Ilustracija

I dok naša država postaje sve interesantnija strancima,
bh. radnici se ipak češće odlučuju za odlazak na rad u inostranstvo.


U posljednjim godinama prema naslovima u novinskim člancima, iskazana je povećana potreba za zapošljavanjem stranih državljana, ne samo u Bosni i Hercegovini nego i kod naših susjeda/komšija. Na prostoru nekadašnje Jugoslavije posljednjih godina sve je više radnika iz Bangladeša, Indije, Pakistana, Turske, Kine… Osim u domaćim oni rade i u konzorcijima iz ovih zemalja koji su gotovo nezaobilazni na svakom tenderu. Otkad je Evropska unija otvorila granice za bh. radnike, sve je teže naći kvalitetnog majstora jer desetine hiljada radnika svoju plaću zarađuju na prostoru Zapadne Evrope. Za to vrijeme, Bosna i Hercegovina otvara se stranim radnicima i na taj način pokušava se nadoknaditi manjak radne snage.
Najčešći zahtjevi
Službi za zapošljavanje Zeničko-dobojskog kantona, kao nadležnoj ustanovi za izdavanje radnih dozvola stranim državljanima, najčešće se zahtjevima za izdavanje radne dozvole za rad stranca i zahtjevima za produženje radne dozvole za rad stranca obraćaju firme iz oblasti prerađivačke industrije, građevine, trgovine, rudarstva, poslovanja nekretninama i ostalih uslužnih djelatnosti, a manji broj iz oblasti prijevoza, ugostiteljstva, sporta, obrazovanja i poljoprivrede.


-Većina naših članova uspijeva zadovoljiti svoje potrebe za radnom snagom iz lokalnog stanovništva. Međutim, svjesni smo sve većeg nedostatka kvalifikovane radne snage u Zenici i na području ZDK te očekujemo da će se u bliskoj budućnosti ukazati potreba za stranim radnicima -kažu iz Udruženja poslodavaca Zenica.


– Najčešći razlog za zapošljavanje stranih državljana je potreba poslodavaca, odnosno, nedostatak odgovarajuće radne snage među domaćim državljanima. Najtraženija zanimanja neophodna poslodavcima su: stolari, tapetari, građevinci, zidari, tesari, šivači, rudarski radnici, radnici u mesnoj i prehrambenoj industriji i varioci. Strani državljani zbog potreba poslodavaca za radnom snagom dolaze iz: Turske, Srbije, Nepala, Bangladeša, Australije, Pakistana, Indije, Italije, Njemačke, Sirije, Hrvatske, Holandije, Saudijske Arabije, Nigerije, Velike Britanije, Crne Gore, Egipta, U.A.E., Kanade, Novog Zelanda, S.A.D., Slovenije, Austrije, Irske, Kine, Katara, Kuvajta, Makedonije, Francuske, Rusije, itd, s tim da među navedenim, dolaze i strani državljani, kojima se izdaju radne dozvole, a upisani su u sudski registar kao osobe ovlaštene za zastupanje na pozicijama direktora, zamjenika, pomoćnika ili izvršnih direktora i prokurista, a koji su u većini slučajeva i osnivači firmi (firme sa stranim kapitalom kod kojih je zaposlen veći broj radnika, državljana BiH) -kažu iz JU Služba za zapošljavanje ZDK te dodaju da je u toku 2023. godine i u 2024. godini, zaključno s junom 2024. godine, izdate 752 radne dozvole.
Situacija drugačija u Zenici
Iz Udruženja poslodavaca Zenica ističu da njihovi članovi do sad nisu zapošljavali strane državljane.
– Nemamo informaciju niti da se na lokalnim nivoima niti na nivou Zeničko-dobojskog kantona vode bilo kakve statistike po pitanju zapošljavanja stranih radnika, iako bi to svakako trebalo biti praksa. Svjesni smo da velike kompanije unutar FBiH često zapošljavaju strane radnike, ali situacija je drugačija na području Grada Zenice. Naši članovi, koji uglavnom pripadaju kategoriji obrta, malih i srednjih preduzeća, do sad nisu iskazali potrebu za zapošljavanjem stranih državljana. Većina naših članova uspijeva zadovoljiti svoje potrebe za radnom snagom iz lokalnog stanovništva. Međutim, svjesni smo sve većeg nedostatka kvalifikovane radne snage u Zenici i na području ZDK te očekujemo da će se u bliskoj budućnosti ukazati potreba za stranim radnicima -kažu iz Udruženja poslodavaca Zenica te dodaju da će nedostatak kvalifikovane lokalne radne snage vjerojatno dovesti do zapošljavanja stranih državljana, posebno u sektorima gdje postoji deficit domaće radne snage kao što su: građevinarstvo, prerađivačka industrija, ugostiteljstvo, tekstilna industrija, IT sektor, a u skorijoj budućnosti vjerojatno i medicinske usluge. Očekuju da će najveći broj stranih radnika doći iz Turske, Bangladeša, Nepala, Filipina, Kine i Indije. Na kraju su istakli da Udruženje poslodavaca Zenica pažljivo prati ove trendove i spremno je pružiti podršku svojim članovima u procesu zapošljavanja stranih radnika, ukoliko se ukaže potreba.