Premijer Zeničko-dobojskog kantona prof.dr. Nezir Pivić u intervjuu za Našu riječ govori o radu Vlade u prethodnih 365 dana, najvažnijim projektima i aktivnostima, ali i planovima za 2025. godinu. Vlada koju predvodi imenovana je krajem oktobra 2023. godine, a opća percepcija javnosti je da je u 2024. bila vrlo aktivna.
NR: Jeste li zadovoljni rezultatima rada u godini na izmaku?
PIVIĆ: Moram reći da sam izuzetno zadovoljan. Naravno, uvijek može bolje ali kada sagledamo sve okolnosti ovu godinu možemo ocijeniti izuzetno uspješnom. Naši ministri, odnosno cjelokupna vlada je odgovorila svim zadacima koji su bili pred nama, onome što je bilo predviđeno programima rada i ciljevima koje smo postavili na početku ove godine, ali i politikama vladajuće koalicije na nivou Zeničko-dobojskog kantona. Vlada je radila odlično, posebno kada sagledamo druge kantone i druge nivoe vlasti. Naš kanton je ostao van protesta, nezadovoljstava i štrajkova kojima svjedočimo u drugim kantonima i problemima koji se naročito dešavaju na nivou Federacije BiH i Vijeća ministara, tako da slobodno možemo kazati i s ponosom istaći da je ZDK jedna svijetla tačka kad govorimo o funkcionisanju vlasti i onim što su naši građani ostvarili tokom godine.
Povećanje plata
Moram kazati da je našim imenovanjem krajem prošle godine došlo do značajnog povećanja plata uposlenih i da je materijalni status naših uposlenika, kojih je preko 9.000, značajno poboljšan i da je pratio rast potrošačkih cijena i potrošačke korpe, a to ćemo to nastaviti i u 2025. godini s obzirom da smo u budžetu planirali dodatno povećanje plata za 10 posto za sve uposlene čije se plate finansiraju iz Budžeta ZDK-a.
Zdravstveni radnici
Posebno smo stavili akcent na uposlene u zdravstvu i tu smo sklopili jedan kolektivni ugovor koji je izuzetno značajan, gdje su medicinske sestre i tehničari dobili povećanje plate do 20 posto, a ljekari do 15 posto. Mislim da smo na taj način stvorili uslove da i dalje razvijamo našu Kantonalnu bolnicu i da se pripremimo za naš krajnji cilj a to je univerzitetska bolnica, izgradnja univerzitetsko-kliničkog centra i razvoj Medicinskog fakulteta koji idu jedno uz drugo, a u konačnici tu je i naš najveći projekat – izgradnja Nove kantonalne bolnice.
Dobra saradnja
NR: Kako je funkcionisala Vlada, kakva je saradnja ministara?
PIVIĆ: Odlučili smo da izađemo iz zone konformizma i napravimo jedan značajan iskorak u svim segmentima, a kao najvažniji projekt u koji smo krenuli je svakako izgradnja Nove kantonalne bolnice, jedan izuzetno veliki projekt, koji će iziskivati jako puno sredstava, truda i energije.
Nova kantonalna bolnica
Nekada je u politici frustrirajuće kada ulažete puno energije i radite na nekim projektima, a rezultat nije samo u vašim rukama nego zavisi i od drugih aktivnosti, administrativnih prepreka. Primjer je projekt Nove kantonalne bolnice gdje morate razgovarati sa drugim institucijama i nivoima vlasti, a na drugoj strani nemate dovoljno razumijevanja na toj strani i to iscrpljuje energiju i stvara nezadovoljstvo. Svjedočili smo u Zenici da gradonačelnik (Fuad Kasumović, op.a.) u mjesec dana prođe od toga da prvo moli vijećnike da donesu odluku o dodjeli zemljišta Kantonalnoj bolnici Zenica a za mjesec dana tu odluku povuče.
