Zenica je poznata kao industrijski i radnički grad, ali je i grad bogatog kulturno-historijskog naslijeđa. Povodom obilježavanja Dana Zenice pitali smo Zeničane šta im se dopada u našem gradu te šta bi željeli promijeniti. Mišljenja su podijeljenja, a na Zeničanima je da čuvaju ono dobro i da zajedničkim snagama promijene ono što je loše.

Selma Islambegović: „Rođena sam Zeničanka i moram istaći da izuzetno volim svoj grad koji je jedan od najljepših u Bosni i Hercegovini. Pružio mi je sve što sam željela ostvariti kada je upitanju obrazovanje, ali, ipak ima jednu manu. Slabija strana Zenice je nepružanje mogućnosti zaposlenja i napretka mladih ljudi. Omladina je primorana ići iz našeg grada u veće gradove kako bi se zaposlili. Moram istaći je Zenica specifična i po ljepoti svoje prirode. Mišljenja sam da nijedan grad u BiH nema lijepo i prostrano polje kao što je naše Kamberovića polje. Grad ima mnogo toga pokazati tako da turisti u obilasku našeg grada imaju zaista šta da vide i posjete.“

 

Izudin Šarić: „Zenica je lijep grad. Najljepše mi je naše Kamberovića polje, a dopada mi se i Čimburijada koju ću posjetiti ove godine. Jedino što se treba promijeniti jesu službe koje rade s građanima jer trebaju biti pristupačnije i uviđajnije.“

 

Azam Gulamić: „Volio bih da u našem gradu bude više prilika za mlade ljudi. Potrebno je uvesti aktivnosti za omladinu, poput ekstremnih sportova, staza za skijanje i snowboard, airsofta, jer sam primijetio da se omladina ‘umrtvila’ i postala je lijena. Jednostavno, nema više druženja. Moram istaći da su simboli Zenice Kamberovića i Bilino polje, druženje s prijateljima uz kafu u popodnevnim satima,… Po tome smo poznati.“


Ramo Puriš
: „Zenica je grad koji je, iako ima zagađen zrak, relativno čist, odnosno površine su čiste i redovno se održavaju. Zadovoljan sam stanjem u kojem se grad nalazi, ali ipak ima mnogo toga što bih želio da se promijeni. Nadaleko smo poznati po Kazneno-popravnom zavodu, Rudniku, Željezari,… i to su simboli po kojima je Zenica prepoznatljiiva.“