Svjedoci smo izuzetno visokih temperatura, niskih vodostaja rijeka, ali i velikih požara koji ovih dana bukte na brojnim lokacijama širom naše zemlje. Kako nam je kazao Džavid Aličić, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona, trenutno nemamo aktivnih požara u ZDK, a svi dosadašnji požari su lokalizirani i ugašeni.
„Posljednji požar koji je u nedjelju, 18. augusta ove godine izbio na granici između općina Tešanj i Maglaj i koji je prijetio da ugrozi naseljena mjesta i repetitor je uspješno lokalizovan i ugašen za nepuna dva sata od strane profesionalnih vatrogasaca, pripadnika Dobrovoljnog vatrogasnog društva sa područja općine Tešanj, pripadnika civilne zaštite općine Tešanj, GSS službe, Lovačkog društva, te mještana iz okolnih naselja. Ovo je pravi primjer kako treba reagovati kada se aktivira požar na otvorenom“, kaže Aličić.
Na Ponijerima angažovani helikopteri OS BiH
Požar na području općine Kakanj, na Ponijerima, na granici sa općinom Zavidovići, a koji je bio zahvatio ovo područje tokom protekle sedmice, zahvaljujući djelovanju helikoptera Oružanih snaga BiH, vatrogascima i pripadnicima JP „Šumsko-privredno društvo Zeničko-dobojskog kantona“ d.o.o. Zavidovići je ugašen.

Aličić

„Požar koji je bio aktivan u protekloj sedmici na području Crnog Vrha zahvatio je površinu preko 700 hektara niskog rastinja i šume. Od toga preko 600 hektara se odnosilo na teritoriju grada Zavidovići. Pripadnici ŠPD Zavidovići su danima bili prisutni i pokušavali da lokalizuju taj požar i nisu uspjeli, jer se isti razbuktao prošle sedmice i prijetio je da ugrozi naseljeno područje u Brnjicu. Uz pomoć teških mašina, pripadnici civilne zaštite i uposlenici ŠPD Zavidovići su uspjeli napraviti protupožarne koridore i tako djelimično staviti pod kontrolu požar, tj. sprečeno je njegovo daljnje širenje“, objašnjava Aličić, dodajući da su se, za potpuno gašenje požara, morale angažirati i Oružane snage BiH sa svojim helikopterima koji su djelovali tri dana na požarištu. „Prvi dan je vršeno izviđanje terena da se odredi lokacija za vodozahvat i na preporuku pilota napravljen je vještački bazen u Tršću iz kojeg se crpila voda. Veliki posao su odradili profesionalni vatrogasci koji su pomagali da se puni bazen, jer izdašnost rijeke uz bazen nije bila dovoljna da se on napuni vodom. Dva dana su djelovali helikopteri OS u jutarnjim i večernjim satima i uspjeli su ugasiti požar. Ovom prilikom se još jednom zahvaljujem pripadnicima OS BiH, uposlenici Ministarstva sigurnosti BiH Mirnesi Softić, Civilnoj zaštiti općine Kakanj na čelu sa načelnikom Mirnesom Bajtarevićem i svima onima koji su na bilo koji način pomogli u gašenju požara“, kaže Aličić.

Bajtarević

Upravo je Općina Kakanj, kao lokalna zajednica, pokazala odlučnost, spremnost i opremljenost. „Želim pohvaliti kakanjske vatrogasce, pripadnike 2. helikopterskog skvadrona Oružanih snaga BiH i radnike ŠPD ZDK za ustrajno zalaganje kako bi se požar ugasio. Posebno želim zahvaliti Kakanjki Mirnesi Softić, službenici u Ministarstvu sigurnosti BiH koja je koordinirala aktivnosti. Tokom akcije gašenja požara, ali i tokom aktivnosti na obezbjeđenju uslova za djelovanje helikoptera, mi smo kao lokalna zajednica pokazali odlučnost, spremnost i opremljenost. Ustrajno ulaganje u opremu struktura civilne zaštite je pokazalo rezultat. Sigurnost ljudi i imovine su na prvom mjestu“, ističe Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj.
I u općinama Maglaj i Žepče, gdje su nešto ranije bili aktivni, požari su stavljeni pod kontrolu, tj. u potpunosti su ugašeni. „U općini Žepče požar su ugasili pripadnici OS BiH sa helikopterima, a u općini Maglaj kiša koja je u nedjelju pala je u potpunosti ugasila požar“, ističe Aličić.
Povećan broj požara i u drugim gradovima i općinama
Nažalost, kaže Aličić, svakodnevno bilježe izlaske profesionalnih vatrogasnih jedinica na teren zbog požara niskog rastinja. „Ovi požari su u najvećoj mjeri izazavani nemarom i neodgovornim ponašanjem naših građana. Najčešći izlasci vatrogasaca su zabilježeni u gradovima Zenica, Visoko i Zavidovići, a od općina su: Kakanj,Olovo, Vareš, Tešanj, Maglaj, Breza i Žepče“, kaže Aličić.
Iako, na svu sreću, na području Visokog još uvijek nije zabilježen požar većih razmjera, kao što je to bio slučaj npr. na kakanjskoj općini, članovi Profesionalne vatrogasne jedinice Visoko proteklih dana su imali po nekoliko težih intervencija, no sve one su uspješno odrađene. Nije pošteđen niti jedan dio teritorije Visokog, a značajan broj požara je, prema dostupnim informacijama, namjerno izazvan, što je pored gašenja zahtijevalo i intervenciju pripadnika Policijske stanice Visoko.

Džafić

“Povećan je broj požara, što kada se gleda period godine, nije do sada bio slučaj. Proteklih dana imali smo zaista teške požare, i po ko zna koji put apelujemo na građanstvo da se spaljuju korov i nisko rastinje, jer se ni oni, a ponekad ni mi, ne možemo nositi sa tom vatrom. Građani su ti koji itekako mogu pomoći nama vatrogascima. Ne mora to biti direktnim gašenjem požara, čime bi sebe izložili opasnosti, ali imaju drugi vidovi pomoći. Mi, srećom, do sada nismo imali požare velikih razmjera, kao što je npr. bilo u Kaknju, no ta mogućnost postoji i kod nas. Ima prostora na kojima su mogući i veći požari nego u okolnim gradovima, ali apelujem na građane da budu savjesni, a i zahvalio bih se policiji koja je tu uvijek uz nas, posebno za slučajeve gdje se ispostavi da su požari podmetnuti, odnosno namjerno izazvani”, rekao je komandir PVJ Visoko Edin Džafić.
Apel građanstvu
Kako kaže Aličić, olakšavajuća okolnost je što je kiša, koja je pala u nedjelju, rashladila, kako zrak tako i zemljište, navlažila nisko rastinje tako da ovih dana očekuju povoljnije uslove kada su u pitanju požari na otvorenom. „Redovno upozoravamo građane da ovih toplih dana u potpunosti izbjegavaju paliti vatru na otvorenom, da oni koji kampuju to rade na za to predviđenim mjestima i da ista ne napuštaju dok ne budu sigurni da je vatra ugašena. A, posebno apelujemo na one koji gazduju šumama da vrše dobre procjene kada se pojave požari kad i u kojoj mjeri je potrebna pomoć drugih aktera za gašenje požara, jer kasna reakcija izaziva velike materijalne posljedice po prirodu i veće troškove gašenja požara“, poručuje Aličić.