Gubljenje vremena
Imali smo nove sastanke sa gradonačelnikom Kasumovićem, prvo menadžment a onda i ovdje u mom kabinetu, gdje se pojavio novi zahtjev. U septembru smo dobili obećanje da možemo dobiti zemljište pod istim uslovima pod kojim je zemljište dobila privatna klinika i tada smo rekli da nam više od toga i ne treba. Međutim, sada se od nas traži 10 miliona KM za otkup zgrada i zemljišta unutar Kantonalne bolnice. Mi ćemo razmisliti i o toj opciji i ne bježimo od toga, ali je ovo poruka građanima da gradonačelnik ima dvostruke aršine prema jednoj privatnoj klinici, gdje se radi o interesu privatnika, jednog čovjeka, a s druge strane javnoj ustanovi koja treba da brine o svim građanima, posebno kategorijama koje nemaju novaca da se liječe u privatnim klinikama. U tom slučaju privatna klinika može dobiti besplatno zemljište a javna ustanova mora platiti 10 miliona KM. Naš cilj je da se završi bolnica i uradi jedan takav projekat, a neka svako nosi teret svoje političke odluke da od nas traži 10 miliona KM, dok istovremeno druge općine nude besplatno zemljište.
Činjenica je da je preko 70 posto uposlenih u Kantonalnoj bolnici iz Zenice, činjenica da se mnogo lakše organizovati i dobiti zdravstvenu uslugu ako je bolnica u vašem gradu i sve su to benefiti koji idu u korist građana Zenice, a argument da je bolnica vlasništvo građana Zenice i da se štiti njihov interes pada u vodu kroz ove argumente. Grad bi trebao naći dodatne mehanizme da pomogne u realizaciji, a ne da radi opstrukcije ovako važnog projekta i vrši ucjene.
NR: Kako do tada poboljšati uslove u Kantonalnoj bolnici i kvalitet usluga koje pruža pacijentima?
PIVIĆ: Mi smo rebalansom opredijelili sredstva za idejni projekat, koja vjerovatno neće biti utrošena kao posljedica ovog zahtjeva. Gubimo dragocjeno vrijeme i mi ćemo postaviti vrlo kratke rokove. Naprosto, imamo problem i sa realizacijom kredita EBRD-a te plaćamo penale na nepovučena sredstva koja su osigurana prije nekoliko godina, jer zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa ne možemo uraditi ni rekonstrukciju postojećih zgrada koje će biti dio budućeg kompleksa Nove kantonalne bolnice. Dakle, nije problem samo u Novoj bolnici nego i u realizaciji postojećih sredstava koja već imamo na računu. Nemamo ni dana vremena za čekanje.
Finansijski planovi
NR: Pohvalili ste se da u 2025. godinu ulazite sa usvojenim rekordnim budžetom od 700 miliona KM i finansijskim planovima javnih ustanova.
PIVIĆ: Budžeti kantona su generalno opterećeni ustavnim i zakonskim obavezama i preko 70 posto odlazi upravo na plate i socijalna davanja, tako da vam ostaje jako malo prostora za neke druge kreacije. Međutim, potrudili smo se da taj budžet ipak ima razvojnu komponentu i da ulažemo u druge segmente. Predvidjeli smo povećanje izdvajanja za sport sa 2 na 5 miliona KM, izdvajanja za opremu u Kantonalnoj bolnici, jer smo se opredijelili da ne ulažemo sredstva u adaptaciju objekata, nego da nabavljamo opremu koja nam može koristiti u Novoj kantonalnoj bolnici. Planirali smo kupovinu helikoptera za potrebe MUP-a i civilne zaštite, što je naš odgovor na česte prirodne nepogode i vanredne okolnosti, a svakako i značajnije opremanje policije i zapošljavanje novih policijskih službenika. Predvidjeli smo i nabavku tri oklopna vozila za potrebe policije, a sve ciljem jačanja sigurnosti kantona i svih građana.


Svim našim građanima želim sretnu i uspješnu 2025. godinu, prije svega zdravlja, a za ostalo ćemo se izboriti zajedno.


Nastavljamo s projektom osiguranja udžbenika za sve osnovce, predvidjeli smo povećanje izdvajanja za boračku populaciju a tu je i niz drugih poboljšanja i iskoraka u smislu izdvajanja iz budžeta.
Ured za javne nabavke
NR: Krenuli ste u formiranje Ureda za javne nabavke. Šta će donijeti formiranje Ureda?
