Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine uvodi pneumokoknu vakcinu u redovni imunizacijski program u ovom entitetu, a tim povodom je u Žepču upriličena edukativna radionica koja je namijenjena zdravstvenim radnicima u Zeničko-dobojskom kantonu, saopćila je Press služba.
Opasna bolest
Radionica je osmišljena s ciljem da zdravstvene radnike, a posebno one koji provode imunizaciju na području ZDK-a te širu javnost, informiše i edukuje o pneumokoku-bakteriji koja uzrokuje pneumokoknu bolest (streptococcus pneumoniae) koja može izazvati ozbiljne posljedice kod djece i osoba starijih od 60 godina i o novom cjepivu protiv pneumokoka u redovnom imunizacijskom programu. Dodatni cilj je doprinos prevenciji zaraznih bolesti, promocija imunizacije i unaprjeđenje i zaštite zdravlja djece.
Od sljedeće godine
“Pneumokokna bolest, poput upale uha i pluća, meningitisa i sepse, koje mogu dovesti do dugotrajnih posljedica, pa čak i smrti, posebno kod male djece, predstavlja veliki teret za zdravstveni sistem u FBiH. Zbog toga će imunizacija protiv pneumokoka, koja počinje sljedeće godine, smanjiti obolijevanje od ove bolesti i zaštiti djecu koja su posebno izložena i o kojima se posebno vodi računa. S našim ključnim partnerima, Federalnim ministarstvom zdravstva i UNICEF BiH, ali i Svjetskom zdravstvenom organizacijom i svim zdravstvenim radnicima u FBiH, radimo značajan posao u zaštiti i unaprjeđenju zdravlja i izjednačavanju kalendara imunizacije s ostalim kalendarima u zemljama u susjedstvu i zemljama Europske unije”, izjavio je prim. dr. Siniša Skočibušić, direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.
Važno za djecu
Ministrica zdravstva ZDK-a dr. Aida Salčinović pohvalila je Zavod za javno zdravstvo FBiH što je u obavezni kalendar imunizacije uvrstio pneumokoknu vakcinu, koja je izuzetno važna za djecu.
“Zaista se zalažem za imunizaciju. Uvođenje pneumokokne vakcine u redovni imunizacijski program je neizmjerno važno, jer su obično djeca vrtićkog uzrasta kliconoše te prenose bolest na starije osobe i osobe s hroničnim bolestima, što predstavlja veliki problem. Vjerujem da će pedijatri široko prihvatiti i podržati imunizaciju protiv pneumokoka. Također se nadam da će je prihvatiti i stanovništvo budući da struka stoji iza toga da je pneumokokno cjepivo sigurno, kvalitetno i visokoučinkovito. Ministarstvo zdravstva ZDK-a će naravno dati punu podršku pedijatrijskim i higijensko epidemiološkim službama, odnosno vakcinacijskim timovima, kako bismo osigurali kvalitetnu zdravstvenu zaštitu djece”, istakla je Salčinović.
Iskorak za BiH
Pomoćnik Federalnog ministra zdravstva prim. dr. Goran Čerkez također je naglasio važnost uvođenja pneumokoknog cjepiva te naglasio da je to veliki iskorak za Bosnu i Hercegovinu, čime BiH pristupa evropskih zemljama koje imaju dugu tradiciju imunizacije protiv pneumokoka. Dodao je i to da je proširivanje obaveznog programa imunizacije pneumokoknom vakcinom i uvođenjem preporučene imunizacije protiv HPV-a, veliki napredak u imunizaciji u FBiH.