Na regionalnom putu R 474 Prnjavor-Novi Šeher, na području MZ Novi Šeher, tačnije u naselju Mladoševica, 7. januara pokrenulo se ogromno klizište na površini od oko 50 hektara koje ugrožava sedam kuća. Radi se o području koje je označeno kao ‘crvena zona’, a na ovom području još 2014. godine pokrenuto je klizište. Od tada nadležni u Općini Maglaj na ovom području nisu dozvoljavali nikakvu gradnju iako je zahtjeva bilo. Od prvih saznanja o pokrenutom klizištu nadležni organi i institucije Općine Maglaj, na čelu sa Maidom Suljakovićem su na terenu, a ovo područje posjetila je i delegacija Vlade ZDK. Kako bi se koliko-toliko spriječilo širenje klizišta, angažovana je mehanizacija i ljudstvo da rade na iskopu kanala i odvodnji vode do Mladoševićke rijeke kako bi se smanjio ‘pritisak’ na klizištu.

Iza mještana noći bez sna

Jurišić

Prizori na terenu apokaliptični, situacija teška, a mještani u neizvjesnosti i zabrinuti za svoju budućnost. „Nema spavanja, nikada ne znaš šta se može desiti. Vidjeli ste šta se desilo u Jablanici“, priča Josip Jurišić i nastavlja: „Čula se kao neka huka, drobljenje, kerovi su lajali a to se u stvari čula voda. Ako prigusti, mi ćemo se iseliti, mi ćemo se negdje smjestiti, ali šta ću sa stokom. Imam šest velikih krava, četiri svinje i nešto peradi“. Odmah nakon prvih saznanja o razmjerama klizišta, pozvani su i stručnjaci Federalne uprave za geodeziju kako bi se definisale mjere koje su neophodne za uraditi kako bi se smanjila štetu na ovom području. Konkretne mjere će biti definisane nakon detaljnijih ispitivanja. Nakon što se klizište aktiviralo kod mnogi se javila sumnja da bi glavni uzrok za pokretanje klizišta bile ogromne količine inertnog otpada kojeg je na ovom području odlagala firma Cengiz, angažovana na izgradnji autoputa na koridoru Vc.

Posjeta delegacije Kantona
Posjeta delegacije Kantona

Iz sedam kuća iseljeno 18 osoba
Na vanrednoj sjednica Općinskog štaba Civilne zaštite donesena je odluka da se proglasi stanje prirodne nesreće u ovom dijelu maglajske općine te Odluka o hitnoj evakuaciji ugroženog stanovništva sa ovog područja. Mještani iz sedam ugroženih kuća, njih 18 od kojih dvoje djece, evakuisano je na sigurne lokacije. Takođe, jedan od zaključaka bio je da se 10. januara u Maglaju održi sastanak sa predstavnicima svih relevantnih institucija. Iako su bili pozvani, sastanku se nisu odazvali predstavnici Federalne uprave CZ kao ni JP Autoceste Federacije BiH, dok su predstavnici firme Cengiz Insaat bili na sastanku, ali ne i na zakazanoj press konferenciji na kojoj su govorili Maid Suljaković, načelnik općine, Aida Bašić, predsjedavajuća Općinskog vijeća te Adnan Šabani, ministar za prostorno uređenje, promet i komunikacije ZDK, ujedno i komandant Kantonalnog štaba CZ. „Mislim da ovo nije klasična prirodna nepogoda, mislim da će se uskoro i znati ko je uzrokovao klizište. Vjerujem i u sudski epilog ili ukoliko budu i neka kompromisna rješenja. Naknade štete će biti na privatnim i na državnim objektima, na samoj putnoj infrastrukturi. Nijedna dozvola nije izdana za odlaganje inertnog materijala ni od općine Maglaj ni od ZDK. Možemo reći da je to jedna divlja deponija građevinskog materijala. Sreća je da se na ovom području nije ponovilo ono što se desilo u Jablanici“, kazao je na press konferenciji Adnan Šabani, komandant Kantonalnog štaba CZ. Od Općine Maglaj firma Cengiz nije tražila nikakvu saglasnost kao ni od ZDK, niti je Općina upoznata sa odlaganjem internog otpada niti je izdala bilo kakvu saglasnost za odlaganje, rečeno je na press konferenciji. „Kako su nam na sastanku prenijeli predstavnici firme Cengiz jedini dokument koji oni imaju jeste sporazum između vlasnika zemljišta i firme da oni odlažu otpad na njihovo zemljište“, pojasnio je načelnik Suljaković.

Detalj sa press-a

Čeka se mišljenje stručnjaka Federalnog zavoda za geologiju
Na terenu su i stručnjaci Federalnog zavoda za geologiju kao i stručni tim Općine Maglaj. Nakon što se uradi detaljna analiza od strane stručnih osoba, geologa, tek tada će se pristupiti sanacionim radovima. „Za štetu koja je nastala na infrastrukturi i kućama svakako ćemo u narednom periodu tražiti krivca“, kazao je na press konferenciji načelnik općine Maglaj Maid Suljaković i dodao da je izražena spremnost firme Cengiz da na lice mjesta pošalje svoju mehanizaciju i ljudstvo. „Ne želimo da radimo nešto što nije planski, što nije u skladu sa zakonskim normama i ne predlažemo ni firmi Cengiz da ulazi na ovo područje, da ne ugrožava ni svoje ljudstvo ni mehanizaciju. Odlaganje inertnog otpada trebao je da kontroliše nadzor JP Autoceste Federacije BiH i naravno spriječi. Nakon što se sve ovo desilo nadzorni organ je naložio firmi Cengiz da sav inertni otpad ukloni sa ovog područja, što će, siguran sam, potrajati i nekoliko mjeseci“. Aida Bašić, predsjedavajuća Općinskog vijeća Maglaj, kazala je da je održani sastanak rezultirao definisanjem koraka koji predstoje u narednom periodu. „Nadamo se da će se ovo što prije okončati i da će se nastale štete uskoro sanirati“, naglasila je predsjedavajuća Bašić. Prema riječima ministra Šabanija, sve mjere koje su trebale biti poduzete, poduzete su. „Najvažnije je da nije bilo ljudskih žrtava. Vlada ZDK je uz Maglaj i uz građane, a šteta će se naknadno utvrditi i nadoknaditi. Moramo pričekati da se tlo stabilizuje i da se može prići sanacionim radovima. Vremenski uslovi ne idu u prilog stanju na terenu, a važno je da se radi stalni nadzor. Pohvalio bi nadležne u Općini Maglaj na poduzetim koracima na spašavanju ljudskih života i materijalnih dobara“, rekao je ministar Adnan Šabani.