Jučer je (ponedjeljak, 24. mart) održana 37. sjednica Skupštine Zeničko-dobojskog kantona a na dnevnom redu su bile sljedeće tačke: Nacrt zakona o doživotnoj mjesečnoj naknadi zaslužnim sportistima u Federaciji Bosne i Hercegovine, predlagateljice Silve Banović, delegatkinje u Domu naroda Parlamenta FBiH, Nacrt zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba, nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zapošljavanju stranaca, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, Prijedlog zakona o sportskim kolektivima od posebnog značaja za Zeničko-dobojski kanton, Prijedlog odluke o izmjenama Odluke o izboru stalnih radnih tijela 9. saziva Skupštine ZDK, te Inicijativa Omera Škalje, zastupnika u Skupštini ZDK za donošenje Zakona o kantonalnoj televiziji.
UO nema nikakvu nadležnost za imenovanje rektora
Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju usvojen je s 23 glasa „za“, jednim uzdržanim i devet glasova „protiv“, bez amandmana koje je predložio Klub SDP-a. Rektor Univerziteta u Zenici prof.dr.sc. Jusuf Duraković istakao je da su se uvijek donosili zakoni da se uredi neka oblast, da se popravi nešto i da građanima bude bolje.
– Za ovaj Zakon se to ne može reći. Neću ulaziti u historiju formiranja Radne grupe i donošenje amandmana, provedene tajne rasprave, već ću reći jednu činjenicu da je ovaj Prijedlog izmjena Zakona suprotan državnom zakonu i odlukama Ustavnog suda. Ako su se o ovom oglasili ugledni profesori Ustavnog prava prof.dr. Kasim Trnka i prof.dr. Zlatan Begić i jasno objasnili da ovo nije dobro za visoko obrazovanje u BiH. U principu, izmjene i dopune Zakone ne donose ništa konstruktivno i ne donose ništa dobro. Ako se već mijenja Zakon onda je bilo neophodno usaglasiti Zakon s presudama Ustavnog suda i Okvirnim zakonom. Ovim zakonom se ograničava da se može imati samo jedna rukovodeća funkcija što će direktno ugroziti funkcionisanje Univerziteta. Drugo, ne mogu se novim Zakonom davati nove ovlasti Upravnom odboru kojim bi se ugrozile akademske slobode i kojim se ruši niz odluka i presuda i zakona. Okvirni Zakon predstavlja obavezujući pravni osnov za donošenje Zakona. Pitanje izbora i imenovanja rektora prema odredbama i Zakonu je odgovornost Senata. Pitam vas, da li postoji u BiH neka institucija gdje jedan organ imenuje, a drugi smjeni nekoga? Ovim postupkom bi se izgubio svaki smisao za autonomiju Univerziteta. Ovim bi se Univerzitet sveo na nivo ŠPD, gdje bi se sa smjene radile kako ko želi, bez ikakve autonomije i akademskih prava. Siguran sam da će ovaj Zakon Ustavni sud, poništiti -kazao je rektor Duraković.
Direktor NK Čelik, Emir Čerim je istakao zadovoljstvo usvajanjem Zakona jer će Klub na ovaj način nakon niza godina uspješno deblokirati račun.
– Nakon što novac bude operativan na glavnom računu Kluba, slobodno možemo reći da Čelik više neće imati marke dugovanja te da smo našu borbu u proteklih 11 godina doveli do kraja. Nadam se da od danas dolaze svjetliji dani u našem klubu i period u kojem ćemo se baviti sportskim stvarima a ne više blokadama i dugovanjima -kazao je, između ostalog, Čerim.
Premijer dr. Nezir Pivić je kazao da nije tačno da Upravni odbor preuzima ulogu Senata. Istakao je da se i dalje sve ovlasti ostavljaju Senatu.
– Moguća uloga Upravnog odbora je samo u situaciji kad Senat ne izvršava svoju zakonsku obavezu, ako ne postupa po prijedlogu koji je taksativno naveden u Zakonu, ukoliko se namjerno izbjegava jedno takvo postupanje. UO nema nikakvu nadležnost za imenovanje rektora, i dalje je to u potpunosti ostavljeno Senatu -kazao je, između ostalog, premijer Pivić.
Pet miliona KM za sport
Vlada Zeničko-dobojskog kantona u 2025. godini značajno je uvećala budžet za sport, s prošlogodišnjih 2 miliona KM na 5 miliona KM, kako bi se podržao oporavak najtrofejnijih sportskih klubova koji su proslavili ime ZDK-a i Bosne i Hercegovine. Tri miliona KM biće osigurana kroz Zakon o klubovima od posebnog značaja za ZDK, koji je usvojen na ovoj sjednici kantonalne Skupštine.
Prijedlog Zakona o sportskim kolektivima od posebnog značaja za ZDK – skraćeni postupak, predlagača Ćazima Huskića, Gorana Bulajića, Hajrudina Fermića, Omera Škalje, Alena Kapkovića, Amele Granić, Alije Ogrića, Almine Sivić i Naide Delibašić-Alagić, zastupnika u Skupštini ZDK, nakon rasprave je usvojen s 21 glasom „za“, šest uzdržanih i bez glasova „protiv“.
– Smatramo da je naša obaveza pomoći u oporavku sportskih velikana iz našeg kantona. Najveći iznos opredijeljen je za NK Čelik, prvog prvaka i osvajača Kupa od samostalnosti Bosne i Hercegovine, dvostrukog osvajača Mitropa/Srednjoevropskog kupa, prvog jugoslavenskog kluba koji je osvojio Rapan/Intertoto kup. Iako se sada suočava s finansijskim problemima, uvjeren sam da će Čelik ponovo zasjati na stazama nekadašnje slave -izjavio je premijer Pivić.
Klubovi koji nisu obuhvaćeni ovim zakonom svakako će dobiti standardnu podršku kroz projekte redovnog finansiranja, za što je Kanton, kao i prethodne godine, opredijelio iznos od 2 miliona KM.
– Naš kanton ima nekoliko sportskih kolektiva s velikim potencijalom. Vjerujemo da će uz ovu podršku, rezultati biti vidljivi već za godinu dana. Zajedno možemo postići veliki napredak i vratiti naš sport na vrh! – kazao je premijer Pivić.
Zastupnik u predlagač navedenog zakona Alen Kapković kazao je da je na tematskoj sjednici koja je održana, od preko 270 klubova s područja ZDK samo osam njih poslalo predstavnike.
– Raspodjela nikad neće zadovoljiti sve potrebe. Možda je zaključak s tematske sjednice važniji od ovog zakona, a to je da se od naredne godine za sport izdavaja 1% od kompletnog Budžeta, to je između 7 i 8 miliona KM. Imamo godinu dana da možda formiramo neku radnu grupi i ispravimo neke nedoumice koje su bile u ovom zakonu -kazao je Kapković.
Jednoglasno je usvojena Inicijativa zastupnika Omera Škalje za donošenje zakona o kantonalnoj radio-televiziji ZDK-a te zaključci koje je predložio predsjedavajući Skupštine Ćazim Huskić.