Sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju Federacije Bosne i Hercegovine održana je jučer (ponedjeljak, 13. januar) u Sarajevu. Sjednici su prisustvovali predstavnici Udruženja poslodavaca FBiH, Saveza samostalnih sindikata BiH i Vlade FBiH, među kojima je bio i premijer Nermin Nikšić. Na dnevnom redu je bilo razmatranje zahtjeva Udruženja poslodavaca FBiH za preispitivanje odluke Vlade FBiH o iznosu najniže plate za 2025. godinu.
Nakon sjednice, predsjednik ESV-a Safudin Čengić se obratio novinarima i istakao kako su sve delegacije pokazale spremnost da se pronađe najbolje rješenje kako bi radnici primili minimalnu platu u iznosu od 1.000 KM, a poslodavci bili rasterećeni u određenom iznosu.
– Prvi zaključak je da socijalni partneri prihvataju odluku Vlade da minimalna plata bude 1.000 KM. Drugi zaključak je da smo svi svjesni da je ova odluka stvorila novo opterećenje za poslodavce, zbog tog je Vlada preuzela na sebe da će do naredne sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća pripremiti set mjera kojim će se rasteretiti privredni subjekti -izjavio je Čengić a potom dodao da je naredna sjednica ESV-a zakazana za ponedjeljak, 20. januar, kad će biti predstavljen prijedlog Vlade u vezi s mjerama koje će olakšati situaciju poslodavcima i o kojima će se konkretno razgovarati. Čengić je također pojasnio da će poslodavci isplaćivati minimalnu platu od 1.000 KM, ali su tražili da se oporezivi dio smanji na 700 KM. Međutim, naglasio je da za takvu izmjenu nije dovoljna uredba ili odluka Vlade, već izmjena Zakona o doprinosima, jer prema postojećem zakonu poslodavci moraju plaćati doprinose na cijeli iznos minimalne plate. Smatra da su na putu da dođu do rješenja koje je prihvatljivo za sve strane.


Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić je na press konferenciji održanoj prošle srijede u sjedištu Vlade FBiH u Sarajevu izjavio da će minimalna plata u Federaciji biti 1.000 KM. Kazao je da radnici zarađuju svoju platu i da zahvaljujući njihovom radu poslodavci ostvaruju svoju dobit.
– U Federaciji je u 2023. ostvareno više od 5,7 milijardi KM dobiti, od čega oko 5,4 milijarde KM u privatnom sektoru, što je rast od 40 posto u posljednje tri godine, dok je u istom periodu minimalna plata porasla 14 posto – naveo je, između ostalog, premijer Nikšić.


– Činjenica je da smo svi svjesni da se moramo odreći određenih prinadležnosti, da moramo poboljšati standard uposlenika ali na kraju da moramo zadržati radna mjesta i ne dovesti u pitanje opstojnost određenih poslovnih subjekata, posebno kad su u pitanju manje kompanije, obrti… -kazao je Čengić.
Diskusije o novim mjerama za poslodavce i radnike će se nastaviti na narednoj sjednici, a u međuvremenu se očekuje priprema izmjena zakonskih okvira za lakšu implementaciju novog sistema isplate minimalnih plata.