Koordinacija Ustanova socijalne zaštite ZE-DO kantona iz dobre namjere upozorila je Vladu FBiH da je Odlukom o visini minimalne plate, a posebno načina subvencionisanja ugrozila pružanje velikog broja usluga socijalno ranjivim kategorijama stanovništva. Za brigu o svojim korisnicima zabrinuti su: JU Dom porodica Zenica, JU Penzionerski dom sa stacionarom ZDK, Ustanova Sumero centar za podršku osobama s invaliditetom u zajednici-podružnica Zenica, JU Centar za djecu i odrasle s posebnim potrebama ZDK, Ustanova za zrbinjavanje starih i iznemoglih osoba Ruhama, JU Dom za stara lica Zenica.
Socijalni sektor na marginama interesa politika
Bez adekvatne dodatne podrške ovim organizacijama i ustanovama direktno će biti ugroženi djeca bez roditeljskog staranja, korisnici javnih kuhinja, starije osobe u potrebi, osobe s invaliditetom i druge socijalno ranjive kategorije. U šest ustanova, koje su prve odlučile ukazati na probleme, pružaju se usluge za više od 1.600 korisnika.
– Uposlenici ovih ustanova kao i svi radnici u FBiH zaslužuju da minimalna plaća bude i veća od 1.000 KM, a zadatak vlasti je osigurati mehanizme da isplata iste ne napravi negativne poremećaje u društvu i na tržištu. Zato iz ovih ustanova pozdravljaju odluku o subvencijama za mala i srednja preduzeća, ali pozivaju Vladu FBIH da objektivno sagleda posljedice i u drugim sektorima, posebno u socijalnom koji je već dugo jedva preživljava jer je na marginama interesa politika – kažu predstavnici ovih ustanova te jednoglasno ocjenjuju da je u društvu sve veći broj osoba u potrebi zbog čega konstantno raste potražnja za uslugama socijalne zaštite.
Bez dodatnih subvencija upitan opstanak
– Bez dodatnih subvencija i podrške u ovom sektoru ne samo da se neće moći odgovoriti sve većim izazovima već postaje upitno i pružanje postojećih usluga. Uz njih ugrožena je i egzistencija jednog dodatnih subvencija broja uposlenih u sektoru socijalne zaštite jer rast minimalne plaće prate snažni poremećaji na tržištu koji bitno povećavaju troškove pružanja usluga. Rastu troškovi ishrane korisnika, energenata, prijevoza i sl. Isti se bez adekvatne podrške institucija vlasti teško mogu apsorbirati bez smanjenja broja uposlenih, čime se direktno ugrožava obim i kvalitet usluga korisnicima –kažu u svom saopštenju te napominju da je obaveza Vlade FBiH da njene politike prate i konkretne mjere zaštite ranjivih kategorija stanovništva, kao i očuvanje kvaliteta usluga koje im se pružaju. Bez dodatnih subvencija to će biti nemoguće. Zato predstavnici ustanova traže hitan sastanak s premijerom FBiH i ministrom rada i socijalne zaštite kako bi ih upoznali s prolematikom koju dijele i ustanove i u drugim dijelovima FBiH.