Izvještaj o stanju zaštite okoliša i zaštite prirode na području Zeničko-dobojskog kantona, pripremio je Centar za okoliš pri Institutu „Kemal Kapetanović“, koji djeluje u okviru Univerziteta u Zenici, razmatran je na 40. tematskoj sjednici Skupštine ZDK, održanoj protekle sedmice.
Zaštita okoliša u fokusu rada
Prema riječima Adnana Šabanija, ministra za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline, Vlada ZDK opredijeljena je da će okoliš biti u fokusu rada te da su, u skladu s tim opredjeljenjem, preduzeli određene aktivnosti. „Cilj je da se velika pažnja stavi na zaštitu životne sredine i to se vidi u našim odlukama koje smo već donijeli i koje ćemo donijeti u narednom periodu, od zaduženja za projekat za čišći zrak od osam miliona eura, jačanje Centra za okoliš Instituta „Kemal Kapetanović“ novim uređajima za mjerne stanice blizu 600.000 KM. Svake godine ulažemo puno u naša komunalna preduzeća na nivou kantona. U skladu s tim, poduzeli smo aktivnosti za uspostavu centara za upravljanje otpadom na jugu i sjeveru katona, gdje će se 100% obrađivati otpad na modernim postrojenjima. Govorili smo dosta i o zastićenim prirodnim područjima, a to su Tajan i Zvijezda. Imamo novi zakon o Zvijezdi, a idemo i sa izmjenom zakona o Tajanu. Radit ćemo i na osnivanju javne ustanove za zaštićena prirodna područja gdje dajemo nove kadrove koji će se baviti samo ovom tematikom. Pomenuo sam na sjednici i aktivnosti koje se odnose na obaloutvrde koje radimo preko Civilne zaštite pomoću kojih sprječavamo prirodne katastrofe i uništavanje zemljišta i šuma. Također, u toku je i nabavka helikoptera, prvenstveno da bismo probali spriječiti ekstremne vrućine koje će doći tokom ljeta te da bismo prevenirali požare i njegove posljedice“, kaže ministar Šabani, istakavši da, kada je u pitanju Centar za okoliš Instituta „Kemal Kapetanović“ najveći problem problem predstavlja sistematizacija, odnosno radna mjesta kao i plate koje nisu atraktivne mladim ljudima da bi se IT inžinjer ili neki drugi kadrovi zaposlili. „Međutim, zaključak je jasan i u narednih šest mjeseci moraju da se urade određene kadrovske izmjene. Kad je u pitanju Centar za okoliš, moram kazati da imamo jako puno opreme koju, nažalost, nema ko da koristi i zbog toga moramo pojačati kadrovske kapacitete“, ističe Šabani.
Učešće gostiju u raspravi
Prije zastupnika, u raspravi u okviru tačke dnevnog reda učestvovali su zvanice, kao i gosti koji su izrazili interes za ovu tematsku sjednicu Skupštine ZDK na kojoj je donesen zaključak kojim se prihvata Izvještaj o stanju zaštite okoliša i zaštite prirode na području ZDK. Predstavnici nevladinog sektora su podsjetili da je Izvještaj već zastario, da ne sadrži poglavlje koje se odnosi na stanje voda.
„Ključni problem je što većina donositelja odluka na našu prirodu gleda kao resurs, kao nešto što treba eksploatirati, a ne kao nešto što će biti temelj održivog razvoja, turizma i drugih djelatnosti. Ako se ima interes za investicije, mora se imati interes i za zaštitu prirode“, kaže Davor Šupuković, sekretar Udruge građana Fojničani iz Maglaja i koordinator Mreže za zaštitu prirode u BiH.
„Izvještaj je vremenski manjkav jer se podaci odnose na period do 2024. godine i već su zastarjeli. Druga manjkavost se odnosi na područje voda i uopće nema niti jedne informacije o zaštiti voda, vodotocima, izvorištima i kvaliteti vode već su samo nabrojane institucije koje se bave tim pitanjima, a koje nisu dostavile odgovarajuće informacije. Na osnovu takvog izvještaja teško je donositi konkretne zaključke“, kaže Samir Lemeš, predsjednik UO Eko foruma Zenica.