PIVIĆ: Generalno opredjeljenje vlade je da uvodimo finansijski red i domaćinski odnos. Vidjeli ste da se ovih dana jako puno raspravlja i o Zakonu o visokom obrazovanju, kao našoj mjeri kojom želimo uvesti finansijski red na Univerzitetu u Zenici. UNZE se dosad na određen način krio iza autonomije smatrajući da mogu raditi šta hoće sa finansijama, a pritom im tri posljednja finansijska izvještaja nisu usvojeni u Skupštini ZDK. Okvirni zakon o visokom obrazovanju BiH je jasno kazao da postoje nadležnosti koje pripadaju Senatu i finansijska nadležnost koja pripada Upravnom odboru, tako da iz toga moraju proizilaziti mjere koje osiguravaju te nadležnosti. Iz toga razloga smo krenuli u izmjene ovog zakona.
Isto tako je formiranje Ureda za javne nabavke jedna od mjera racionalnijeg pristupa. Jesmo za povećanje plata i bolji materijalni status uposlenih, ali isto tako tražimo određenu odgovornost. Zamislite da samo uzmete škole kojih je preko 100 i koje trenutno pojedinačno provode procese javnih nabavki. U saradnji s USAID-om smo ušli u taj projekat da uvedemo centralizirane javne nabavke u kantonu. Škole su najbolji primjer, gdje ćemo jednom javnom nabavkom doći do ekonomičnosti, manje cijene i jeftinije usluge, čime ćemo osigurati racionalniju potrošnju budžetskih sredstava, ali i dovesti do odgovornosti svakog našeg zaposlenika da racionalno postupa sa javnim sredstvima.
Privreda i poljoprivreda
NR: Kanton je prepoznatljiv po snažnoj privredi i poljoprivredi. Hoće li biti iskoraka u smislu poticaja?
PIVIĆ: Naše opredjeljenje je da ostanemo prepoznati po jakoj privredi, što su pokazala i dva sajma, u Tešnju i ZEPS u Zenici. Pomogli smo sajmovima, ali posebno poticajima koji su došli do krajnjih korisnika koji će donijeti dalji razvoj privrede.
Privrednici u 2025. mogu očekivati najmanje jednake poticaje kao u ovoj godini, koji su bili rekordni, a ako punjenje budžeta bude snažnije rebalansom ćemo dodatno povećati poticaje, ne samo privredi nego i poljoprivredi. To su vrlo važne grane koje ostaju u našem fokusu.
NR: Šta je sa izvršavanjem obaveza prema uposlenim koji su dobili presude za isplatu razlike plata po kolektivnom ugovoru?
PIVIĆ: To je jedna ogromna obaveza koja jako opterećuje kanton. Nedavno smo odobrili 14 miliona tako smo za ovu namjenu u 2024. godini, pored ranije odobrenih 1,5 miliona KM, izdvojili ukupno 15,5 miliona. Dao sam zadatak da se pronađe mehanizam da se ponudi onima kojima se duguje da se dođe do određenog sporazuma o odricanju od kamata i plati samo glavnica, a da se to ponudi na jedan zakonom ispravan način, transparentan i pravedan u smislu da ne postoji diskriminacija u tom pogledu. Otvorit ćemo razgovore s onima kojima se duguje, kako bismo umanjili taj iznos a oni kojima se duguje što prije došli do svojih sredstava. To je jedno ogromno opterećenje za kanton i jako puno dobrih stvari bismo mogli uraditi za kanton da, primjerice, svake godine imamo na raspolaganju tih 15 miliona.
Finansijska odgovornost
NR: Kakva su očekivanja od 2025. godine i Vaša poruka građanima?
PIVIĆ: Najveći izazovi, problemi i otpori nastaju kada krenete uvoditi reda. Mi smo probleme identifikovali i s njima ćemo se suočiti. Krenuli smo uvoditi reda. Dali smo svima ono što im pripada, a sad tražimo odgovornost, prije svega jednu finansijsku odgovornost, jer se svi moramo odnositi odgovorno prema javnim sredstvima i u tom smislu smatram da će biti izazova. Odlučni smo i nastavit ćemo s jednim pravednim i pravičnim pristupom kako bismo došli do pravednog rješenja.