Zavod za bolesti ovisnosti je najmlađa javna zdravstvena ustanova u Zeničko-dobojskom kantonu. Osnovana je pred sami kraj 2005. godine, Odlukom Vlade ZDK, kao mudro postavljeni odgovor na izazove koje je vrijeme nosilo sa sobom: ekspanzija zloupotreba psihoaktivnih supstanci, heroinska ovisnost, širenje komorbidnih infektivnih bolesti, hepatitisa C, hepatitisa B te bojazni pojave HIV-a, porast kriminaliteta vezanog za nesuvisla ponašanja onih koji su u kontaktu sa drogama. Za te tvrdnje je, kako kaže prim.mr.sci. Amir dr. Čustović, direktor Zavoda, postojala neumoljiva statistika, a time i ubjedljiva potreba da se pokuša stati na put širenju ovisnosti, redukciji već postojeće te zaštiti zdravlje stanovništva u ZDK.
Decentralizacijski tip rada
„Zavod je u vremenu prepoznavao svoju obavezu, svoje kapacitete prilagođavao mogućim finansijskim, a time kadrovskim i prostornim kapacitetima. Vektor koji pokazuje rast je u stalnom usponu, a posljednje godine su posebno upadljive. Zavod nije dostigao zenit svog razvoja te se očekuje dalji razvoj kako u kapacitiranosti profesionalaca, tako i, što posebno i sa zadovoljstvom naglašavam, rastom sadržaja usluga koje Zavod postavlja sebi kao cilj. Usvojena je nova sistematizacija koja podrazumijeva 55 radnih mjesta koja su raspoređena u tri službe, pet odjela, šest odjeljenja, jedan klub, apoteku, stacionarni odjel i dnevnu bolnicu, kao novu organizacionu jedinicu uvedenu u ovoj godini. Najveća organizaciona vrijednost Zavoda je decentralizacijski tip rada, model koji se već ušao u narativ kao zenički model, pružamo usluge u svim domovima zdravlja, odnosno upućenost ka pacijentima, što ostvarujemo zahvaljujući izuzetno dobroj saradnji sa svim centrima za mentalno zdravlje po općinama“, kaže direktor Čustović.
Riješili problem nedostaka prostora
Zavod se, ističe Čustović, još uvijek nalazi u uzlaznoj liniji uspješnosti ali i da na kraju svake kalendarske godine konstatuju da je bolja od prethodne, misleći da se sljedeća u tom kapacitetu uspješnosti neće ponoviti. Ova godina je, kako kaže, s aspekta rješavanja poslovnog prostora, za Zavod bila „historijska“ jer su do sada posao obavljali na primarno tri odvojene lokacije, za koje su plaćali kiriju, uz rad na terenu u dodatnih osam domova zdravlja, kojima se ovom prilikom zahvaljuje jer su prostorije koristili bez naknade, a pružali su usluge i u KPZ. „I godina koja prolazi je vjerovatno najuspješnija od osnivanja Zavoda jer smo po prvi put došli do svog vlastitog poslovnog prostora. Zavod je kroz godine obezbijedio finansijska sredstva te smo, svakako uz podršku premijera ZDK, posebno zalaganjem Upravnog odbora te menadžmenta ustanove, uspjeli kupiti vrlo atraktivan poslovni prostor u kome će se moći smjestiti, u dosta komfornom kapacitetu, sve službe osim bolničkog dijela koji svakako mora biti naslonjen na Kantonalnu bolnicu Zenica. Naglašavam da nismo opteretili ni osnivača ni Zavod zdravstvenog osiguranja ZDK ni feningom, a novac je ostvaren zdravom ekonomskom politikom Zavoda. Ipak moram pomenuti onaj rezultat ili uspjeh koji je u sferi profesionalnog, odnosno u realizaciji naše misije, a to su: dali smo najveći doprinos na smanjenju prevalence ovisnosti u kantonu, čak za više od 200%, (prevalenca je 0,07, a bila je u prosjeku okruženje oko 0,2). Kod novootkrivenih pacijenata nismo registrovali C hepatitis, a prosjek zemalja okruženja je preko 20%“, kaže Čustović istakavši da će u narednoj godini kupljeni prostor adaptirati i prilagoditi organizaciji i potrebi za funkcionalnost Zavoda, očekujući da će već na proljeće dio prostora biti useljen.
Važnost preventivnih aktivnosti
Zavod kroz stalna istraživanja pokušava biti uvremenjen u stanje mentalnog zdravlja u zajednici. Svjetska zdravstvena organizacija, kako kaže, navodi da je nastala epidemija mentalnog stresa koji je predvorje za nastanak mentalnog poremećaja te da je mentalno zdravlje pozicionirano u deset globalnih svjetskih problema. Sve je više takozvanih nesnađenih ljudi, koji razmišljaju nezrelo, a slaba emocionalna inteligencija i nezrelo ponašanje često dovede do agresivnog ili čak i violentnog ponašanja. U tom kontekstu, jedan od ciljeva misije Zavoda je djelovati preventivno. „Zavod je organizirao posebnu službu za kontinuirano pružanje usluga svih vidova preventivne aktivnosti. Borba protiv bolesti ovisnosti je kontinuum u Zavodu, a Mjesec borbe protiv bolesti ovisnosti, koji je kalendarski na prelazu novembra i decembra, je period kad se aktivnosti intenziviraju i činimo ih socijalno ili javno vidljivijim. Posebno pokušavamo motivirati naše pacijente, dodijeliti im mjesto subjekta u prilagođenim projektima i programima koji budu uzvraćeni posebnom odgovornošću, brižnošću i motivacijom osoba za liječenje i uključivanje u programe rehabilitacije i resocijalizacije“, kaže Čustović istakavši da će godišnjicu Zavoda ove godine skromnije obilježiti. „Ova godišnjica Zavoda će biti nešto skromnije obilježena jer nam je iduća jubilarna, ali su svi uposlenici Zavoda dobili „materijalnu“ čestitku. Sve do sada nabrojano je bilo u narativu neskromnog, ali su nam činjenice i fakti takvi, zato bih se u ime Zavoda najsrdačnije zahvalio i pohvalio sve uposlenike jer oni su svojim angažovanjem ovakve pokazatelje obezbijedili da direktor bude neskroman“, poručio je Čustović.