Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine je prošle srijede usvojio Prijedlog Zakona o unutrašnjoj trgovini, čija je jedna od najznačajnijih odredbi da nedjelja i praznici moraju biti neradni dani za radnike u trgovinama. Zakon je na prijedlog Ministarstva trgovine FBiH usvojen sa 69 glasova za, dva glasa protiv i 16 suzdržanih glasova. Da bi ovaj zakon stupio na snagu, potrebno je da ga usvoji i Dom naroda Parlamenta FBiH.
Ovim zakonom se dodatno uređuju postupanja i obaveze trgovaca, a na potpuniji način uređuju se i pitanja od značaja za potrošače (odobravanje popusta, prodaja sa sniženom cijenom). Uvodi se i savremena nomenklatura, te klasifikacija oblika i načina trgovine, kao i novi instituti (posebne tržišne institucije i slično), a s ciljem razvoja tržišne konkurencije i ravnopravnosti trgovaca. Detaljnija pravila trgovine putem internet platformi biće razrađena u posebnom Zakonu o e-trgovini.
Bolji radni uslovi
Zakon je inicirao Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti Bosne i Hercegovine, a njegovom usvajanju u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH je prethodila duga javna rasprava. Pobornici Zakona o unutrašnjoj trgovini smatraju da će se njime značajno poboljšati radni uslovi zaposlenih u trgovini dok protivnici Zakona smatraju da će se pogoršati radni uslovi te da će imati negativne posljedice po ekonomiju. Postoje i oni koji su mišljenja da je donošenje ovakvog zakona nužno uslijed nedostatka radne snage.
– Ovo je velika pobjeda trgovaca ne samo zato što su dobili slobodan dan na koji uvijek mogu računati, nego što je to proizvod širokog konsenzusa radnika, potrošača i poslodavaca. Mnogi bi rekli da su interesi jednih nepomirljivi s interesima drugih, ali oni su ovim primjerom cijelom društvu održali lekciju. Pokazali su da je poslodavcima itekako stalo do zadovoljnih radnika, radnici su itekako pokazali da novac nije ono što je presudno u njihovom radu, a potrošači su itekako razvili empatiju prema radnicima u trgovini i spremni su svoje nabavke obavljati dan ranije kako bi i radnici, kao i oni, nedjelju mogli posvetiti sebi i svojima -kazao je federalni ministar trgovine Amir Hasičević.
Zakon je usvojen uz amandman kojim je predviđeno da se ostavi mogućnost općinama i gradovima da predlože izuzeće, odnosno da nedjelja bude radna ako za to postoje opravdani razlozi, tako da taj zahtjev pošalju Federalnom ministarstvu trgovine, a ministarstvo proslijedi Vladi FBiH na izjašnjavanje.
Vlasti pojedinih bh. gradova i općina su ranije zabranile rad trgovina nedjeljom, dok je u nekim drugim državama to slučaj već godinama. Zakonom o unutrašnjoj trgovini FBiH je predviđeno da nedjeljom i praznicima mogu raditi cvjećare, pekare, radnje tradicionalnih i starih obrta, prodajni objekti u sklopu željezničkih i autobuskih stanica, benzinskih pumpi, bolnica, hotela, kulturnih i vjerskih objekata, muzeja, parkova prirode i groblja te dragstori.
Stavovi zaposlenih
Zakon propisuje da radno vrijeme prodajnih objekata određuje trgovac u periodu od ponedjeljka do subote u ukupnom trajanju od 90 sati sedmično te da su prodajni objekti zatvoreni nedjeljom i u dane praznika. Da radnice i radnici zaposleni u sektoru trgovine u FBiH žele slobodne dane nedjeljom i praznicima, pokazalo je i istraživanje o stavovima zaposlenih u sektoru trgovine o radu nedjeljom i praznicima, koje su na uzorku od 1.442 osobe proveli univerzitetski profesori. Podršku Zakonu o unutrašnjoj trgovini FBiH čijim bi usvajanjem nedjelja i praznici trebali postati neradni dani dalo je čak 96 posto radnika, odnosno 97,5 posto trgovaca, 96% zaposlenih u uslužno-trgovačkim djelatnostima, 98,5% u uslužnom sektoru te 91% zaposlenih na uredsko-šalterskim poslovima.