Svetom misom i svečanom akademijom na blagdan Obraćenja Sv. Pavla, prošlog četvrtka Katolički školski centar „Sveti Pavao“ u Zenici proslavio je Dan škole. Euharistijsko slavlje u župnoj crkvi Sv. Ilije predslavio je nadbiskup vrhbosanski, mons. dr. Tomo Vukšić u zajedništvu s 18 svećenika među kojima su bili župnik domaćin fra Marko Kepić, ravnatelj zeničkog KŠC-a vlč. dr. Vlatko Rosić kao i drugi ravnatelji katoličkih školskih centara.
Važnost obraćenja
U prigodnoj propovijedi mons. Vukšić je govorio o važnosti obraćenja i, baš poput Pavla, ustrajnosti u tom obraćenju. Kazao je kako je tu riječ o trajnom obraćenju, što je slučaj i kod drugih svetaca, te se jedino tako može ispravno živjeti kršćanska duhovnost.
– Nije moguće prakticirati kršćansku duhovnost u životu bez barem početnog obraćenja i bez ponavljanja, usprkos padovima. Moguće ju je živjeti samo u stanju obraćenja. Taj događaj i stanje koga se sjećamo svaki put na početku sv. mise je vrjednota koja je silno važna. To je poduhvat vjerojatno teži nego li ijedan drugi, stoga treba željeti i ustrajati na tom putu poput Pavla jer, na autentičan način naviještati Evanđelje po svem svijetu, moguće je samo iz stanja obraćena srca, iz trajne želje da se bude sličan Isusu i svetcima koji su se njemu suobličili -kazao je vrhbosanski nadbiskup zahvalivši se na kraju onima koji su „više od stoljeća ovdje molili za milost obraćenja, i obraćeni svjedočili ljudima ovoga kraja Isusovo Evanđelje“, a posebice sestrama Klanjateljicama Krvi Kristove za 120 godina njihove službe.
Zenički KŠC „Sv. Pavao“ s radom je započeo 1995. kao drugi po redu u Sustavu katoličkih škola za Europu na teritoriju Bosne i Hercegovine te u njemu djeluju Osnovna škola i Opća gimnazija koje trenutno pohađa više od 600 učenika. Nastao je na temelju Klostera i škole Sv. Pavla sestara Klanjateljica Krvi Kristove. Tokom gotovo tri desetljeća svoga postojanja postao je prepoznatljiva odgojno-obrazovna ustanova u Gradu čelika, ali mnogo šire o čemu svjedoče brojne nagrade i priznanja.
– Svi Katolički školski centri u Bosni i Hercegovini organizirani su na jednak način. Ovisno o gradu i sastavu učenika i osoblja svaki ima i nešto posebno. Jedno im je zajedničko, mješovit vjerski i etnički sastav učenika i djelatnika -kazao je u izjavi mons. dr. Vukšić.
Misno slavlje pjevanjem i sviranjem animirao je školski zbor pod ravnanjem prof. Davorina Bošnjakovića. Nakon sv. mise u amfiteatru KŠC-a priređena je svečana akademija koja je započela izvođenjem himne Sustava katoličkih škola za Europu poslije koje je ravnatelj Rosić imao pozdravni govor u kojem je, uz ostalo, istaknuo kako je blagdan obraćenja Sv. Pavla prigoda zahvaliti Bogu za sva dobročinstva kojima obasipa ovaj Centar, ali i proslaviti sve uspjehe ove odgojno-obrazovne ustanove.
Povodom 120. obljetnice prisutnosti i apostolskog djelovanja sestara Klanjateljica Krvi Kristove u Zenici, a uoči Dana škole Katoličkog školskog centra „Sveti Pavao“ organizirana je izložba fotografija u galeriji „Paulus“. Koncept izložbe osmislili su Igor Krezić i s. Nada Abramović. Profesor povijesti Dragan Gavran izložio je povijesni kontekst djelovanja sestara Klanjateljica Krvi Kristove, posebno na tlu BiH i Hrvatske. Potom su učenici 2. razreda Opće gimnazije Zara Musić i Andrej Buhić čitali tekst o povijesti djelovanja Klanjateljica u Zenici – od 1903. godine do danas. Glazbenu točku na gitari izvela je učenica 9. razreda Maja Adilović. Izložbu je otvorio ravnatelj Katoličkog školskog centra „Ivan Pavao II.“ iz Bihaća don Marko Crnjak.
– Prigoda je to i zastati i promisliti jesmo li još ostali na pravome putu, ili smo se negdje uz put izgubili u bespućima ovozemaljskoga života. Jer dok mlade ljude učimo idealima, moramo se odreći svojih zabluda koje nam priječe biti slobodni ljudi. Sv. Pavao je primjerom svoga života a napose svojim poslanicama, pokazao što znači biti potpuno slobodan od svega ovozemaljskoga i pripadati samo Bogu, a davati se u službu čovjeku -istakao je, između ostalog, ravnatelj Rosić te naglasio kako, nadahnjujući se na primjeru apostola Pavla, valja promicati vrjednote: ljubav prema Bogu, bratu čovjeku i Domovini.
– Stoga koliko se god teško činilo i koliko god nam nedostajalo razloga za optimizam u današnjem vremenu i prostoru, potrebno je pronaći snage, ako ne zbog nas samih, onda svakako zbog naših učenika, kojima je potrebna naša pomoć i zaštita -kazao je vlč. Rosić uputivši zahvalu svima koji su doprinijeli proslavi Dana zeničkog KŠC-a.
Glazbeni program i predstava
– KŠC pohađam od prvog razreda Osnovne škole. Znanje koje nam je pruženo kroz četiri godine Opće gimnazije dovoljno je da možemo imati budućnost i da budemo što god poželimo. Ali više bih naglasila da iz ove škole izlazimo kao dobri ljudi. U Centru se stavlja poseban naglasak na ponašanje a potom i na edukativni dio. Mislim da je Opća gimnazija KŠC-a najbolji izbor za mlade u našem gradu -kazala je Anđela Dizdar, učenica 4. razreda Opće gimnazije zeničkog KŠC-a.
Potom su u svečanom programu uslijedili glazbeni i scenski nastupi učenika. Maja Adilović na gitari je izvela „Mjesečev sjaj“ skladatelja Nicolasa de Rigala. Ajlin-Annam Isaković je na klaviru izvela „Pjesmu bez riječi“ skladatelja Felixa Mendelsohena. Predstavu „Izvan granica stvarnosti“ izveli su učenici Osnovne škole i Opće gimnazije a pripremili su je pod vodstvom nastavnice Janje Jaković. Također, nastupile su i mažoretkinje pod stručnim vodstvom prof. Lidije Solo te zbor pod ravnanjem prof. Bošnjakovića. Na kraju je nadbiskup Tomo uručio prigodne darove djelatnicama koje odlaze u mirovinu: profesorici kemije Oliveri Zubak te spremačici Gordani Babić. Nakon svečanosti, koja je zaključena pjesmom Beliver banda Imagine Dragons u izvedbi Nore Sarajlić, Tamare Stijović i Minje Mijatović te mažoretkinja, uslijedio je domjenak u prostorijama škole. Samom programu su prisustvovale zvanice iz kulturnog, javnog, vjerskog života Zenice i šireg područja. Nazočni su ujedno mogli pogledati izložbu koju su pripremile Klanjateljice Krvi Kristove u povodu 120. obljetnice dolaska njihove družbe u Zenicu.