Radnici rade dodatne poslove kako bi mogli


skrpiti kraj s krajemU Bosni i Hercegovini 15. novembar se obilježava kao Dan metalaca. Metalska industrija u našoj državi je opterećena brojnim problemima, ali radnici čine sve što je u njihovoj moći da se povećaju proizvodnja i izvoz te da metalska industrija zadrži status najznačajnije industrijske grane.

Težak materijalni status radnika
Predsjednik Sindikata metalaca ZDK Kenan Mujkanović na početku razgovora za Našu riječ je istakao da je u Bosni i Hercegovini 1990. godine u metalskom sektoru radilo više od 220.000 radnika, danas ih radi oko 30.000, a prošlo je skoro trideset godina od kraja rata.
– Željezara Zenica je prije rata sama imala oko 24.000 radnika, kao čitav metalski sektor u Federaciji danas. To sve govori. Pred izbore redovno slušamo obećanja o razvoju i rasterećenju realnog sektora, a posebno o boljem standardu radnika i većim platama. Ova su obećanja i dalje samo obećanja. Kada govorimo o materijalnom položaju metalaca u našem kantonu, ima ih više od 7.000, stanje varira od firme do firme. U firmama u kojima djeluju naše sindikalne organizacije, prosjek plata je iznad prosjeka u branši pa do nivoa federalnog prosjeka, ili nešto više od toga. Plate i primanja naših članova su zadnjih godina rasli, tu nema dileme. Ali bilo je i štrajkova, protesta, raznih pritisaka, kolektivnih pregovora, lobiranja, svega… Međutim, kad znamo da su još više rasli troškovi, da je potrošačka korpa oko 3.000 KM, ako bar dvoje iz porodice ne radi, tu nema života, to je preživljavanje. Naši radnici, u vrijeme kad bi trebali odmarati od napornog rada, uglavnom rade dodatne poslove kako bi mogli skrpiti kraj s krajem. Bez prave podrške države koja bi ojačala pregovaračku poziciju, prvenstveno sindikata iz realnog privatnog sektora, mi možemo, s teškom mukom, praviti neke pojedinačne iskorake u odnosima s daleko moćnijim i uticajnijim poslodavcima -kazao je Mujkanović a potom dodaje da Federacija BiH ima obavezu da zakonom definiše socijalni prag koji se zove minimalna plata, kao novčani iznos koji bi radnika smjestio barem malo iznad granice siromaštva.


Sindikat metalaca ZDK će, zajedno s krovnom organizacijom, povodom Dana metalaca organizovati Malonogometni turnir, 10. po redu u zeničkoj Gradskoj areni 17. novembra, na istom će učestvovati 12 sindikalnih organizacija iz cijele Federacije.


– Prema Evropskoj socijalnoj povelji, to je plata koja radniku i njegovoj porodici treba osigurati dostojan nivo životnog standarda. Potrošačka korpa je preko 3.000 KM, a prosječna plata oko 1.400 KM. Prosjek u prerađivačkom sektoru je 800 do 900 KM, a najniža plata 619 KM! Plate radnika nisu pravične. Zbog tog smo i pokrenuli inicijativu za donošenje Zakona o minimalnoj plati. Predstavnički dom Parlamenta FBiH je 05.10.2022. godine, nakon više od godinu dana upornih aktivnosti SSS BiH, usvojio nacrt ovog zakona, uz zaključak o provođenju javne rasprave u trajanju 90 dana. Ali ništa se dalje nije desilo. Imali smo najave donošenja zakona i stupanja na snagu od 1. januara ove godine, ali sada nije izvjestan ni 1. januar naredne godine. Ne želimo više da slušamo bilo kakva opravdanja, radnici traže i zaslužuju veće plate! Svaki dan odugovlačenja platićemo desetinama i stotinama radnika koji će otići iz ove zemlje, slabljenjem ekonomije, problemima u punjenju budžeta, dubiozom penzionog fonda -kaže Mujkanović.

Uvezivanje staža
U Željezari Zenica koja je u stečaju danas radi oko pedeset radnika. Plate i naknade su redovne, uplata doprinosa također. Trenutno je u fokusu uvezivanje staža za dvadesetak njih koji u ovoj godini ispunjavaju uslove za penziju.
– Aplicirali su na Javni poziv, koji je slijedom našeg dogovora s federalnim ministrom FMERI prilagođen tako da i željezarci mogu aplicirati. Nadalje, uz podršku direktora kantonalne poreske uprave i u dogovoru sa stečajnim upravnikom Metalnog, aplikacija je prije dva mjeseca podnesena i za dvije radnice Metalnog u stečaju koje su ispunile uslove za penziju.


– Poruka radnicima je da čuvaju sindikat kao oči u glavi, jer samo organizovani imaju snagu i mogu biti iole ravnopravni poslodavcu. Poruka poslodavcima je da čuvaju radnike kao oči u glavi. Mnogi nisu svjesni koliko vrijedi njihov rad, trud a najviše lojalnost, bolje nigdje i nikad neće naći. To moraju cijeniti i nagraditi. Kasno će biti kada ih izgube, nema uvoznih radnika koji ih mogu zamijeniti -kaže Mujkanović.


U zadnjih desetak godina smo dali doprinos, u skladu s našim ingerencijama, da se staž uveže za skoro 500 radnika, što nije mali broj. Podršku uvezivanju staža daje i Kanton, koji već nekoliko godina u budžetu planira stavku za uplatu doprinosa za zdravstvo i nezaposlenost za one radnike za koje to njihove firme nisu u stanju izmiriti, što je bio zahtjev sindikata kroz Ekonomsko-socijalno vijeće -istakao je Mujkanović te na kraju razgovora dodao da će Dan metalaca biti obilježen svečanom sjednicom Glavnog odbora Sindikata metalaca Federacije BiH 15. novembra u Sarajevu. Na ovoj sjednici će usvojiti zaključke u pravcu početka pregovora o izmjeni Granskog kolektivnog ugovora i povećanju najniže satnice u metalskom sektoru. Dan metalaca će na prigodan način biti obilježen i u sindikalnim organizacijama. Sindikat metalaca ZDK će, zajedno s krovnom organizacijom, povodom Dana metalaca organizovati Malonogometni turnir, 10. po redu u zeničkoj Gradskoj areni 17. novembra, na istom će učestvovati 12 sindikalnih organizacija iz cijele Federacije.