U Kampusu Univerziteta u Zenici, proteklog četvrtka upriličen je Dan otvorenih vrata kako bi, na jednom mjestu, okupili maturante srednjih škola dva kantona, Zeničko-dobojskog i Srednjobosanskog, i predstavili im studijske programe fakulteta Univerziteta u Zenici, te uslove upisa i studiranja. Bila je to prilika i da se maturanti, kroz prijatno druženje i razgovore sa budućim kolegama studentima, ali i nastavnicima, upoznaju sa studentskim aktivnostima koje ih očekuju. Održan je i prigodan program zabavnog i informativnog karaktera koji su osmislili studenti uz podršku menadžmenta Univerziteta.
Osam fakulteta i 33 studijska programa

Rektor Duraković

U sastavu Univerziteta u Zenici djeluje osam fakulteta: Fakultet inženjerstva i prirodnih nauka, Mašinski, Filozofski, Pravni, Ekonomski, Medicinski, Politehnički i Islamski pedagoški fakultet. Svi oni čine temelj znanja i razvoja u Zenici. Svaki od njih nosi sa sobom svoju historiju i priču o izazovima i uspjesima. Danas, Univerzitet u Zenici nije samo obrazovna institucija, nego simbol napretka, inovacija i budućnosti. Njegova misija je jasna – kroz međunarodno priznate studijske programe obrazovati mlade ljude koji će biti spremni da se suoče s izazovima današnjice, kako bi postali stručnjaci i lideri u svojim oblastima.
„Univerzitet u Zenici već tradicionalno organizuje Dan otvorenih vrata za naše maturante iz Zeničko-dobojskog i Srednjobosanskog kantona. Ovo je prilika da se naši budući studenti, današnji maturanti, upoznaju sa 33 studijska programa koje mogu studirati na Univerzitetu u Zenici. Naravno, ponudit ćemo im i mogućnost da obiđu naše laboratorije, da se upoznaju sa našim studentima, nastavnicima i da mogu vidjeti gdje i šta mogu studirati na našem Univerzitetu u Zenici. Zadovoljni smo odzivom maturanata i nadam se da će oni upisati jedan od studijskih programa Univerziteta u Zenici“, kazao je prof.dr.sc. Jusuf Duraković, rektor Univerziteta u Zenici.
Veliki problem svim javnim fakultetima u BiH u proteklim godinama bio je manjak studenata. Rektor Duraković smatra da je otvaranje novih studijskih programa, koji su privlačni na tržištu rada, jedan od načina da se taj problem riješi. „Zbog situacije u Bosni i Hercegovini i smanjenog broja studenata, mi se borimo na način što jačamo kvalitet visokog obrazovanja, otvaramo studijske programe koji su aktuelni na tržištu rada. Trenutno smo u mogućnosti da, vjerovatno u drugom upisnom roku, ponudimo i novi studijski program – Elektrotehnika i informacione tehnologije. Upravni odbor i Senat UNZE-a su dali saglasnost ali, nažalost, od Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK još nismo dobili saglasnost. Nadam se da ćemo usaglasiti određene stavove da bar u drugom upisnom roku upišemo prvu generaciju tih studenata. Otvorili smo i odsjek Softversko inženjerstvo, studijski program Opšte medicine. To su atraktivni studijski programi koji su interesantni tržištu rada i našim maturantima“, kaže rektor Duraković.

Ostatak pročitajte u printanom izdanju