Ministrica zdravstva Zeničko-dobojskog kantona dr. Aida Salčinović učestvovala je na okruglom stolu pod nazivom “Značaj ranog rasta i razvoja i sistem podrške djeci s teškoćama i njihovim roditeljima u ZDK-u”, saopćila je Press služba.
Struka i roditelji
Organizatori okruglog stola su JU Centar za djecu i odrasle s posebnim potrebama ZDK i Ministarstvo zdravstva Zeničko-dobojskog kantona, a podršku organizaciji pružilo je Ministarstvo rada i socijalne politike FBiH.
Skup je okupio struku i to ljekare, terapeute, predstavnike socijalnog sektora te roditelje i staratelje, a sve sa ciljem unapređenja rane intervencije kao preduslova prevencije razvoja teškoća u razvoju kod djece. Oni su razmijenili iskustva i iznijeli probleme sa kojima se susreću pri procjeni i daljem upućivanju djece sa teškoćama i invaliditetom te istakli koliko je za navedeni proces značajna saradnja nadležnih institucija, ustanova i organizacija osoba sa invaliditetom i organizacija roditelja djece sa invaliditetom.
Revizija protokola
“Obzirom da je provođenje Protokola o postupanju i saradnji u procesu procjene i upućivanja djece sa teškoćama i invaliditetom, a čiji su potpisnici Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i izbjeglice i Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport te Centar za djecu i odrasle sa posebnim potrebama ZDK-a, u praksi dovelo do određenih nejasnoća, Ministarstvo zdravstva je pokazalo punu spremnost za eventualnu reviziju ovog protokola“, izjavila je ministrica Salčinović.
Izazovi reformi
Dijana Šišić, voditeljica Stručnog tima za Stručno tijelo za otkrivanje, procjenu, praćenje i upućivanje djece u riziku, djece sa teškoćama i invaliditetom istakla je da je ova godina bila izazovna za provođenje reforme pod patronatom UNICEF-a, ali zahvaljujući Vladi ZDK-a, domovima zdravlja i drugim zdravstvenim ustanovama, kao i centrima za socijalni rad, urađen je značajan posao.
“Vrijeme je da se shvati kako se preporuke za podršku djeci i porodici više ne smiju ograničavati postojećim stručnim kapacitetima. Naprotiv, naša obaveza je da ukažemo koja bi podrška bila adekvatna i da na bazi toga razvijamo nove servise”, navela je Šišić.