Starješina zeničkog hrama Rođenja Presvete Bogorodice, protojerej Marko Maleš, sveštenik je od 2007. godine, tačnije 07.04.2025. je napunio 18 godina svešteničke službe. Prva parohija mu je bila u crkvi Svetih apostola Petra i Pavla u Kaknju gdje je proveo nepunih osam godina. Od 1. marta 2015. je na službi pri parohiji zeničkoj, a od 01.09.2025. godine je starješina ovog lijepog hrama zeničkog.
Jubilej 140 godina crkve zeničke
– Kada sam došao u Zenicu spremali smo se za jedan jubilej a to je 130 godina crkve. Danas, poslije jedne decenije, spremamo se za drugi jubilej a to je 140 godina crkve zeničke. To je za nas vrlo bitan i značajan događaj. To pokazuje koliko mi pravoslavni Srbi imamo živ crkveni život na ovim prostorima i koliko nam je stalo da se održimo u ovim teškim vremenima na ovom mjestu -kaže Maleš na početku razgovora za Našu riječ a potom se dotakao neophodnih planova za sanaciju.
– Ono što smo planirali da uradimo ove godine na sanaciji crkve Rođenja Presvete Bogorodice jeste uvođenje grijanja u hram te završetak uređenja zidova koji su oštećeni kapilarnom vlagom. Ako bude bilo finasijske potpore imamo spreman i projekat sanacije fasade koja je, nažalost dosta izblijedila uslijed vremenskih neprilika i ugrađivanja nekvalitetnog materijala pri obnovi prije 15-ak godina. Naravno, u planu je i konzerviranje freski na zidovima ali to je dugoročan projekat koji će trajati dugi niz godina s obzirom na kompleksnost radova i priliv sredstava -kaže Maleš te dodaje da je ovo nekad bila vrlo brojna parohija na kojoj je živjelo preko 20.000 pravoslavnih Srba, a danas imaju svega 600-tinjak vjernika.
– Rat devedesetih godina je učinio da većina pravoslavaca napuste ovaj grad i da potraže spas negdje u bijelom svijetu. A nama koji smo danas tu je ostalo da održavamo svu ovu imovinu koja pripada crkvi u Zenici. Između ostalog imamo 10 obnovljenih kapela koje su bile ili porušene ili devastirane u prethodnom ratu. Drivuša, Janjićki Vrh, Osojnica, Gradište, Kovanići, Pečuj, Sviće, Jovanovića kapela u Sviću, Gornja Vraca i Mutnica su obnovljene kapele i u njima se služi služba jednom do dva puta godišnje. Kapele u Osječeniku, Klopačkom Vrhu, Donjoj i Gornjoj Gračanici, Pepelarskoj rijeci te u Lozniku nisu obnovljene. Čekaju neka bolja vremena i ljude koji su otišli da se vrate i da ih obnove -istakao je Maleš.
Pripreme za Vaskrs
Pravoslavni vjernici ove nedjelje će proslaviti najveći praznik, Vasrks. Maleš nam je rekao da pripreme za Vasrks traju posljednjih sedam sedmica.
– Naša glavna nada se ogleda u prazniku Vaskrsenja Gospodnjeg kojeg ćemo ove godine proslaviti 20. aprila. Vjernici širom planete pripremaju se za ovaj radosni praznik sedmonedeljnim postom koji se zove vaskršnji ili veliki post. Suština se sastoji u tome da se što dostojnije izađe iz posta da se duhovno pripremimo za doček najvećeg i najradosnijeg praznika. Zadnja sedmica pred Vaskrs je najaktivnija po bogosluženjima, od Velikog četvrtka, petka i subote vjernici učestvuju u dugim službama po nekoliko sati dnevno. Između službi, pripremaju se za praznik raznim običajnim spremanjima trpeze, šaraju vaskršnja jaja… Na sam dan Vaskrsa planirana je sveta liturgija ujutro u 6 sati, a u nastavku, vjernici će kod svojih kuća obilježiti u krugu porodice i prijatelja ovaj radosni dan. Za nas je Vaskrs najbitniji praznik on je centar svih ostalih praznika oko njega se vrti godišnji krug praznika i za njega su vezani svi ostali dani koje obilježavamo iz života Isusa Hrista. Želio bih iskoristiti priliku i čestitati svim hrišćanima najradosniji praznik Hristovo Vaskrsenje, tradicionalnim pozdravom: Hristos Vaskrse! Vaistinu Vaskrse! -kazao je Maleš na kraju razgovora.