Iako je općina Tešanj svih 365 dana u godini ekonomsko i privredno središte, i iznova uče druge lokalne sredine lekcijama kako se radi i razvija, ipak, zahvaljujući Međunarodnom sajmu privrede, glavna su poslovna vijest ovih dana. „Ovo je 18. Sajam privrede i biće do sada najveći i najbolji koje smo vidjeli. Javnost u Bosni i Hercegovini je navikla da iz Tešnja i sa Sajma privrede dolaze pozitivne i ohrabrujuće vijesti, da dolaze dobri rezultati. Cilj nam je da svi izlagači, svi učesnici, svi posjetioci, pa i cijela javnost pokažu i dokažu da je moguće u Bosni i Hercegovini biti uspješan, raditi i proizvoditi, boriti se za uspješniju budućnost svih nas. Želja nam je da pokažemo da je ekonomski razvoj bitan element ukupnog razvoja društva, te da je to moguće postići na Balkanu i u Bosni i Hercegovini, pa, ako dozvolite, u Tešnju“, kaže Suad Huskić, načelnik Općine Tešanj, s kojim smo razgovarali o realizaciji bitnih projekata u ovoj općini, ulaganjima, te uspješnom i galopirajućem privrednom rastu i razvoju.
Kontinuirani rast i razvoj
NR: Kakvom ocjenjujete ovu godinu, da li ste zadovoljni dosadašnjom realizacijom planiranih aktivnosti i projekata?
HUSKIĆ: Trenutno je Tešanj veliko gradilište, na dužini od 16 kilometara gradi se Koridor 5c, realizuju se i mnogi drugi projekti općinskog ili kantonalnog nivoa. Brojni su pokazatelji kojima možemo potvrditi rast i razvoj cijele lokalne zajednice, i javnog i privatnog sektora. Sama općina Tešanj će u 2024. godini preko 50 posto Budžeta imati za investicije (škola, dvorana, putevi, vodovodi, igrališta,…)… Ovo su ulaganja bez kreditnog zaduženja, zdrava ulaganja u novi razvoj. Imamo razloga da budemo zadovoljni jer smo općina u krugu razvijenih općina u Bosni i Hercegovini, ali i jedna od najperspektivnijih općina za budućnost.
NR: Vaša poruka izlagačima i posjetiocima Sajma?
HUSKIĆ: Dobodošli u Tešanj, gradimo pozitivan ambijent u ekonomiji i društvu, time pomažemo svojoj domovini Bosni i Hercegovini.
NR: Jedna ste od rijetkih općina koja ulaže u obrazovnu infrastrukturu. Koliko je to od značaja za cjelokupno društvo, a posebno mlade?

HUSKIĆ: Ulagali smo mnogo novca u školsku i sportsku infrastrukturu, jer vjerujemo da su škole naše najvažnije fabrike. Istovremeno, treba pomenuti da smo općina u Federaciji na prvom ili drugom mjestu po broju učenika u osnovnim školama, zbog toga što imamo pozitivne demografske trendove, priraštaj i sl. Tako smo bili potpuno posvećeni i opredijeljeni da sufinansiramo gradnju novog objekta osnovne škole u Medakovu, koja je prije nekoliko dana otvorena. Gradnja škole u Medakovu počela je na općinski praznik, 9. septembra 2020. godine. Do sada je u gradnju investirano oko 2,5 miliona maraka, a sredstva za realizaciju su obezbijedili Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK i Općina Tešanj, iako Općina Tešanj nema stvarnu nadležnost kada je obrazovanje u pitanju. Završetkom novog objekta škole u Medakovu riješen je dugogodišnji problem nedostatka adekvatnog prostora za odvijanje nastave za oko 350 učenika ove osnovne škole. Osim toga, od 2016. godine na području općine Tešanj izgrađeno je pet sportskih dvorana, a šesta u Jelahu je u završnoj fazi. Naravno, tu je briga o studentima, učenicima, kroz različitu finansijsku podršku…
Tradicija privatnog poduzetništva
NR: Financial Times objavio je fDi Intelligence listu evropskih gradova i regija budućnosti 2024. godine, na kojoj je Tešanj rangiran kao najbolja sredina iz BiH. Koja je tajna uspjeha?
HUSKIĆ: Tajna uspjeha je u nekoliko ključnih faktora: poduzetnička kultura, održivi rast i ekonomska stabilnost, obrazovanje i radna snaga, strana ulaganja i poslovno okruženje, infrastruktura i geografska lokacija. Naravno, neizostavna je i lokalna samouprava, načelnik, Vijeće i cijeli javni sektor koji moraju biti posvećeni radu i uspjehu.
