U okviru projekta „Aktivne mjere zapošljavanja u Zeničko-dobojskom kantonu za 2024. godinu“, koji se realizuje u cilju smanjenja nezaposlenosti kao i povećanja poslovnih kompetencija novih zaposlenika u kompanijama, u utorak je, u prostorijama Privredne komore Zeničko-dobojskog kantona, održana završna konferencija, s ciljem prezentacije uspješne implementacije projekta.
Rezultati projektnih aktivnosti
Projekat, koji je finansiran od strane Federalnog zavoda za zapošljavanje i Vlade Zeničko-dobojskog kantona, putem Ministarstva za rad, socijalnu politiku i izbjeglice, implementira Privredna komora ZDK. „Ukupna vrijednost projekta je 119.000 KM i implementiran je u toku osam mjeseci, od maja 2024. do januara 2025. godine. U toku implementacije projekta realizirane su aktivnosti teoretske obuke nezaposlenih osoba, a u tome su učestvovali profesori Srednje industrijske škole Zenica i Mješovite srednje škole „Hazim Šabanović“ Visoko. Potom su kandidati, nezaposlene osobe, prošle praktičnu nastavu u kompanijama u trajanju od četiri mjeseca, a nakon toga je uslijedilo zapošljavanje. U okviru projekta zaposleno je 35 osoba, a fokus je bio na zanimanjima CNC operater, zavarivač, šivač i obrađivač plastike“, kaže Diana Babić, predsjednica Privredne komore ZDK, istakavši da je u projektu „Aktivne mjere zapošljavanja“ učestvovalo 11 kompanija iz Usore, Visokog, Vareša, Zenice, Tešnja i Žepča.
Benefiti projekta
Ministar za rad, socijalnu politiku i izbjeglice ZDK Antonio Šimunović istakao je da je jako bitna sinergija između viših nivoa vlasti, državnih i nevladinih institucija za osiguranje kvalitetne radne snage i uslova za zapošljavanje građana. „Vlada ZDŽ uvijek je bila partner na projektima koji su proaktvini za društvenu zajednicu ali i za zapošljavanje i naobrazbu odraslih za potrebe tržišta rada. Realizacijom ovog projekta imamo novih 35 zaposlenih osoba koje su prekvalificirane i spremne za novi posao. Vlada ZDŽ je za realizaciju ovog projekta izdvojila nešto više od polovine sredstava, a plan je i da se projekat nastavi realizovani i u toku ove godine, sa nešto većim iznosom sredstava u odnosu na proteklu godinu“, kaže Šimunović.
Snježana Dedić, rukovoditeljica Jedinice za upravljanje projektima finansiranim iz fondova Evropske unije i sa drugim pravnim licima Federalnog zavoda za zapošljavanje, kazala je da već dugi niz godina, zajedno s Vladom ZDK i Privrednom komorom ZDK, podržavaju ovaj projekat. „Pilot projekat je krenuo 2017. godine, nastavili smo ga u 2018. i 2020. godini te već petu godinu uzastopno sufinansiramo ovu vrstu projekata. Udio Federalnog zavoda za zapošljavanje u ovom projektu je 42.000 KM. Izuzetno smo zadovoljni što i u ovoj godini, u okviru planiranih sredstava, imamo priliku da podržavamo obuku, prekvalifikaciju i dokvalifikaciju nezaposlenih osoba kako bi stekli nova znanja i vještine i pripremili se za nove izazove na tržištu rada“, kaže Dedić.
Vlasnik kompanije TisaKomerc d.o.o. Žepče Nagib Mujkić kazao je da je zadovoljan što ima priliku biti dio realizacije ovog projekta, zahvaljujući kojem su educirali četiri mlade osobe za zanimanje zavarivač, koje su potom primili u radni odnos. „Imali smo momaka koji nisu imali određena znanja i iskustva iz ove branše, ali su uz našu pomoć stekli određen nivo znanja i dobri su našu firmu, društvenu zajednicu ali i za buduće napredovanje. Mi smo u zepačkom području koje nema neku tradiciju u metalnoj industriji pa smo prinuđeni da koristeći projekte poput ovog lakše i brže dođemo do rješenja“, kaže Mujkić.