizini rodnog sela, odnosno na području Ričica. Podignuta mu je bista koja i danas postoji, a nalazi se ispred zgrade Direkcije Željezare Zenica odnosno današnje upravne zgrade ArcelorMittala“, kaže historičar Mirza Džananović istakavši da je ova spomen-česma važno svjedočanstvo kako vremena tako i određenih vrijednosti.
Spomen-česma pred većim brojem uzvanica i građana sela Svića i Pečuja, prema članku objavljenom u novinama Naša riječ 31. jula 1968. godine, svečano je otkrio prvoborac iz zeničkog kraja Zdravko Jeftić 28. jula 1968. godine. On je tada u svom govoru, između ostalog, rekao: „Ustaničko Sviće, njegovi borci kao i narod ovog sela bio je žiža odakle je buknuo plamen ustanka u zeničkom kraju. Kada su oktobra 1941. godine Omer Maslić i Manojlo Popić, po direktivi PK KPJ za Bosnu i Hercegovinu stigli na teren Zenice da i u ovom kraju organizuju i podignu narodni ustanak, prva baza i njihovo utočište bilo je selo Sviće.“


Prilikom pripreme ovog teksta podršku nam je pružio historičar Mirza Džananović. I u narednim brojevima „Naše riječi“ predstavit ćemo spomenike iz perioda 20. vijeka sa područja Zenice, a potom i ostalih gradova Zeničko-dobojskog kantona.


Izvedena kao javna česma
Kako piše u u publikaciji „Elaborat o stanju spomen-obilježja iz perioda NOB-a na području S.O. Zenica“ iz 1989. godine, spomen-česma u Sviću izvedena je kao javna česma, na asfaltiranom platou pored mosta preko Javorinskog potoka. „Objekat se sastoji od dva paralelno postavljena stupa koji su međusobno spojenu horizontalnim kubusom na kojem je postavljen bronzani reljef sa motivom iz NOB-a. Iznad kubusa sa reljefom, a između stupova postavljena je kamena ploča sa tekstom. Prostor između stupova na vrhu se završava petokrakom zvijezdom izvedenom od betona i crvenog kulira, a u podnožju stupova izvedeno je korito za vodu“, piše u Elaboratu.
Autor ove česme je čuveni crnogorski i slovenački akademski kipar Vasilije Četković.


POD POKROVITELJSTVOM MINISTARSTVA
ZA OBRAZOVANJE, NAUKU, KULTURU I SPORT ZDK