Naime, Tešanj ima dugu tradiciju privatnog poduzetništva, a lokalne firme su orijentisane ka stalnom rastu i inovacijama. To uključuje proizvodne sektore poput metaloprerade, automobilske industrije te proizvodnje hrane i pića. Infrastukura se kontinuirano poboljšava, što omogućava brži razvoj industrijskih zona. Također, Tešanj je uspješan u privlačenju stranih investitora zahvaljujući povoljnim uvjetima poslovanja, fleksibilnim administrativnim procedurama te pristupačnosti lokalne vlasti koja podržava poslovni sektor. Iza ovakvih priznanja stoji mnogo truda i rada, dobra organizacija i veliki broj institucija i pojedinaca. Drago nam je zbog toga i nastojat ćemo da opravdamo ovakvo priznanje.
NR: Koje su to karakteristike tešanjske strategije privlačenja direktnih stranih investicija koje ga čine najperspektivnijim u regiji?
HUSKIĆ: To su, prije svega: stvaranje dobrog poslovnog ambijenta (poslovne zone, carinski terminal, diverzifikacija privrede), izuzetno mala neporezna opterećenja privrede (tzv. parasfiskalni nameti) i osposobljavanje kadra kroz organizovanje vidova obuke i obrazovanja.
NR: Kakvi su konkretni pokazatelji, u odnosu na godine ranije, a kada govorimo o investicijama, izvozu, prometu, broju radnih mjesta, poslovnih subjekata, natalitetu,…?

HUSKIĆ: Kada govorimo o konkretnim pokazateljima uspješnosti privrede, Tešanj je poznat po dinamičnom privrednom rastu i razvoju u posljednjim godinama. Broj registrovanih poslovnih subjekata u Tešnju je u porastu. Ukupan broj malih i srednjih poduzeća se iz godine u godinu povećava, čime se poboljšava poduzetnička klima. U posljednjih nekoliko godina, Tešanj bilježi prosječan rast od preko stotinu novih poslovnih subjekata godišnje. Kada poredimo broj poslovnih subjekata na području općine Tešanj, sredinom 2024. godine, tačnije na dan 30.06.2024. bilo je 3.066 aktivnih privrednih subjekata, što je u odnosu na kraj 2023. godine više za 121 privredni subjekat, a u odnosu na 2022. godinu više za 249. U posljednjih 10 godina broj poslovnih subjekata je povećan za 44%.
Zapošljavanje u Tešnju pokazuje kontinuirani rast. Posljednjih godina broj zaposlenih u industriji i pratećim uslužnim sektorima se povećava. Razvoj malih i srednjih preduzeća, kao i ekspanzija postojećih velikih kompanija, značajno doprinose otvaranju novih radnih mjesta. Na dan 31.07.2024. na području općine Tešanj je bilo 14.030 zaposlenih. U 2024. godini, prema podacima Porezne uprave FBiH, u periodu od januara do juna, općina Tešanj bilježi fiskalni promet u iznosu od 1,24 milijarde KM, što je za 3,12 miliona više u odnosu na prethodnu godinu. U toku 2023. ukupna vrijednost izvoza za područje općine Tešanj iznosila je 566.446.479 KM, a uvoza 551.593.188 KM.
NR: Poduzetnički duh, naporan rad i inovativnost privrednika Vašeg kraja prepoznati su u cijelom svijetu. Na koji način radite na poboljšanju poslovne i privredne klime u Vašoj Općini?
HUSKIĆ: Od 2010. godine u industrijske zone je uloženo blizu 7 miliona KM (uključujući planirana sredstava za 2024. godinu). U istom periodu su realizovni podsticaji za nove poslovne ideje sa blizu milion KM, te obezbjeđena podrška poljoprivrednoj proizvodnji od blizu 5,5 miliona KM. Opterećenje privrede neporeznim obavezama na teritoriji Tešnja je na jako niskom nivou.
NR: Da li, na takvom putu, imate podršku viših nivoa vlasti i koliko je ona značajna?
HUSKIĆ: Uvijek je najvažnija stvar za uspjeh da znate šta želite i da ste maksimalno posvećeni tome u svakodnevnom radu. Podrška drugih i viših nivoa vlasti je svakako važna i ne treba je zanemariti, ali ona ne smije staviti u stranu vlastiti rad i zalaganje. U različitim fazama sa različitim institucijama imamo saradnju. Nekada teže, nekada lakše, ali se i dalje borimo. Ono što bi nam za budućnost bilo posebno važno jeste sistemska promjena i unapređenje propisa o doprinosima i dohotku. Ovo pominjem zbog toga što je to važno za sve općine u Federaciji BiH i što će stvari mijenjati sistemski, a ne od projekta do projekta. Veliki i značajni projekti poput Koridora 5c ili trafo stanice vrijednosti 6,5 miliona KM su posebno značajni za općinu Tešanj, a imali smo saradnju i na drugim infrastrukturnim projektima.