Na području općine Maglaj registrovano je 118 klizišta koja ugrožavaju ljudske živote, stambene i objekte infrastrukture, poljoprivredne površine i šume. Ono koje se pokrenulo 7. januara na području mjesne zajednice Novi Šeher, u naselju Mladoševica, površinom je najveće u općini Maglaj. Klizište na ovom području registrovano je još 2014. godine, tada je proglašeno tzv.’crvenom zonom’ u kojoj nije dozvoljena nikakva izgradnja, mada je zahtjeva bilo. Najveća pomjeranja tla na ovom području bila su 7. i 8. januara i klizište trenutno miruje.
Region u kojem se nalazi klizište površine je 50 hektara, a konture klizišta zahvataju površinu od nešto više od 15 hektara.
Zbog sigurnosti iseljeno 18 mještana
Zbog sigurnosti, a nakon proglašenja stanja prirodne nesreće, iz sedam kuća iseljeno je 18 mještana ovog naselja. Nadležne službe Općine Maglaj su stalno na terenu, zajedno sa načelnikom Maidom Suljakovićem i ono što se trenutno radi na ovom područuju je odvodnja površinskih i podzemnih voda kako su preporučili stručnjaci Federalnog zavoda za geologiju. Također, Federalna uprava Civilne zaštite na raspolaganje Općini Maglaj stavila je i dio svoje mehanizacije. „Klizište trenutno miruje. Postavili smo 18 do 20 kontrolnih tačaka kojima ćemo snimati stanje i pratiti da li se klizište i dalje kreće. Naravno, ta ogromna količina zemlje tražiće mjesto da se slegne, ali ne bi trebalo biti nekog velikog klizanja tla, osim mjestimičnog. Prema informaciji i preporukama Federalnog zavoda za geologiju radimo ono što je samo i dozvoljeno na ovom području – iskop kanala na rubnim dijelovima klizišta, na bokovima. Time se odvode površinske i podzemne vode do kanala pored regionalnog puta, a dalje do Mladoševićke rijeke. Mehanizacije ima dovoljno, a tu je i mehanizacija FU CZ koja nam je stavljena na raspolaganje“, kazao je za Našu riječ Faris Habibović, pomoćnik načelnika za geodetske i imovinsko-pravne poslove.
Ostatak pročitajte u printanom izdanju